h اثر هنری سهراب سپهری 700 میلیون فروخته شد/عکس - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

اثر هنری سهراب سپهری 700 میلیون فروخته شد/عکس,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,اثر هنری سهراب سپهری 700 میلیون فروخته شد/عکس,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,اثر هنری سهراب سپهری 700 میلیون فروخته شد/عکس

اثر هنری سهراب سپهری 700 میلیون فروخته شد/عکس

اثر هنری سهراب سپهری 700 میلیون فروخته شد/عکس

به گزارش ایمنا، جدیدترین خبر از دومین حراج تهران حاکی از آن است که موزه هنرهای تجسمی بانک پاسارگاد خریدار اثر ۷۰۰ میلیون تومانی سهراب سپهری است .

این اثر بدون عنوان از مجموعه معروف درختان این نقاش و شاعر نوپرداز ایران که رکورد دومین حراج تهران را به نام خود به ثبت رساند، در عین حال رکورددار تاریخی گران ترین اثر هنری معاصر است که در یک فروش رسمی در داخل کشور به فروش رسیده است.

این اثر رنگ روغن روی بوم به ابعاد ۸۰ در ۹۰ سانتی متر، پیش از انقلاب از طریق گالری سیحون تهران توسط یک مجموعه دار صاحب نام و مقیم امریکا خریداری و در سال ۱۳۹۰ به مجموعه داری در ایران فروخته شده است که اینک به موزه هنرهای تجسمی بانک پاسارگاد انتقال می یابد.

اثر سهراب سپهری ۳۵۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان توسط کارشناسان حراج تهران برآورد قیمت شده بود که در یک فرآیند رقابتی بسیار نفس گیر و پرشور با رقم ۷۰۰ میلیون تومان توسط بانک پاسارگاد خریداری شد. این بانک در عین حال آثاری از مجموعه خود را نیز در این حراج به فروش رساند.

حراج تهران که در پاسخ به علایق فزاینده به آفرینش های هنری و تلاشی برای دستیابی به شاخص ترین آثار هنر مدرن و معاصر ایران در شرایطی مطلوب و مطمئن دوم تیرماه ۱۳۹۱ پا به عرصه وجود گذاشت، در سال نخست سه مولفه را برای انتخاب و ارایه آثار در مرکز توجه خود قرار داد .

ارایه آثاری شاخص از هنرمندان صاحب نام ایران که در عرصه های بین المللی موقعیت تثبیت شده ای دارند. رصد بازار داخلی هنر ایران و هنرمندانی که در گالری های معتبر با اقبال عمومی مردم و خریداران رو به رو می شوند.

معرفی استعدادهای نو ظهور و نوعاً جوان که می تواند قیمت های مناسب تری را نیز پیشنهاد کند.اما در سال دوم مولفه چهارمی نیز به مجموعه فوق علاوه شد که آن بهره مندی از آثار پیشگامان هنر مدرنیستی ایران بود؛ بزرگانی که به رغم اهمیت تاریخی آثارشان هیچگاه امکان حضور در مارکت هنر و حراج های معتبر را نیافتند. اساتیدی نظیر، محمود جوادی پور، جواد حمیدی، منصوره حسینی، احمد اسفندیاری، هانیبال الخا ص و...

در فرآیند انتخاب آثار، گروهی متکثر متشکل از مدیران گالری های با سابقه و فعال تهران، مجموعه داران حرفه ای و هنرمندان شاخص در انتخاب و گزینش آثار برای هر دو حراج تهران، چندین ماه فعالیت مستمر داشته اند.

نا گفته پیداست که هر حراجی به جهت محدودیت زمان و مکان، امکان ارایه شماری محدود و معدود از هنرمندان را در اختیار دارد و تلاش می کند به اقبال مجموعه داران و علاقمندان هنر به عنوان تضمین موفقیت حراج توجه داشته باشد. اما به گفته علیرضا سمیع آذر، مدیر حراج تهران درهای این حراج همیشه به روی نام های تازه باز است و کارشناسان آن علاوه بر رصد مستمر بازار هنر از همه پیشنهادات و نقد ها استقبال می کنند.

بخش نمایشگاهی دومین حراج تهران همزمان با نیمه شعبان خجسته زاد روز امام عصر (حج) ،عصر دوشنبه سوم تیرماه ۱۳۹۲ در هتل بزرگ آزادی آغاز به کار نمود و پس از چهار روز عصر جمعه هفتم تیرماه ۹۲ با برپایی حراجی با حراج گذاری رضا کیانیان هنرمند صاحب نام کشورمان با فروش ۸۲ نقاشی ،مجسمه و عکس از ۷۹ هنرمند و ثبت رکورد تاریخی شش میلیارد و ۵۴۵ میلیون تومان برای اقتصاد هنر ایران به کار خود پایان داد. جمع وسیعی از مجموعه داران و مشتاقان هنر در این رویداد باشکوه حضور داشتند.

11 تیر 1392