h کاهش 15 درصدی برخی قطعات کامپیوتر + جدول - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

کاهش 15 درصدی برخی قطعات کامپیوتر + جدول,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,کاهش 15 درصدی برخی قطعات کامپیوتر + جدول,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,کاهش 15 درصدی برخی قطعات کامپیوتر + جدول

کاهش 15 درصدی برخی قطعات کامپیوتر + جدول

کاهش 15 درصدی برخی قطعات کامپیوتر + جدول

کاهش و نوسان نسبی نرخ ارز در بازار غیررسمی در روزهای گذشته، به بازار کالاها و قطعات رایانه‌ای هم تسری پیدا کرد، به‌طوری که تا روز یکشنبه هفته جاری و در اوج کاهش قیمت ارز، قیمت این محصولات تا 15 درصد با کاهش رو‌به‌رو شده است.

به گزارش جام‌جم، براساس تصمیم سال گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت، کالاهای رایانه‌ای در کنار کالاهای لوکس، به گروه نهم و دهم اولویت‌های کالایی منتقل شدند و به این ترتیب از دریافت ارز مرجع و حتی ارز مبادله‌ای محروم ماندند.

به این ترتیب نوسان و افزایش نرخ ارز در یک سال گذشته، تاثیر مستقیمی روی قیمت کالاهایی نظیر تبلت، نوت‌بوک و به‌طور کلی تمام تجهیزات و قطعات رایانه‌ای و ماشین‌های اداری گذاشته بود.اما از آغاز هفته گذشته روند دیگری در بازار رایانه رقم خورد و بعد از شروع کاهش دامنه‌دار قیمت ارز، رفته‌رفته قیمت رایانه‌های مختلف و کالاها و قطعات رایانه‌ای هم دستخوش کاهش قابل اعتنایی شد.

مهدی میرمهدی، رئیس اتحادیه صنفی فناوران و رایانه تهران در تشریح این موضوع به جام‌جم گفت: به دنبال کاهش ادامه‌دار قیمت ارز از ابتدای هفته گذشته، در روز یکشنبه هفته جاری و همزمان با آن که قیمت دلار به 2950 تومان رسید، وسایل رایانه‌ای هم به اوج ارزان شدن خود یعنی 10 تا 15 درصد کاهش نسبت به هفته قبل از آن رسید

و این در حالی بود که پیش‌بینی می‌شد با ادامه کاهش نرخ ارز، قیمت محصولات رایانه‌ای افت خیلی بیشتری هم بکند.وی افزود: ولی اواسط هفته جاری، با ایجاد نوسان در قیمت ارز و بازگشت نسبی قیمت‌ها، جلوی پیشرفت این روند گرفته شد، به‌طوری که کاهش قیمت‌ها در محدوده 10 درصدی متوقف ماند.

به گفته رئیس این اتحادیه، با توجه به این ‌که تنها تولید مانیتور، موس، کیس و کیبورد، آن هم به تعدادی ناکافی در داخل کشور انجام می‌شود، برآورد این است که حدود 95 تا 97 درصد لوازم رایانه‌ای وارداتی است و قیمت آن با عنایت به قرار گرفتن این کالاها در اولویت نهم و دهم کالایی، کاملا تابع قیمت ارز آزاد استtبه‌طوری که نوسان‌‌های پیاپی قیمت ارز، بسیاری از وارد‌کننده‌‌های حرفه‌ای و شناخته‌شده این لوازم را از ادامه کار ناامید کرده است.

این مقام صنفی ادامه داد: در حقیقت فعالان این صنف با کاهش‌های غیرقابل پیش‌بینی قیمت ارز، دچار زیان می‌شوند، چون ممکن است برای خرید و وارد، در مقطعی که قیمت ارز در نرخ بالایی بوده خرید و واردات کرده باشند که این فرآیند به آنها زیان پی‌در‌پی می‌رساند. در چنین شرایطی و با خروج واردکننده‌های حرفه‌ای، عرصه برای واردکننده‌های جدیدی باز شده است که به هر قیمت بی‌ضابطه‌ای که خود مایلند، به عرضه کالا‌هایشان می‌پردازند و این امر به ضرر بازار و مصرف‌کننده تمام می‌‌شود.

میرمهدی گفت: بنابراین امیدواریم نرخ ارز تک‌نرخی شود تا به تبع آن فروشنده و خریدار از آسیب نوسان ایمن شوند و بازار و از جمله بازار لوازم رایانه‌ای رونق بگیرد.

وی افزود: از آنجا که ما مرتب قیمت‌‌های بازار را رصد می‌کنیم، می‌بینیم که به عنوان نمونه یک دستگاه نوت‌بوک که هفته گذشته یک میلیون و 800 هزار تومان به فروش می‌رسید اکنون به قیمت یک میلیون و 550 تا یک میلیون 600 هزار تومان عرضه می‌شود و این‌گونه کاهش قیمت، شامل همه برندهاست.وی تصریح کرد: بهای تبلت‌های مختلف نیز حدود 10درصد کاهش یافته است. این کاهش شامل قیمت کالاها و قطعات رایانه‌ای نیز می‌‌شود.

گزارش خبرنگار ما از سطح بازار نیز حکایت از آن دارد که در روزهای اخیر بجز قیمت رم رایانه (که در بازار جهانی با افزایش قابل اعتنایی مواجه شده است) و قیمت کیس که نسبت به هفته گذشته ثابت بوده است، قیمت دیگر اقلام رایانه‌ای شاهد کاهش قابل اعتنایی بوده است.

6 تیر 1392