h مشروح گفت‌وگوی تلویزیونی احمدی نژاد با مردم - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

مشروح گفت‌وگوی تلویزیونی احمدی نژاد با مردم,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,مشروح گفت‌وگوی تلویزیونی احمدی نژاد با مردم,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,مشروح گفت‌وگوی تلویزیونی احمدی نژاد با مردم

مشروح گفت‌وگوی تلویزیونی احمدی نژاد با مردم

گفت‌وگوی رییس‌جمهور با مردم از شبکه یک سیما پخش شد و رییس‌جمهور به ارائه گزارشی از فعالیت‌های دولت دهم پرداخت

به گزارش ظهور12 به نقل از خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمود احمدی‌نژاد در گفت‌وگوی ویژه خبری که از شبکه اول سیما پخش می‌شد، با اشاره به این‌که مردم می‌دانند ابعاد کار دولت بسیار گسترده است، گفت: اگر بخواهیم در مورد عملکرد ۸ ساله دولت نهم و دهم در یک گزارش صحبت کنیم، حق مردم و زحمتکشان ضایع می‌شود و بنابراین گزارش‌هایی در ۵ سطح آماده کرده‌ایم.

وی با اشاره به این‌که در گزارش امشب به تعهدات سال ۸۸ می‌پردازیم، اظهار کرد: ما برنامه‌ای اعلام کردیم و قولی به مردم دادیم و گفتیم به آن عمل می‌کنیم و امروز می‌خواهیم ببینیم چقدر در این مسیر پیشرفته‌ایم.

رییس جمهور افزود: در گزارش دوم به بحث‌های کلان‌تر یعنی تئوری حرکت دولت در داخل و خارج خواهیم پرداخت و آثاری که در عرصه حرکت کلان ملت ایران در عرصه بین‌الملل گذاشته است.

وی با بیان این‌که ۸ سال دولت توجه همه جهان را به ایران جلب کرد، افزود: دولت در ادبیات و گفتمان سیاسی داخلی و بین‌المللی اثرگذاشت و در جهت‌گیری سیاسی، اقتصادی موثر بود که این گزارش ان‌شاءالله یکشنبه آینده در حضور مدیران صداوسیما عرضه خواهد شد.

احمدی‌نژاد با اشاره به این‌که گزارش سوم ما در جلسه کارگزاران نظام با مقام معظم رهبری که هرسال در ماه رمضان برگزار می‌شود، ارائه خواهد شد و گفت: در آن جلسه گزارش تفصیلی خواهیم داد که تقریبا ۵۰ صفحه است و به سوالات اساسی جواب می‌دهیم چون در هر سرفصل سوالات اساسی وجود دارد.

وی با اشاره به این‌که گزارش چهارم در صداوسیما ارایه می‌شود که فهرست اولین کارهای مهم و اثرگذار در کشور ، در دولت نهم و دهم است، افزود: در گزارش آخر، یعنی حدودا ۲۷، ۲۸ روز دیگر، از مردم تشکر خواهیم کرد و حلالیت‌طلبی و خداحافظی از مردم است.

احمدی‌نژاد در ادامه این نشست در جواب این سوال که شما در سال ۸۴ چرا فکر کردید می‌توانید و باید رییس جمهور ایران شوید، خاطرنشان کرد: قبل از فعالیتم در شهرداری در بخش‌های گوناگون در خدمت ملت و انقلاب بودم و از انقلاب در سطوح مختلف مدیریتی کشور فعالیت داشتم، از روستاهای دوردست کشور تا مرکز کشور. از جمله بخش‌های فرهنگی، علمی، مدیریت سیاسی، اقتصادی و… .

احمدی‌نژاد با اشاره به این‌که با توانمندی‌ها و ضرورت‌های کشور آشنا شده‌ام، گفت: معتقد بودم و هستم ظرفیت‌های ملت ایران بی‌نظیر است. هم ظرفیت‌های انسانی و هم ظرفیت‌های مادی و جغرافیایی و ملت ایران می‌تواند در بالاترین سطح زندگی کند و می‌تواند شایسته‌ترین، مرفه‌ترین و پیشرفته‌ترین باشد و البته الگو باشد و ما می‌توانیم کشوری برپا کنیم که در آن از فقر و تبعیض، محرومیت خبری نباشد. همه شاد باشند و در مسیر کمال حرکت کنند و لذت انسان بودن را بچشند.

احمدی‌نژاد با بیان این‌که باور داشتم و دارم ملت ایران ماموریت‌های تاریخی برای حرکت به سمت قله‌های کمال انسانی دارد، خاطرنشان کرد: به اعتقاد من ملت ایران هم می‌تواند و هم شایستگی لازم را دارد تا در بالاترین سطح زندگی کند.

