h برنامه دولت دهم برای تحویل دولت با دلار ۲۴۰۰ تومانی - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

برنامه دولت دهم برای تحویل دولت با دلار ۲۴۰۰ تومانی,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,برنامه دولت دهم برای تحویل دولت با دلار ۲۴۰۰ تومانی,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,برنامه دولت دهم برای تحویل دولت با دلار ۲۴۰۰ تومانی

برنامه دولت دهم برای تحویل دولت با دلار ۲۴۰۰ تومانی

علی فخرموحدی مدیرعامل صندوق توسعه صادرات طلا و جواهر با تحلیل وضع موجود بازار طلا و سکه پیش‌بینی کرد این روند نزولی تا دو ماه آینده ادامه داشته باشد. او گفت: دولت دهم قصد دارد دولت را با دلار ۲۴۰۰ تومانی به آقای روحانی تحویل دهد.

وی در گفت‌وگو با تسنیم درباره وضع فعلی نوسانات طلا و ارز در بازار آزاد، اظهار کرد: به‌طور حتم نمی‌توان انکار کرد روند دوماهه آینده که در آن هستیم به‌صورت نزولی است و کاملاً احساسی و غیرقابل پیش‌بینی حتی برای کارشناسان است و با هیچ معیاری جور درنمی‌آید.

وی با بیان این‌که بخشی از نوسانات بازار طلا به بازار داخل و بخش دیگر به بازار بین‌الملل مربوط است، افزود: بخشی که به بازار داخل مربوط می‌شود، جوّ روانی است که از گذشته در جامعه بوده، مردمی که هجوم می‌آوردند به خرید و قیمت‌ها را بالا می‌بردند و دقت نداشتند که قیمت‌های داخل بالای قیمت بین‌المللی قرار دارد، باید انتظار ضرر را داشته باشند.

مدیرعامل صندوق توسعه صادرات طلا و جواهر ضمن اشاره به این‌که قیمت طلا در بازار داخلی بی‌دلیل بالا رفته بود، تصریح کرد: یکی از دلایل و نکات اصلی بالا رفتن قیمت‌ها، ورود عوامل و شرکت‌های اقماری، مؤسسات و بانک‌های خصوصی، شرکت‌های بیمه و پول‌های سرگردان داخلی و پول‌های هدفمند خارجی به بازارهای سوداگری مثل طلا، ارز و سکه است.

این فعال بازار طلا ادامه داد: سرمایه‌گذاری این‌گونه شرکت‌ها که پول‌های زیادی در اختیارشان است، به این صورت است که از آن‌جایی که تولید از رونق افتاده پول‌هایشان را به ‌سمت تولید نمی‌برند و به ‌سمت کالای واسطه‌ای و گاهی اوقات ملک و آپارتمان می‌برند، واسطه‌گری محسوب می‌شود و سودهای آنی و سرشاری را می‌توان از آن کسب کرد که در هیچ اقتصاد سالمی مؤسسات مالی و شرکت‌های اقماری به‌سمت آنها نمی‌روند.

به‌اعتقاد وی، دولت دهم برای آن‌که یک حرکت مثبت دیگر در کارنامه‌اش داشته باشد، باید تمام تلاشش را بکند که قیمت ارز آزاد در بازار غیررسمی را تا حدودی به قیمت ارز در بودجه مصوب نزدیک کند. اگر ملاحظه کرده باشید، قیمت ارز در بودجه حدود 2400 تومان تصویب شده اما از نظر من قیمت واقعی ارز این نیست، چون کشور ما کشور قدرتمندی است. به‌ اعتقاد این مقام مسئول در صندوق توسعه صادرات طلا و جواهر، دولت دهم این یک ماه آخر تلاش خودش را به کار می‌بندد که قیمت ارز در بازار غیررسمی را به قیمت ارز در بودجه مصوب برساند. نهایتاً قیمت ارز در بازار غیررسمی باید 5 تا 10 درصد بالاتر از قیمت مصوب حدود 2500 تا 2600 تومان قرار گیرد.

بانک مرکزی: پیشنهاد می‌پذیریم

از سوی دیگر روز گذشته رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرد: همه اقدامات مورد نیاز را برای کاهش نرخ ارز و ادامه روند نزولی آن را انجام می‌دهیم. محمود بهمنی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این مطلب گفت: باید از نظرات و پیشنهاداتی که در این زمینه مطرح می‌شود استقبال کرده و عنایت لازم به آنها صورت گیرد که در این صورت می‌توان بسیار به این موضوع امیدوار بود. وی اظهار کرد: اجرای تحریم‌های خرید نفت و برخی مشتقات آن و نیز خدمات حمل و بیمه محموله‌های نفتی و البته تحریم کامل بانک مرکزی از دسترسی به عملیات کارگزاری بین‌المللی و خدمات مالی، توان مداخله بانک مرکزی در بازار ارز را کاهش داد.

4 تیر 1392