h فینال رویایی پس از 14 سال بین برزیل و اسپانیا - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

فینال رویایی پس از 14 سال بین برزیل و اسپانیا,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,فینال رویایی پس از 14 سال بین برزیل و اسپانیا,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,فینال رویایی پس از 14 سال بین برزیل و اسپانیا

فینال رویایی پس از 14 سال بین برزیل و اسپانیا

فینال رویایی پس از 14 سال بین برزیل و اسپانیا

سرانجام فینالی که همه فوتبالی‌ها انتظارش را می‌کشیدند از راه رسید؛ برزیل – اسپانیا.

ساعت 2 و 30 دقیقه بامداد فردا به وقت تهران، دنیای فوتبال چشم به ورزشگاه تاریخی ماراکانا دارد تا جشن و پایکوبی قهرمان نهمین دوره جام کنفدراسیون‌ها را ببیند.

شاید یکی از دلایلی که خیلی‌ها منتظر این فینال هستند، به خاطر بازی‌های زیبای دو تیم باشد. از طرفی آخرین باری که این دو تیم مقابل هم قرار گرفتند در سال 1999 بود. یعنی برزیل و اسپانیا در هزاره سوم هیچگاه مقابل هم صف‌آرایی نکردند و این خود دلیل دیگری است برای آن‌که خیلی‌ها برای تماشای این جدال لحظه شماری کنند.

ایکر کاسیاس درباره این فینال رویایی می‌گوید: از زمانی که در این تورنمنت آغاز به بازی کردیم، متوجه شدیم هیچ‌کس در این جام هوادار ما نیست. همواره تماشاگران حریف ما را تشویق کرده‌اند، ولی در هر حال می‌دانم که آنها فینالی هیجان‌انگیز بین ما و برزیل را دوست دارند. همه ما می‌دانیم که فینال بسیار هیجان‌انگیز و جذابی خواهد بود.

اما آیا برزیلی‌ها می‌توانند به سلطه اسپانیا بر فوتبال جهان پایان دهند؟ از سال 2008 تاکنون ماتادورها علاوه بر دو قهرمانی در رقابت‌های یورو، جام‌جهانی 2010 را هم فتح کرده‌اند و حالا در ادامه این سریال پیروزی‌ها چشم به قهرمانی در جام کنفدراسیون‌ها دارند.

با این حال لوئیز فیلیپه اسکولاری، به پیروزی شاگردانش مقابل اسپانیا امیدوار است. سرمربی برزیل در آستانه این فینال با بیان این‌که حریف تیمی است با بازیکنان مستعد و بزرگ گفت: بیش از 70 هزار برزیلی به ورزشگاه خواهند آمد و تیم ملی کشورشان را برای کسب عنوان قهرمانی در جام کنفدراسیون‌ها تشویق خواهند کرد. معتقدم می‌توانیم در چنین جوی اسپانیا را شکست دهیم.

فینال نهمین دوره جام کنفدراسیون‌ها را یورن کویپرس هلندی سوت می‌زند. داور 40 ساله‌ای که چندی پیش در نیمه‌نهایی لیگ اروپا قضاوت بازی چلسی و بنفیکا را برعهده داشت.

قبل از فینال رویایی برزیل و اسپانیا هم، دو تیم ایتالیا و اروگوئه از ساعت 20 و 30 دقیقه امشب به وقت تهران در دیدار رده‌بندی به مصاف هم می‌روند.

آمار چه می‌گوید

دو تیم اسپانیا و برزیل تاکنون هشت بار به مصاف هم رفته‌اند که چهار پیروزی سهم طلایی‌پوشان و تنها دو پیروزی سهم قرمزها بوده است. در این میان یک بازی پرگل هم وجود دارد که به جام جهانی 1950 برمی‌گردد؛ جایی که برزیل 6 بر یک از سد اسپانیا گذشت.

در مـــــقــابل اسپانیایی‌ها تنها یک بار، برزیل را در تورنمنت‌های رسمی شکست داده‌اند که آن نیز به دور مقدماتی جام‌جهانی 1934 برمی‌گردد؛ 79 سال پیش.

البته شاگردان دل بوسکه هر شش بازی قبلی خود را مقابل تیم‌های آمریکای جنوبی برده‌اند و امیدوارند با رساندن این رکورد به عدد هفت، یک جام معتبر دیگر را هم بالای سر ببرند. رسیدن به این هدف آسان نیست چراکه برزیلی‌ها در ده بازی گذشته خود شکست نخورده‌اند. آمار جالب توجه‌تر درباره طلایی‌پوشان این که آنها از سال 1975 تاکنون، طی 38 سال گذشته، در هیچ تورنمنتی در خانه خود شکست نخورده‌اند.

شانس برزیل بیشتر است

در آستانه فینال جذاب برزیل و اسپانیا، روزنامه معتبر اکیپ از مخاطبان خود خواست در نظرخواهی معرفی تیم فاتح بازی‌ها شرکت کنند. بر این اساس در رای‌گیری اینترنتی این نشریه که با حضور بیش از دو هزار نفر برگزار شد 68 درصد به پیروزی زردپوشان میزبان رای دادند و 32 درصد هم گفتند تیم اسپانیا با ستارگانش جام را با خود به کشورش خواهد برد.

جالب آن‌که روزنامه پرتیراژ اوگلبوی برزیل هم درباره قهرمان جام اقدام به نظرخواهی از خوانندگانش کرد که براساس رای بالغ بر هفت هزار نفر، 63 درصد برزیل و 37 درصد اسپانیا را قهرمان معرفی کردند.

9 تیر 1392