رییس جمهور با بیان این‌که باور داشتم می‌توان کشور را بهتر اداره کرد و با سرعت بیشتری در مسیر رشد و پیشرفت حرکت کرد، گفت: من تصمیم گرفتم وارد عرصه شوم و احساس تکلیف کردم ، آنچه که در توان خود و ملت ایران می‌بینم، برای رسیدن به قله‌های آرمانی آزاد کنم.

وی در جواب این سوال که در سال ۸۴ چقدر شرایط برای حضور شما مهیا بود، افزود: در سطح گروه‌های سیاسی، عده‌ بسیاری باور کرده بودند که این عرصه متعلق به احزاب و گروه‌هاست و هرکس که می‌خواهد وارد شود، باید مورد حمایت جناح، جبهه و یا حزب قدرتمند باشد.

احمدی‌نژاد با اشاره به این‌که احزاب و جناح‌ها رابطه خوبی با من نداشتند و من هم رابطه‌ام با آنها بسیار خوب نبود، تصریح کرد: احزاب کاندیداهای خود را داشتند و تقریبا همه‌شان با ورود من به عرصه مخالف بودند و تلاش خود را هم کردند و فشارهایی آوردند که این اتفاق نیفتد.

وی با بیان این‌که هیچ گروه و جریانی از من حمایت نکرد، گفت: من معتقد بودم که رییس جمهور نباید وامدار هیچ جهتی باشد و رییس جمهور باید فقط وام‌دار ملت و ارزش‌های انسانی و الهی باشد، یعنی وام‌دار عزت و سرافرازی ملت باشد و همچنین وام‌دار انقلاب، شهدا، ایثارگران و اهداف بلند تاریخی ملت ایران باشد و این باور من بود و ممکن است دیگران باور دیگری داشته باشند.

احمدی‌نژاد با بیان این‌که معتقدم جناح‌ها و گروه‌ها فرد را محدود می‌کنند و اجازه نمی‌دهند به منافع ملت آنطور که باید بیندیشیم، افزود: آن چیزی که من در متن ملت ملاحظه کردم، این بود که ملت خودش را محصور در جریانات سیاسی نمی‌پنداشت.

رییس جمهور با تاکید بر این‌که هر گروهی ولو بسیار بزرگ و قوی باشد، ظرفیت ملت از آن بیشتر و بزرگ‌تر است، گفت: می‌دیدم مردم دنبال حرکتی بزرگ برای آزادسازی ظرفیت‌های عظیم و رسیدن به قله‌های بلند و آرمان‌های بلند انسانی می باشند و بسیار به دنبال این نیستند که احزاب و گروه‌ها چه می‌گویند.

احمدی‌نژاد افزود: ادبیاتی که ما در شهرداری داشتیم، به طور گسترده، مورد استقبال مردم بود. البته در نظرسنجی‌هایی می‌گفتند دو درصد و یک درصد رای داری و من شوخی می‌کردم و می‌گفتم نظرسنجی باید در خیابان و اجتماعات مردم انجام شود و یک آقایی که بسیار اصرار داشت که در نظرسنجی‌ها جایگاهی نداری و کنار برو، به شوخی به او می‌گفتم من چون روستایی هستم، نظرسنجی را اگر بنویسی، نمی‌فهمم، بلکه باید برایم بکشی. یعنی باید در میان مردم برویم و ببینیم چه می‌گویند.

رییس جمهور در جواب این سوال که وقتی تصمیم جدی برای حضور در عرصه گرفتید، شانس خود را چند درصد می‌دانستید، گفت: من صددرصد مطمئن بودم و این را از چند ماهی قبل از انتخابات می‌دانستم. البته اعلام نکردم چون مشغول کار بودم و روزهای آخر وقتی که ثبت‌نام کردم اعلام کردم که شاید حدودا ۲۳ یا ۲۴ اردیبهشت بود.

وی در جواب این سوال که چند ماه قبل از کجا به این اطمینان رسیده بودید؟ لبخند زد و افزود: همان توضیحاتی که دادم. چون من به عظمت ملت ایران و آرمان‌های ملت باور داشتم، چون مردم سطح بالاتری را می‌خواستند و این سطح معمولا جواب نمی‌دهد و کمال‌جویی ملت ایران را راضی نمی‌کند و من فکر می‌کردم باید فضا و مناسبات را عوض کنیم چون خط سیری برای سه، چهار دوره تجربه شده و مردم به دنبال فضای تازهی می باشند و من فکر می‌کردم می‌شود این مناسبات را برپا کرد و بالاخره اعتمادبه‌نفسی بود که خداوند متعال به من اعطا کرد. احمدی‌نژاد در ادامه گفت‌وگوی زنده خود با مردم، با بیان اینکه “در سال ۸۴ وقتی که دولت نهم روی کار آمد، یک قول به مردم داد”، برنامه‌ای در قالب پنج محور ارائه کرد و گفت: محور اول، برنامه تلاش در راستای گسترش عدالت بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رییس‌جمهور همچنین به جایگاه خدمت‌رسانی در این برنامه اشاره کرد و افزود: توسعه فرهنگ خدمت‌رسانی از دیگر محورهای این برنامه بود، چراکه حکومت نقش مهمی در گسترش عدالت و خدمت‌رسانی به مردم دارد و شأن مسئولان نیز چیزی جز خدمت‌رسانی به مردم نیست.

