h امریکا وب سایت گاردین را فیلتر کرد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

امریکا وب سایت گاردین را فیلتر کرد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,امریکا وب سایت گاردین را فیلتر کرد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,امریکا وب سایت گاردین را فیلتر کرد

امریکا وب سایت گاردین را فیلتر کرد

ظهور12 : ارتش آمریکا اذعان کرد، برای اینکه اجازه ندهد هزاران تن از پرسنلش به گزارش‌ها و جزئیات مربوط به برنامه‌های جاسوسی دولت باراک اوباما دسترسی داشته باشند، وب‌سایت روزنامه انگلیسی گاردین را فیلتر کرده است.

به نوشته روزنامه گاردین، ارتش آمریکا اذعان کرده است که دسترسی به بخش‌هایی از وب‌سایت گاردین برای هزاران تن از پرسنل دفاعی در سراسر این کشور را مسدود کرده است.

به دنبال افشاگری روزنامه گاردین درباره رسوایی اطلاعاتی «پریسم»، حال ارتش ‌آمریکا تلاش می‌کند نگذارد سربازان ارتش به بخشی از مقالات گاردین دسترسی داشته باشند. این اولین بار نیست که ارتش دست به چنین اقداماتی می‌زند.

یک سخنگوی ارتش سایبری آمریکا تایید کرده که برخی مقالات سایت گاردین فیلتر شده است. این مقالات اطلاعات مخفی آژانس امنیت ملی آمریکا (ان.اس.ای) را فاش کرده‌اند.

تایید خبر فیلتر شدن گاردین پس از آن مطرح شد که گروهی از نظامیان ارتش آمریکا در پایگاهی در جنوب سانفرانسیسکو اعتراض کردند که اصلا نمی‌توانند وارد وب‌سایت گاردین شوند.

رسوایی «پریسم» فاش ساخت که آژانس امنیت ملی آمریکا دست به کنترل و نگهداری برنامه‌ریزی‌ شده اطلاعات مربوط به ارتباطات شهروندان زده است. البته چندی نگذشت که همین روزنامه فاش کرد که این کار توسط نهادهای امنیتی انگلیس نیز صورت می‌گیرد و آن‌ها این داده‌ها را در اختیار همکاران آمریکایی خود نیز قرار می‌دهند.

اشپیگل آنلاین روز شنبه به نقل از روزنامه گاردین نوشت، نهادهای اطلاعاتی انگلیس به‌ صورت مخفیانه ترافیک اینترنت را در سراسر جهان در گره‌گاه‌های اصلی آن شنود می‌کنند. مواردی که مورد تجسس قرار دارند، اطلاعات مربوط به ایمیل‌ها، مکالمات تلفنی و نیز موضوعاتی هستند که در شبکه فیس‌بوک توسط اعضای آن منتشر می‌شود.

وظیفه اصلی ارتش سایبری ‌آمریکا جلوگیری از حملات هکرها علیه مراکز نظامی ایالات متحده است. اما به‌ نظر می‌رسد که از این نیرو برای فیلتر برخی رسانه‌ها که دست به افشاگری علیه اقدامات دولت آمریکا می‌زنند نیز استفاده می‌شود.

افشاگری گاردین از فعالیت جاسوسی انگلیس در اینترنت نیز بر اساس اسنادی بود که ادوارد اسنودن، افشاگر برنامه شنود "پریسم" آمریکا در اختیار این روزنامه قرار داد. اسنودن در این باره گفته بود که افشای "بزرگترین عملیات جاسوسی در تاریخ بشر" در جهت "حراست از آزادی‌های اساسی مردم" در سراسر جهان است.

وی متخصص شبکه‌های کامپیوتری و همکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا است. اسنودن در حال حاضر در فرودگاه مسکو است. دولت آمریکا ضمن ابطال گذرنامه اسنودن تلاش می‌کند مقام‌های روسی را به استرداد وی وادار کند. او اوایل ماه ژوئن اطلاعات مربوط به شبکه عظیم جاسوسی دیجیتال آمریکا٬ موسوم به برنامه "پریسم" را در اختیار روزنامه‌های گاردین و واشنگتن ‌پست قرار داد.

این اولین بار نیست که ارتش آمریکا از دسترسی سربازان خود به گزارش رسانه‌ها جلوگیری می‌کند. در سال ۲۰۱۰ نیز نیروی هوایی آمریکا سایت گاردین، نیویورک تایمز، اشپیگل و لوموند را بلوک کرد. علت این اقدام آن زمان افشاگری‌های ویکی‌لیکس بود.

8 تیر 1392