h کابوسی جدید به نام تجاوز جنسی برای زنان جنگ زده! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

کابوسی جدید به نام تجاوز جنسی برای زنان جنگ زده!,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,کابوسی جدید به نام تجاوز جنسی برای زنان جنگ زده!,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,کابوسی جدید به نام تجاوز جنسی برای زنان جنگ زده!

کابوسی جدید به نام تجاوز جنسی برای زنان جنگ زده!

رییس کمیته‌ بین‌المللی صلیب‌سرخ با بیان اینکه تجاوز جنسی برای مردم مناطق جنگ‌زده یک کابوس است، گفت: برای پیامدهای جسمی وروانی این ضایعات درمان مناسبی باید پیدا کرد.

به گزارش ظهور12 به نقل از سرویس«حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، پیتر مائورر در جریان ارائه‌ گزارش سالانه‌ی سازمان در یک نشست خبری در ژنو با بیان اینکه حمایت از آسیب‌پذیرترین افراد جهان، یک الزام بشردوستانه است. گفت: رهیافت بی‌طرف، بی‌غرض و مستقل کمیته‌ بین‌المللی صلیب‌سرخ در قبال فعالیت‌های بشردوستانه برای پذیرش فراگیر فعالیت‌های ما ضروری‌ است تا امکان دسترسی به نیازمندان را پیدا کرده و به آنان کمک کنیم.

وی افزود: این رهیافت به کمیته‌ بین‌المللی صلیب‌سرخ کمک کرده تا در سال 2012 به مکان‌هایی دسترسی یابد که پیش از آن قابل دسترس نبود، از آن جمله می‌توان به سوریه اشاره کرد که کمک‌رسانی به قربانیان جنگ در هر دو منطقه‌ تحت کنترل دولت و گروه‌های مخالف انجام شد و درگیری‌ مسلحانه‌ روزافزون موجب بروز آلام بی‌سابقه‌ای در سطح این کشور شده و نیازهایی را پدید آورده است که معمولاً سازمان‌های امدادی به خاطر جنگ، قادر به پاسخگویی به آنها نیستند.

مائورر با بیان اینکه منطقه‌ خاورمیانه در 2013 نیز کماکان مرکز توجه بشردوستانه خواهد بود به بحران در مالی اشاره کرد و گفت: بحران پیش‌بینی نشده‌ مالی موجب وقفه در ارائه‌ خدمات پایه شد و افراد بسیاری را به فرار از خانه مجبور کرده است. بگونه‌ای که مردم مالی، به خصوص مردم شمال کشور به شدت نسبت به کمبود فراگیر غذا در بحبوحه‌ جنگ آسیب‌پذیر شده‌اند و حتی در میانمار، خشونت‌های بین‌ قومی که از 2012 آغاز شد زندگی هزاران تن را نابود کرد و در سودان‌جنوبی، جایی که کمیته‌ بین‌المللی صلیب‌سرخ در 2012 بر میزان فعالیت‌های خود افزود، خشونت‌های جاری در شمال کشور از میزان دسترسی مردم به مراقبت‌های درمانی محدودی که داشتند بازهم کاسته است.

وی با بیان اینکه بحران‌های انسانی مانند آنچه در سوریه رخ داد، معمولاً منجر به تلاش برای یافتن راه‌حل‌های سیاسی می‌شود، در حالی‌ که در واقع چنین راه‌حل‌هایی نایابند و در عمل شاهد طولانی‌تر شدن هستیم گفت: تأمین بودجه برای فعالیت‌های بشردوستانه‌ای که در رابطه با تراژدی‌های فراموش‌شده‌ جهان در دستورکار داریم مشکل‌تر شده است، مانند مشکلات جمهوری دموکراتیک کنگو، جمهوری آفریقای مرکزی و سومالی که بحران جهانی اقتصادی نیز اثر قابل درکی از خود به‌جای گذارده، اما ما نباید مسئولیت مشترک خود را در قبال مردمی که از پیامدهای این قبیل شرایط اضطراری مزمن در رنجند به بوته‌ فراموشی بسپاریم.

مائورر افزود: پس ازسال‌های 2003 و 2005، سال 2012 از نظر امنیتی یکی از مشکل‌آفرین‌ترین سال‌ها برای کمیته‌ بین‌المللی صلیب‌سرخ بود و یکی از کارکنان این سازمان در پاکستان ربوده شد و به قتل رسید و همچنین یکی دیگر نیز در یمن کشته شد و حوادث امنیتی مهمی در افغانستان، جمهوری دموکراتیک کنگو،‌ لیبی، سومالی و دیگر نقاط جهان به وقوع پیوستند.

وی درباره تعدادی از درگیری‌های مسلحانه‌ای که توجه رسانه‌ای کمتری را به خود جلب کرده‌اند گفت: تجاوز جنسی برای بسیاری از مردم ساکن در مناطق جنگ‌زده کماکان برای زنان و البته برای مردان یک کابوس است و این امر معمولاً در کنار دیگر رویدادهای ناخوشایند مانند غارتگری، تخریب اموال و قتل اتفاق می‌افتد که قربانیان خشونت جنسی باید تلاش ‌کنند تا برای پیامدهای جسمی و نیز روانی این ضایعه درمان مناسبی پیدا کنند.

رییس کمیته‌ بین‌المللی صلیب‌سرخ افزود: کوشش کردیم تا در راستای افزایش ایمنی در روند ارائه‌ مراقبت‌های درمانی بی‌غرض و کارآمد در جریان درگیری مسلحانه و دیگر شرایط اضطراری، آگاهی‌رسانی کرده اما در بسیاری از کشورها، فقدان امنیت و کثرت ایست‌های بازرسی باعث شده که مناطق خاصی از مراقبت‌های درمانی محروم بمانند، تأخیرهایی را ایجاد کرده که احتمال زنده‌ماندن افرادی را که برای درمان اضطراری باید به سرعت به تأسیسات درمانی منتقل شوند، کاهش داده است.

مائورر با اشاره به حمله و چپاول برخی بیمارستان‌ها توسط گروه‌های معارض گفت: مخارج کمیته‌ بین‌المللی صلیب‌سرخ در 2012 به بیش از یک میلیارد فرانک سوئیس (875 میلیون یورو) بالغ شد که افغانستان با مبلغی معادل 86 میلیون فرانک (حدود 4/92 میلیون دلار یا 6/71 میلیون یورو) محل اجرای بزرگترین پروژه از نظر مالی بود و عملیات سوریه با بودجه‌ای معادل 6/38 میلیون فرانک (بیش از 41 میلیون دلار یا 5/31 میلیون یورو) اجرا شد.

به گفته وی،عملیات کمیته‌ بین‌المللی صلیب‌سرخ در عراق، جمهوری دموکراتیک کنگو، سومالی، اسرائیل و مناطق اشغالی،‌ سودان، سودان جنوبی و کلمبیا در کنار واکنش سازمان در قبال بحران‌های ناشی از « تحولات کشورهای عربی» و نیز شرایط رو به وخامت در ساحل، همگی جزو بزرگترین و در عین حال پیچیده‌ترین عملیات سازمان در 2012 بوده‌اند.

9 تیر 1392