وی همچنین توسعه مهرورزی را از دیگر محورهای این برنامه عنوان کرد و گفت: محور بعدی، تلاش در راستای پیشرفت و تعالی همه‌جانبه کشور بود و از طرف دیگر ما تلاش داشتیم که دولت را به مردم بازگردانیم و در واقع حلقه‌های بسته را که شکل گرفته بود باز کنیم.

احمدی‌نژاد ادامه داد: البته من به مردم یک قول نیز دادم و تنها قولی بود که دادم. من نگفتم که پول می‌دهم یا چیزی را اضافه می‌کنم، بلکه گفتم من و دولت تمام توان خود را برای تحقق این برنامه‌ها به کار می‌گیریم و در این ارتباط به ملت قول دادم. ملت نیز بزرگواری کرد، لطف کرد و منِ کوچک‌ترین را به عنوان خادم خود انتخاب کرد.

در ادامه، مجری برنامه خطاب به رییس‌جمهور گفت “دولت‌های مختلف در طول پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عناوین مختلفی شناخته می‌شوند؛ به طور مثال دولت سازندگی یا اصلاحات. در مورد دولت شما نیز عناوین مختلفی به کار برده شده ولی خود شما چندین‌بار بر روی دولت عدالت تاکید کرده‌اید. فکر می‌کنید چقدر توانسته‌اید عدالت را محقق کنید و آِیا فکر می‌کنید شرایط مردم نسبت به قبل عادلانه‌تر است و چرا عدالت را انتخاب کردید؟”

رییس‌جمهور پاسخ داد: همان‌طور که اشاره کردید، عدالت موضوع مهمی است و همه پیامبران که برای سعادت انسان‌ها آمده‌اند در کنار دعوت انسان‌ها به توحید، بر مقوله عدالت نیز همواره تاکید کرده‌اند، چراکه عدالت ترجمه عملی توحید در زندگی اجتماعی است.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه “استعدادها و توانمندی‌های انسان‌ها در بستر عدالت شکوفا می‌شود”، گفت: کسی که هشتش گرو نُه‌اش است چطور می‌تواند به استعدادها و توانمندی‌های خود توجه کند؟ کسی که به بهداشت و آموزش دسترسی ندارد چطور می‌تواند در راستای تعالی و رشد خود حرکت کند؟ خداوند انسان‌ها را خلق نکرده که در بدبختی و بدو بدو زندگی کنند بلکه خلق کرده که انسان‌ها به عظمت‌ها و توانمندی‌های خود نیز بیاندیشند و در راستای تعالی خود حرکت کنند.

وی با اشاره به تعریف عدالت، گفت: عدالت یعنی توزیع عادلانه فرصت‌ها. دولت هم منابع، فرصت و هم اختیار تصمیم‌گیری دارد و با توجه به این مسائل باید در راستای توزیع عادلانه امکانات تلاش کند. دولت باید حتی نگاه و محبت خود را نیز عادلانه توزیع کند؛ البته نه اینکه فقط دولت در این زمینه نقش دارد و تمام عدالت توسط دولت محقق می‌شود، بخشی از آن توسط دولت صورت می‌گیرد و دیگران نیز در این ارتباط دارای وظیفه می باشند. ما در محدوده امکانات و توانایی‌های دولت تلاش کردیم در راستای عدالت حرکت کنیم.

احمدی‌نژاد همچنین به ترکیب دولت اشاره کرد و افزود: می‌بینید که از تمام نقاط کشور اشخاصی در مراکز اصلی تصمیم‌گیری می باشند و به نظر من چنین امری نیز میسر و مفید است. بسیاری از اختیارات را به استان‌ها دادیم و برنامه‌های متعددی را در راستای عدالت پیاده کردیم که از جمله آنها حرکت در راستای تحقق عدالت اقتصادی و اجتماعی بود.

رییس‌جمهور با اعتقاد بر اینکه دولت نهم و دهم در یکی از سخت‌ترین شرایط تاریخی مستقر شد، اظهار کرد: در آن زمان افغانستان و عراق در اشغال بودند، آمریکایی‌ها هر روز تهدید می‌کردند و دولت نهم در سایه تهدیدهای مکرر آمریکایی‌ها به پایان رسید. در شرایطی قرار داشتیم که رکود بحران و تورم جهانی حاکم بود و از طرف دیگر در شرایط سخت داخلی قرار داشتیم، فشارهای در داخل به دولت نهم و دهم سنگین بود و از طرف دیگر تحریم‌های ناجوانمردانه یکسویه نیز علیه کشور وجود داشت.

