h خطرناک ترین فرودگاه جهان در نپال/عکس - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

خطرناک ترین فرودگاه جهان در نپال/عکس,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,خطرناک ترین فرودگاه جهان در نپال/عکس,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,خطرناک ترین فرودگاه جهان در نپال/عکس

خطرناک ترین فرودگاه جهان در نپال/عکس

خطرناک ترین فرودگاه جهان در نپال/عکس

ظهور12 : گرچه صعود و فرود هواپیما در فرودگاه شهر لوکلا در نپال که در ارتفاع ده هزار پایی از سطح دریا در ارتفاعات رشته کوه‌های هیمالیا قرار دارد، برای خلبانانی که تجربه دارند کار سختی نیست، اما باند فرود کوتاه و باریک این فرودگاه به لبه یک پرتگاه ختم می‌شود و از این‌رو این فرودگاه به عنوان خطرناک‌ترین و در حقیقت ترسناک‌ترین فرودگاه دنیا شناخته شده است. شهر لوکلا دروازه ورود به هیمالیاست.

این فرودگاه که به عنوان یکی از خطرناک‌ترین فرودگاه‌های دنیا شناخته شده است یکی از شلوغ‌ترین و پر رفت و آمدترین فرودگاه‌های کشور نپال است. کوهنوردانی که قصد دارند مرتفع‌ترین قله دنیا را فتح کنند پیش از این‌که با پای پیاده عازم کوهنوردی شوند با هواپیما به این شهر اعزام می‌شوند.

بنابراین هر روز چند هواپیما و هلی‌کوپتر کوچک در این فرودگاه به زمین می‌نشیند. به زمین نشستن هواپیما بیش از صعود از کوه برای کوهنوردان مخاطره‌آمیز است. علاوه بر موقعیت جغرافیایی، شرایط آب و هوایی نیز محدودیت‌های زیادی را برای فرود در این فرودگاه ایجاد می‌کند. علاوه بر این، هر گونه خطایی در محاسبه هرچند اندک و ناچیز می‌تواند به سقوط هواپیما از لبه‌پرتگاه یا برخورد با تخت سنگی بزرگ منجر شود.

6 تیر 1392