h مخترع موس کامپیوتر درگذشت + عکس اولین موس جهان - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

مخترع موس کامپیوتر درگذشت + عکس اولین موس جهان,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,مخترع موس کامپیوتر درگذشت + عکس اولین موس جهان,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,مخترع موس کامپیوتر درگذشت + عکس اولین موس جهان

مخترع موس کامپیوتر درگذشت + عکس اولین موس جهان

مخترع موس کامپیوتر درگذشت + عکس اولین موس جهان

به گزارش ظهور12 به نقل از سلولارنیوز، این مخترع توانست مدل مفهومی از نخستین موشواره را روی یک تخته چوبی که به دو چرخ فلزی مجهز شده بود و یک سوئیچ کوچک در بالای آن قرار داشت، ارایه دهد.

وی که ابتدا این اختراع خود را "موقعیت‌یاب X-Y برای سیستم نمایشگر" معرفی کرد، پس‌ از گذشت مدتی نام Mouse یا همان موشواره را به خاطر سیمی که شبیه به دم موش از انتهای این دستگاه خارج می‌شد برای آن در نظر گرفت.

او همچنین مکان‌نمایی که با موشواره به حرکت درمی‌آمد را "ذره" نام‌گذاری کرد. اما بعد از گذشت مدتی مهندسان رایانه برای آنکه از این ابزار آسان‌تر استفاده کنند نام مکان‌نما را برای آن در نظر گرفتند.

انگلبارت در دسامبر ۱۹۶۸ در یک کنفرانس رایانه‌ای از موشواره‌ای رونمایی کرد که بعدها "مادر تمام موشواره‌ها" نام‌گذاری شد و توانست بیشترین تاثیر را در این زمینه برجا بگذارد.

حق امتیاز موشواره در سال ۱۹۷۰ به ثبت رسید، اما انگلبارت از عرضه گسترده این محصول در سراسر جهان منفعت چندانی کسب نکرد و پیش از اینکه محصول یاد شده وارد رایانه‌های شخصی و خانگی شود، حق امتیاز ثبت شده به نام او منقضی شد.

در سال ۲۰۰۷ میلادی تشخیص شد که این مخترع نامی به بیماری آلزایمر مبتلا شده است و سرانجام او در تاریخ ۲ ژوئیه ۲۰۱۳ بر اساس اختلالات کلیه در منزل شخصی جان خود را از دست داد. او در هنگام مرگ ۸۸ سال داشت که به همراه همسر، چهار فرزند و ۹ نوه زندگی می‌کرد.

14 تیر 1392