وی در ادامه با اشاره به موضوع هسته‌یی کشورمان گفت: مدتی است که من در این موضوع دخالتی ندارم ولی تحریم‌ها یک فضا و شرایط سختی را برای کشور ایجاد کرد.

احمدی‌نژاد اضافه کرد: دولت تلاش کرد هر کاری که برای مردم انجام می‌دهد، منجر به توانمندی مردم بشود.

رییس جمهور در ادامه با بیان این‌که من در صداوسیما تحلیل گسترده‌تری می‌کنم که ما باید با نظام سرمایه‌داری چه کنیم، خاطرنشان کرد: دولت برای اینکه فاصله‌ها را کم کند، سهام عدالت را در نظر گرفت. در قبل بنگاه‌ها به اشخاص توانمند واگذار می‌شد، در حالی که این بنگاه‌ها متعلق به همه مردم بود و باید به خود مردم بازمی‌گشت.

احمدی‌نژاد افزود: سهام عدالت به ۶ دهک جامعه رسید، البته ما معتقد بودیم که باید به همه دهک‌های جامعه تعلق بگیرد. در این مسیر ۴۰ میلیون نفر شناسایی شدند و سهام به آنها تعلق گرفت، البته ۸ میلیون نفر دیگر هم در حال شناسایی می باشند. کارگران روزمزد، روستاییان، حقوق بگیران ثابت، اشخاص تحت پوشش نهادهای خاص و بازنشستگان در مجموع ۴۸ میلیون نفر می باشند که تا پایان دولت همه این‌ها مورد شناسایی قرار می‌گیرند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: دو دهک از شش دهکی که گفتم تحت پوشش نهادهای خاص می باشند که به تمام اشخاص این خانواده‌ها، سهام مجانی تعلق می‌گیرد، یعنی یک میلیون تومان به هر عضو خانواده تعلق می‌گرفت که این اشخاص باید این یک میلیون تومان را به صورت قسطی بازمی‌گرداندند. با این وجود مصوبه‌ای گذرانده شد که طبق آن باید ابتدا تمام اقساط پرداخت می‌شد و سپس سود تعلق می‌گرفت. البته ما مصوبه‌ای در شورای عالی اصل ۴۴ داشتیم که طبق این مصوبه به میزانی که قسط‌ها پرداخت می‌شد، سود سهام آزاد می‌شد.

رییس جمهور با بیان این‌که تاکنون ۴۸۵ میلیارد تومان سود پرداخت شده است، خاطرنشان کرد: همچنین سهام ترجیحی نیز به کارگران واگذار شد.

احمدی‌نژاد با بیان این‌که یکی از عوامل تبعیض توزیع ناعادلانه یارانه‌ها بود و بسیاری از اشخاص از این طریق ثروتمند شده بودند، اظهار کرد: هدفمندی یارانه‌ها گام بزرگی در جهت عدالت بود و ما هرچه که جلوتر برویم، توزیع یکنواخت به تحقق عدالت کمک می‌کند.

وی همچنین با اشاره به این‌که توزیع منابع قرض‌الحسنه به مردم در دولت وی انجام گرفته است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر از بازگشت منابع قرض‌الحسنه بیش از ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر وام ازدواج گرفتند که عمدتا جزء طبقات پایین جامعه بودند.

رییس جمهور در ادامه گفت: مشاغل خانگی هم تعریف شد و شش هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به مشاغل خانگی تعلق گرفت. همچنین بنگاه‌های کوچک در کنار بنگاه‌های بزرگ و متوسط مورد توجه قرار گرفت و ۳۰ هزار میلیارد تومان یارانه به آن پرداخت شد که از طریق آن یک میلیون و ۲۰۰ هزار شغل ثابت ایجاد شد.

رییس‌جمهور در ادامه با اشاره به اجرای طرح مسکن مهر در دولت‌های نهم و دهم گفت: مسکن مهر که در شهرها و روستاها به راه افتاد متعلق به طبقات پایین است. بسیار‌ها که نمی‌توانستند آرزویش را هم بکنند، صاحب خانه شدند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایسنا، احمدی‌نژاد افزود: ما سرمایه‌گذاری‌ها را در کشور پراکنده کردیم. قبلا می‌گفتیم سه استان کشور صنعتی می باشند اما الان اکثر استان‌های کشور به سرعت در حال صنعتی شدن می باشند. در حال حاضر هرمزگان، بوشهر، همدان، کرمانشاه و کردستان در حال تبدیل شدن به استان‌های صنعتی می باشند و حتی در گیلان، مازندران و گلستان، که قبلا توسعه صنعت در آن ممنوع بود، اکنون صنایع سازگار با کشاورزی و محیط زیست در آن‌ها گسترش می‌یابد.

