h افشاگری جنجالی برای روپرت مرداک،غول رسانه‌ ای دنیا دردسر آفرید - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

افشاگری جنجالی برای روپرت مرداک،غول رسانه‌ ای دنیا دردسر آفرید,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,افشاگری جنجالی برای روپرت مرداک،غول رسانه‌ ای دنیا دردسر آفرید,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,افشاگری جنجالی برای روپرت مرداک،غول رسانه‌ ای دنیا دردسر آفرید

افشاگری جنجالی برای روپرت مرداک،غول رسانه‌ ای دنیا دردسر آفرید

افشاگری جنجالی برای روپرت مرداک،غول رسانه‌ ای دنیا دردسر آفرید

به گزارش ظهور12 به نقل از خبرآنلاین : روپرت مرداک، غول رسانه‌ها و صاحب «نیوز کورپوریشن» بارها اعلام کرده بود هیچ خبری از رشوه دادن کارکنانش به مقامات مختلف برای خرید اطلاعات از آنها نداشته اما روز چهارشنبه فایل صدای ضبط‌شده او در بریتانیا منتشر شد، مرداک در این فایل صوتی طوری حرف می‌زند که از رشوه دادن‌ها باخبر بوده.

سایت تحقیقاتی و تجسسی بریتانیایی «اگزارونیوز» در ابتدا متن این مکالمه را روی سایت خود قرار داد که در آن مرداک در ماه مارس با یکی از مقامات ارشد نشریه «سان» صحبت می‌کند. طبق متن مکالمه مرداک می‌گوید «نیوز کورپوریشن را با دست‌های آلوده گرفتار کردند و به نظرم «نیوز آو د ولرد» و همه کسانی که آنجا کار می‌کنند هم گرفتار شدند.» («نیوز آو د ورلد» سال 2011 همزمان با برملا شدن رسوایی استراق سمع در نشریات «نیوز کورپوریشن» پس از 168 سال تعطیل شد.)

مرداک در ادامه مکالمه به گوردون براون، نخست وزیر سابق بریتانیا اشاره می‌کند و می‌گوید رشوه دادن امری جدید در «نیوز کورپوریشن» نبوده است؛ «حرف ما درباره مژدگانی دادن به پلیس‌ها برای گرفتن اطلاعات است: صدها سال است که این کار رواج دارد ما که آن را راه نینداخته‌ایم.»

او ادامه می‌دهد: «یادم می‌آید وقتی «نیوز آو د ورلد» را خریدم، همان روز اولی که به دفتر رفتم... دیدم یک گاوصندوق بزرگ دیواری آنجاست... پرسیدم این برای چیست و بهم گفتند کمی پول نقد آنجا نگه می‌دارند... من هم پرسیدم پول برای چه؟ و آنها گفتند گاهی سردبیر شنبه شب‌ها کمی پول برای دوستان بانفوذش لازم دارد. گاهی هم رئیس (سر ویلیام کار فقید) در بازی بد می‌آورد. (می‌خندد) و از این پول استفاده می‌کند...»

از طرفی این مکالمه روز چهارشنبه در بریتانیا از «کانال4» روی آنتن رفت. در ادامه این مکالمه، مرداک درباره آینده «نیوز کورپوریشن» و جانشین خود صحبت می‌کند و اشاره می‌کند پسرش جیمز، جانشین او نمی‌شود. «یا پسرم لاکلان رئیس می‌شود یا رابرت تامسن (مدیر ارشد نیوز کورپوریشن).»

«نیوز کورپوریشن» ابتدا روز چهارشنبه بیانیه‌ای منتشر کرد و در آن صحت این مکالمه را زیر سوال نبرد و در عوض توضیح داد که در دو سال گذشته تمام تلاش کمپانی برای تصحیح امور بوده است. «هیچ کمپانی به اندازه ما تلاش نکرده تا بفهمد کجای کار دچار مشکل بوده و آن را حل کند.»

مرداک که چندی پیش طلاق گرفتنش از همسر جوانش خبر داغ رسانه‌ها بود، حالا با بحرانی جدی روبروست و آبرویش به شکلی جدی تهدید می‌شود چراکه او پیشتر احتمال هرگونه رشوه دادن را رد و این عمل را محکوم کرده بود.

او در ژوئیه سال 2011 گفته بود: «تجاوز به حریم خصوصی مردم با گوش دادن به مکالمات آنها کاری اشتباه است. رشوه دادن به مامورین پلیس برای خرید اطلاعات کاری اشتباه است.»

با این حال «نیوز کورپوریشن» روز چهارشنبه بیانیه‌ای دیگر منتشر کرد و در آن اعلام شده بود روپرت مرداک احتمال رشوه دادن در برخی روزنامه‌هایش را به رسمت نشناخته است. این درحالی است که در بخشی از همین مکالمه مرداک می‌گوید: «نه خبری نیست. چند وقتی می‌شود پولی بهشان ندادیم. چند بار هم اشتباه کردیم بهشان پول دادیم.»

14 تیر 1392