h اردوغان با محمد مرسی ابراز همدردی کرد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

اردوغان با محمد مرسی ابراز همدردی کرد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,اردوغان با محمد مرسی ابراز همدردی کرد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,اردوغان با محمد مرسی ابراز همدردی کرد

اردوغان با محمد مرسی ابراز همدردی کرد

پایگاه "اسلام الیوم"، "رجب طیب اردوغان"، نخست وزیر ترکیه در صفحه خود در فیسبوک با اشاره به تظاهرات روز گذشته مخالفان محمد مرسی اعلام کرد آنچه که اکنون در جهان اسلام شاهد آن هستیم، اتفاقی نیست.

رجب طیب اردوغان برای همبستگی با رئیس جمهور مصر تاکید کرد که تائید محمد مرسی تائید خواسته و اراده ملی است.

میشل دان، نویسنده آمریکایی و مسئول سابق وزارت خارجه آمریکا و مدیر برنامه های خاورمیانه پیشتر همزمان با آغاز تظاهرات در ترکیه رجب طیب اردوغان را به محمد مرسی تشبیه کرده بود.

این نویسنده آمریکایی در مقاله ای در روزنامه نیویورک تایمز نوشت: نخست وزیر ترکیه در اجرای تصمیمات خود به ولادیمیر پوتین، رئیس روسیه بیشتر شباهت دارد تا محمد مرسی به عنوان یک نمونه خاورمیانه ای اما شباهتی که میان تظاهرات علیه این دو مقام مصری و ترکیه ای وجود دارد این است که معترضان هر دو کشور خواستار برکناری آنها شدند.

رجب طیب اردوغان در حالی از محمد مرسی حمایت می کند که ترکیه وارد دومین ماه تظاهرات ضد دولتی شده است.

تظاهرات در ترکیه در ابتدا در اعتراض به تخریب پارک "گزی" استانبول واقع در میدان تقسیم صورت گرفت، اما سپس با گسترش دامنه این تظاهرات به شهرهای دیگر از جمله آنکارا پایتخت، این اعتراض‌ها جنبه سیاسی به خود گرفت و به اعتراضاتی ضددولتی تبدیل و شعارهایی مبنی بر استعفای دولت در آن سر داده شد.

این تظاهرات در حالی ادامه دارد که رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه بارها تهدید به استفاده از زور و خشونت علیه معترضان کرده است.

برخورد سرکوب‌گرایانه پلیس ترکیه با تظاهرات آرام و مسالمت آمیز مردم استانبول، موجب گسترش این تظاهرات به سایر شهرهای بزرگ این کشور نیز شده است و ادامه این تظاهرات منجر به برپایی بزرگ‌ترین اعتراضات ضددولتی در ترکیه شده است.

از سوی دیگر، مصر نیز روز گذشته شاهد تظاهرات گسترده ضد دولتی بوده است و مخالفان محمد مرسی خواستار برکناری وی و استعفای دولت شدند.

وزارت بهداشت مصر در بیانیه ای تلفات روز گذشته تظاهرات در سراسر این کشور را 17 نفر و بیش از 800 زخمیاعلام کرد.

این در حالی است که چهار وزیر مصری نیز امروز برای همبستگی با معترضان و مخالفان محمد مرسی از سمت خود استعفا دادند.

گفته می‌شود که این 4 وزیر استعفای خود را تقدیم کرده‌اند.

10 تیر 1392