وی توسعه مراکز آموزش عالی را از دیگر برنامه‌های دولت عنوان و خاطرنشان کرد: آموزش عالی فرصتی برای رشد استعدادهاست. ما در حال حاضر شهرستانی نداریم که در آن مرکز آموزش عالی وجود نداشته باشد و در ضمن تعداد دانشجویان هم دو برابر شده است.

رییس‌جمهور با اشاره به طراحی سفرهای استانی توسط دولت، یادآور شد: با این کار آمایش سرزمینی به صورت عینی پیاده شد. هر استان مورد مطالعه قرار می‌گرفت و دولت در محل تصمیم‌گیری می‌کرد و به همین ترتیب منابع ملی را به سمت مناطق گوناگون برد؛ حتی رییس‌جمهور و وزرا به شهرستان‌ها و روستاها سفر می‌کردند و این یعنی فشاری از ناحیه دولت برای توزیع منابع در استان‌ها.

وی ادامه داد: حقوق بازنشستگان، کارگران و مستمری‌بگیران همه تقویت شد. البته نمی‌گویم وضعیت اید‌ه‌آلی دارد اما جهشی در آن اتفاق افتاد. کارمندانی که پایه درآمدشان پایین بود به صورت پلکانی دو – سه سال بالا رفتند.

احمدی‌نژاد اضافه کرد: هر سال گندم از کشاورزان خریده می‌شد اما پول آن بلافاصله به کشاورزان داده نمی‌شد. ما بعضی بدهی‌های دولت به کشاورزان را که از سال ۷۲ مانده بود، پرداخت کردیم و از سال ۸۵ تا الان بلافاصله و در ظرف چند روز پول کشاورزان پرداخت می‌شود.

رییس‌جمهور با اشاره به پیش‌بینی رقمی در بودجه با نام توازن، گفت: این رقم کمک می‌کند تا خلاءها در مناطق محروم پر شود. همچنین بیمه همگانی درست شد و حوادثی که اتفاق می‌افتاد و عمدتا در مناطق محروم است مثل زلزله و سیل به سرعت مورد بازسازی قرار می‌گرفت. شاید برای اولین‌بار در تاریخ کشور بعد از یک اتفاق، جمعیت مناطق اتفاق‌دیده بیشتر شد و این به خاطر خدماتی است که دولت داده و در کمتر از یک سال همه را بازسازی کرده است.

وی با بیان اینکه “بازسازی مناطق زلزله‌زده در آذربایجان یک رکورد بوده است”، خاطرنشان کرد: این مناطق ظرف سه ماه مورد بازسازی قرار گرفت.

رییس‌جمهور با اشاره به پاسخگویی دولت به پیام‌ها و مکاتبات مردمی نیز اظهار کرد: بسیاری از مردم به سیستم دسترسی ندارند و مشکلاتی دارند که باید کسی حرف آنها را بشنود. تا الان ۳۸ میلیون پیام و نامه به نهاد ریاست‌جمهوری رسیده است که مورد رسیدگی قرار گرفته و به ۷۳ درصد آنها پاسخ مثبت داده شده است. یازده درصد آن نیز اسم، آدرس و مشخصات نداشته و به هفت درصد به خاطر مشکلات قانونی پاسخ منفی داده شده است و تعدادی از آنها نیز در دست رسیدگی است.

احمدی‌نژاد عمران روستایی را از دیگر اقدامات دولت خود عنوان و خاطرنشان کرد: روستاها نوعاً محروم می باشند. ارقام و آمار در عمران روستایی بسیار بالاست. تعداد روستاهایی که از گاز طبیعی استفاده می‌کردند حدود ۱۸۰۰ تا بود اما الان به بیش از ۲۲ هزار روستا رسیده است و اقدامات مشابهی در بهسازی روستاها و آسفالت روستایی انجام شده است.

وی ادامه داد:‌ در این دوره همچنین از دولت تمرکززدایی شد و ما اختیارات را به استان‌ها بردیم و منابع را در اختیار آنها گذاشتیم تا خودشان با شناختی که دارند تصمیم بگیرند.

رییس‌جمهور پیگیری معوقات بانکی را از دیگر عملکردهای دولت دانست و اضافه کرد: بخش کمی از معوقات بانکی مربوط به طبقات پایین است و عمده آن مربوط به درآمدهای بالاست. همچنین بخش کمی از آن مربوط به تولیدکنندگان است که آن را ملاحظه و حتی به آنها کمک کردیم اما بخش عمده‌ای مربوط به کسانی است که در بخش خدمات و تجارت می باشند، وام را گرفته‌اند، کالا وارد کرده‌اند و کالایشان را فروخته‌اند اما وام را برنگرداندند. ما فشار گذاشتیم که این معوقات باید کاهش یابد و تا حد بسیاری هم کاهش یافت.

احمدی‌نژاد افزود: البته با مصوبه‌ای، دست ما را بستند. از سویی قرض‌الحسنه‌ها که مربوط به طبقات پایین است ممنوع می‌شود و از سویی معوقات که باید برگردد و دولت برای برگرداندن آنها محدود می‌شود و به نام تولید موظف می‌شود آنها را امهال کند.

وی در پاسخ به پرسشی دربارهٔ اینکه گفته می‌شود ۵۵ هزار میلیارد تومان از معوقات بانکی یعنی حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد آن مربوط به شرکت‌های دولتی است، گفت: اینطور نیست، عمده آن مربوط به بخش خصوصی است. بدهی شرکت‌های دولتی جزو معوقات نیست و در حساب‌های دیگر است. معوقات بانکی عمده‌اش مربوط به بخش تجارت است.

رییس جمهور در ادامه گفت‌وگوی ویژه خبری گفت: نسبت هزینه ۱۰ درصد بالاترین درآمد کشور به ۱۰ درصد پایین‌ترین درآمد کشور در سال ۸۴ از ۱۳/۹۴ امروز به ۹۱/ ۹ رسیده است که این اتفاق برای اولین بار افتاده که این عدد به زیر ۱۰ برسد. البته این مطلوب نیست و باید به زیر ۵ برسد. همین نسبت در روستاها از ۱۲/۷۴ به ۸/۸۱ رسیده و این اتفاق بزرگی است، یعنی فاصله طبقاتی کاهش یافته که به معنای عدالت است.

وی ادامه داد: ضریب جینی در شهرها از ۰/۴۰۲۳ در سال ۸۴ به ۰/۳۵۷۵ در سال ۹۱ رسیده است و در روستاها نیز به ۰/۳۳۵ رسیده است یعنی هدف برنامه همین الان محقق شده است.

احمدی‌نژاد با اشاره به این‌که بعضی فکر می‌کردند با توجه به مشکلات اقتصادی ضریب جینی افزایش می‌یابد، تصریح کرد: ضریب جینی کاهش پیدا کرد و هدفمندی و کارها در روستاها و درآمد کشاورزان ضریب جینی را کاهش داده است.

رییس جمهور با اشاره به این‌که در زمینه شاخص انسانی هم در طبقه‌بندی جهانی رتبه ۹۴ داشتیم که به ۷۶ رسیده است گفت: قبلا در طبقه متوسط بودیم و الان در طبقه بالا هستیم و اگر گام دیگری برداریم، به طبقه بسیار بالا خواهیم رسید.

وی افزود: از طرفی ضریب جینی‌مان کاهش یافت و نسبت هزینه دهک درآمدی بالا به پایین کاهش یافته است و از طرف دیگر درآمد سرانه جهش یافته است، یعنی رفاه عمومی بالا رفته است.

احمدی‌نژاد افزود: وقتی به سمت عدالت حرکت می‌کنیم، احساس امید و خودباوری به وجود می‌آید و امروز می‌بینیم بچه مدرسه روستایی این باور را دارد که می‌تواند به بالاترین مقامات در کشور برسد و برایش آرزوی خیالی نیست و محکم می‌گوید می‌خواهم وزیر و رییس جمهور بشوم، در حالی که قبلا حداکثر می‌گفت می‌خواهم معلم بشوم. البته مقام معظم بسیار بالاست و فعلا در مورد مقام بحث نمی‌کنیم، بلکه به خودباوری در اشخاص می‌پردازیم.

احمدی‌نژاد با بیان این‌که وقتی دولت همه جا حضور دارد و هیچ جای کشور از حضور دولت خالی نیست و همه حس می‌کنند دولت کنارشان است و پشتیبان آنهاست، امید به وجود می‌آید ، گفت: هنوز تا عدالت فاصله بسیار است و اصل عدالت را باید عدالت‌گر اصلی بیاید و پیاده کند، اما همین که حرف آن زده می‌شود و پای آن می‌ایستیم، حتی اگر نیم‌متر جلو برویم و یا حتی به سبب وجود موانع نتوانیم جلو برویم، اما همین که برای عدالت پافشاری می‌کنیم، احساس خودباوری و امید می‌آورد.

رییس جمهور با بیان این‌که امروز هرجای ایران برویم، نشاط و امید وجود دارد، تصریح کرد: نشاط و امید در بین روستاییان ما که فاضل‌ترین، باصفاترین و مفیدترین اشخاص برای کشور می باشند، وجود دارد.

رییس جمهور با تاکید بر این‌که عدالت برکت هم می‌آورد، خاطرنشان کرد: ما منابع‌مان بیشتر نشد، اما محصولمان بسیار بیشتر شد.

احمدی‌نژاد در جواب سوالی در مورد خدمت‌رسانی این دولت در مقایسه با دولت‌های قبل گفت: باید به فلسفه و ضرورت خدمت‌رسانی پرداخت و من این سوال را مطرح می‌کنم که وظیفه حکومت چیست، چون مسوول و وزیر که ملت آنها را برگزیده‌اند و مسوولیت اداره کشور را به آنها داده‌اند، مسوولیت خدمت‌گذاری دارند.

وی افزود: در تاریخ و دنیا بوده است و در قبل ایران هم وجود داشته است و الان هم دیده می‌شود که عده‌ای وقتی در مناصب قرار می‌گیرند، این احساس را می‌کنند که برتر از مردم و حاکم بر مردم می باشند که این باید معکوس شود، چون حاکم، مردم می باشند و مسوولان خادم مردم می باشند و همین حس که به وجود بیاید، صحنه بسیار عوض می‌شود.

احمدی‌نژاد اضافه کرد: وقتی فردی خود را بالاتر از مردم بداند، یک قدم که بردارد، خود را طلبکار می‌داند، اما اگر خود را خادم بداند، اگر صد قدم بردارد، باز هم احساس بدهکاری می‌کند.

وی با بیان این‌که این دولت توانست در برانگیختن حس خادم بودن در مسوولان تا حدود بسیاری موفق باشد، تصریح کرد: در قبل بسیار سنت‌ها، آداب و رسوم اداری و اشرافیت دولتی شکل گرفته بود که مخالف خدمت‌گزاری است.

احمدی‌نژاد با بیان این‌که نوکری برای مردم افتخار ماست، اظهار کرد: ما تلاش کردیم روحیه خدمت‌گزاری را به سیستم اداری کشور برگردانیم و کسی به مردم فخر نفروشد.

وی افزود: وقتی در خیابان راه می‌رویم و یک نفر دست بلند می‌کند باید بایستیم یا برویم؟ شاید بخواهد حرفی بزند یا نامه بدهد پس اگر فکر کنیم حاکم بر مردم هستیم، می‌رویم، اما اگر احساس کنیم خادم مردم هستیم، می‌ایستیم.

احمدی‌نژاد افزود: روزی کسی گوشه روزنامه‌ای اسم و شماره خود را نوشته و به رییس جمهور می‌دهد آیا باید آن را دور انداخت یا باید با او تماس گرفت و کار او را پرسید.

احمدی‌نژاد با بیان این‌که تا حدود بسیاری توانستیم روحیه خدمت‌گزاری به ساختار اداری کشور برگردانیم، خاطرنشان کرد: درها باز شد و ارتباطات برقرار شد و دولت با خدماتش برای مردم تعریف شد، نه با ماشین‌های گرانقیمت، تبلیغات و اتاق‌های پرزرق و برقش.

رییس جمهور گفت: بارها در بین تمام مدیران در تمام استان‌ها گفته‌ام همانقدر مدیر میباشید که خادم باشید و همانقدر وزیر میباشید که به مردم خدمت کنید، در غیراینصورت یک اسم را روی هرچیزی می‌توان گذاشت و می‌توان یک سیب‌زمینی را گذاشت و به آن گفت رییس جمهور. احمدی‌نژاد در ادامه صحبتهای خود در شبکه یک سیما گفت: دولت،‌ دولت پاکی بود و با تمام وجود در خدمت مردم قرار داشت.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، رییس‌جمهور ادامه داد: بعضی اوقات شرمنده همکارانم می‌شدم که مدت طولانی فعالیت می‌کردند، فشارها و جلسات بسیاری بود، کارها سنگین و توقعات نیز سنگین بود.

وی به اهمیت خدمت به مردم اشاره کرد و با بیان اینکه “ما تلاش کردیم که دغدغه مردم و دولت یکی شود”، اظهار کرد: ‌البته این به معنا نیست که دولت نگاه کلان و یا برنامه‌ریزی نداشت ولی غم و شادی مردم، غم و شادی دولت نیز بود و برایش این مسائل مهم بود.

احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه “ما وقتی احساس نوکری می‌کنیم و اینکه آمده‌ایم به مردم خدمت کنیم دیگر این ذهنیت وجود ندارد که از فرصت‌ها برای مال‌اندوزی استفاده کنیم”، گفت: ما بدهکار مردم هستیم و فرصتی که برای خدمتگزاری پیش آمده فرصتی نیست که بخواهیم چیزی برای خودمان برداریم. وقتی نگاه این باشد که برای خدمتگزاری به مردم آمده‌ایم، کارهای فراوانی نیز انجام می‌شود.

رییس‌جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با رد بعضی اظهارات مبنی بر اینکه درآمدهای دولت بویژه در بخش درآمدهای نفتی نسبت به سال‌های قبل بسیار بیشتر بوده است، اظهار کرد: درآمدهای دولت بیشتر نشده است. آنها برای این سخن خود این استدلال را می‌آورند که درآمد نفتی بیشتر شده است در حالیکه توجه نمی‌شود که قیمت نفت به طور واقعی در اقتصاد دنیا بالا نرفته است و ارزش دلار سقوط کرده و اینگونه قیمت نفت بالا رفته است.

وی با بیان اینکه “مصرف ارزی ما بیشتر شده ولی واردات کالای ما به لحاظ وزنی بیشتر نشده است”، ادامه داد: کارهایی که در دولت انجام شده بسیار بسیار است.

رییس‌جمهور در ادامه با اشاره به نقش طلا و قیمت آن در معادلات اقتصادی و با تاکید بر اینکه “طلا یک کالای ثابت است که هر چیزی با آن سنجیده می‌شود”، گفت: زمانی که ما بر روی کار آمدیم هر انس طلا ۲۹۰ دلار بود که البته ما زرنگی کردیم و مقدار بسیاری طلا خریدیم و الان شاهد بودیم که قیمت هر انس طلا حتی به دو هزار دلار نیز رسید.

احمدی‌نژاد با اشاره به کاهش ارزش دلار اظهار کرد: پنج سال پیش که در اجلاس سران اوپک شرکت کردیم قیمت نفت ۸۰ دلار بود و پادشاه عربستان در این اجلاس گفت قیمت نفت در زمان کنونی معادل قیمت نفت در ۱۳۶۰ ما یعنی ۳۲ سال پیش است.

وی همچنین به بعضی تحلیل‌ها در مورد چند برابر بودن افزایش درآمد دولت از درآمدهای نفتی در طول این سال‌ها نسبت به سال‌های قبل را تحلیل‌های ساده‌انگارانه‌ای از اقتصاد عنوان کرد.

رییس جمهور کشورمان در ادامه گفت: در طول سال‌های ۵۷ تا ۸۴ حدود ۵ هزار و ۸۰۰ کیلومتر آزادراه و بزرگراه در کشور ایجاد شده است، اما در این دولت ۱۵ هزار و ۵۷۰ کیلومتر آزادراه و بزرگراه ایجاد شده است و ۱۲۷ هزار مسکن روستایی بین سال‌های ۷۶ تا ۸۴ ساخته شد، اما در این دولت یک میلیون و ۷۰۰ هزار مسکن روستایی ساخته شد، چون بعضی این اعداد را نمی‌توانند باور کنند، آنها را نفی می‌کنند.

احمدی‌نژاد با بیان این‌که تعداد ورزشگاه‌هایی که در طول این دولت ساخته شد، برابر تعداد کل ورزشگاه‌هایی است که پیش از این ساخته شده است، اظهار کرد: پیش از این دولت، دو میلیون و ۲۰۳ هزار مسکن شهری ساخته شده بود که این میزان در دولت ما به دو برابر رسید.

وی همچنین گفت: سرمایه‌گذاری در نفت و گاز پیش از این دولت ۴۶ میلیارد دلار بود که در این دولت این میزان به ۱۷۰ میلیارد دلار رسید.

احمدی‌نژاد با اشاره به این‌که اورژانس جاده‌ای با هماهنگی هلال‌احمر، نیروی انتظامی و وزارت راه تشکیل شد، افزود: در سال ۸۴ ما در کشور شش میلیون خودرو داشتیم که تعداد تلفات جاده‌ای ما ۲۷ هزار و ۸۰۰ نفر بود، اما در سال ۹۱ ما ۱۸ میلیون خودرو داشتیم و تلفات ما هم به کمتر از ۱۹ هزار نفر رسید. ما سریع‌ترین کاهش نرخ تلفات جاده‌ای را در جهان داریم، اما با این وجود ما به این نرخ هم قانع نیستیم اما اگر به روند قبل از این دولت پیش می‌رفتیم، تعداد تلفات ما ۶۰ هزار کشته در سال بود.

رییس جمهور همچنین خاطرنشان کرد: ۴ برابر کل دولت‌های قبلی شبکه آبیاری و بیش از ۴ برابر دولت‌های قبلی آبیاری تحت فشار ایجاد شد و چهار میلیون نفر در تهران نیز تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار گرفتند.

احمدی‌نژاد همچنین افزود: سیستم بانکی کشور به گونه‌ای دگرگون شد که در خانه‌ها هم به وسیله موبایل می‌توان کارهای بانکی را انجام داد. همچنین در تلفن و ارتباطات هم انقلابی شد به گونه‌ای که قیمت موبایل از دو میلیون تومان به دو هزار و ۵۰۰ تومان رسید.

وی با بیان این‌که در این دولت صندوق مهر رضا تشکیل شد، تصریح کرد: حتی یک بخش را هم نمی‌توان نام برد که میزان خدمات آن کمتر از دولت‌های قبلی باشد، حتی آقای رحیمی هم گفته‌اند که اگر کسی بتواند چنین بخشی را معرفی کند، به او جایزه‌ای تعلق می‌گیرد.

رییس جمهور همچنین گفت: معادل کل مدارسی که در دولت‌های قبلی ساخته شده، در این دولت مدرسه ایجاد شده است.

13 تیر 1392