h ادامه روند نزولی قیمت طلا تا دوماه آینده - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

ادامه روند نزولی قیمت طلا تا دوماه آینده,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,ادامه روند نزولی قیمت طلا تا دوماه آینده,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,ادامه روند نزولی قیمت طلا تا دوماه آینده

ادامه روند نزولی قیمت طلا تا دوماه آینده

«علی فخر موحدی» درباره وضعیت فعلی نوسانات طلا و ارز در بازار آزاد، اظهار داشت: به طور حتم نمی توان انکار کرد که روند دوماهه آینده که در آن هستیم به صورت نزولی است و کاملاً احساسی و غیرقابل پیش بینی حتی برای کارشناسان است و با هیچ معیاری جور درنمی آید.

وی با بیان اینکه بخشی از نوسانات بازار طلا به بازار داخل و بخش دیگر به بازار بین الملل مربوط است، افزود: بخشی که به بازار داخل مربوط می شود، جوّ روانی است که از گذشته در جامعه بوده، مردمی که هجوم می آوردند به خرید و قیمت ها را بالا می بردند و دقت نداشتند که قیمت های داخل بالای قیمت بین المللی قرار دارد، باید انتظار ضرر را داشته باشند.

مدیرعامل صندوق توسعه صادرات طلا و جواهر ضمن اشاره به اینکه قیمت طلا در بازار داخلی بی دلیل بالا رفته بود، تصریح کرد: یکی از دلایل و نکات اصلی بالا رفتن قیمت ها، ورود عوامل و شرکت های اقماری، مؤسسات و بانک های خصوصی، شرکت های بیمه و پولهای سرگردان داخلی و پولهای هدفمند خارجی به بازارهای سوداگری مثل طلا، ارز و سکه است.

این فعال بازار طلا ادامه داد: سرمایه گذاری این گونه شرکت ها که پول های زیادی در اختیارشان است، به این صورت است که از آن جایی که تولید از رونق افتاده پولهای شان را به سمت تولید نمی برند و به سمت کالای واسطه ای و گاهی اوقات ملک و آپارتمان می برند، واسطه گری محسوب می شود و سودهای آنی و سرشاری را می توان از آن کسب کرد که در هیچ اقتصاد سالمی مؤسسات مالی و شرکت های اقماری به سمت آنها نمی روند.

دلایل کاهش جهانی طلا

به گفته فخر موحدی، چون بحث ورود به بازار سکه طلا، خرید و فروش شمش طلا و ارز نقد است، معمولاً در دفاتر مالی کمتر به آن اشاره می شود و کمتر این گونه عملیات ثبت و رصد می گردد؛ به همین دلیل است که حضور نامحسوس مؤسسات مذکور را می توان رصد کرد. در حال حاضر، پیش بینی مؤسسات مالی، سقوط قیمت های فلزات در بورس های بین المللی نبود و چنین پیش بینی نداشتند.

مدیرعامل صندوق توسعه صادرات طلا و جواهر در همین ارتباط تصریح کرد: من در مصاحبه های گذشته پیش بینی نوسان بین 1200 تا 1400 دلار برای هر اونس طلا طی سال 2013 میلادی را داشتم. نوسان 100 دلاری در این برهه از زمان به چندین دلیل اتفاق می افتد؛ معمولاً طی مدتهای مشابه در سالیان گذشته قیمت اونس جهانی نوسانی طبیعی بین 5 تا 20 دلاری دارد، اما برای نوسان به وجود آمده، می توان دلایلی را ذکر کرد.

وی در توضیح دلایل نوسانات جهانی طلا گفت: گزارشاتی که فدرال رزرو ارائه می نماید، برگه های اوراق مشارکتی که در عرصه بین المللی در بانک ها و صندوق های سرمایه گذاری عرضه می شود و گزارشات اشتغال در امریکا که بنای آن را دارد تا بیکاری به حدود 7% برسد، قیمت های جهانی فلزات گران بها را با کاهش مواجه می کند.

این فعال بازار طلا و جواهر ادامه داد: وقتی چنین اتفافی همزمان می شود با تسویه حساب های بورس بازان بین المللی که پشت این صحنه نشسته اند و معاملات را رصد می کنند. (خاطرم هست که بارها به این موضوع اشاره کرده ام) بورس بازان بین المللی دقیقاً رصد می کنند که کدام کشورها بیشترین خرید و کدام کشورها کمترین خرید را انجام می دهند (در زمینه شاخص های ارزی و نوسانات قیمت های فلزات گران بها و نیمه گران بها) چه گروهی معاملات (فیوچر) در دنیا انجام می دهند و چه گروهی در دنیا معاملات (آپشن) انجام می دهند.

چرا مردم فروشنده طلا و سکه شده اند

فخر موحدی با تأکید بر اینکه معمولاً مؤسساتی هستند که وظیفه رصد کردن معاملات و ارائه گزارشات لحظه ای را به عهده دارند، تصریح کرد: این قبیل مؤسسات چه در خرید به سمت بالا و چه در فروش به سمت پایین، در هر دو صورت برنده هستند، متأسفانه به دلیل عدم وجود ساختارهای برنامه ریزی شده و یا بهتر بگویم عدم امکان ارائه این گونه خدمات در کشور ما، مردم بدون حساب و کتاب و بی برنامه وارد این عرصه ها می شوند.

وی افزود: به طور مثال امروز که دوم تیرماه است مواجه می شویم با تعداد زیادی فروشنده که قریب به اتفاق آنها افراد غیرحرفه ای هستند البته افراد حرفه ای هم در این بازار دچار سردرگمی شده اند و دلایل عمده آن این است که عرض کردم که پیش بینی سقوط به این شدت برای آنها قابل تصور در سطح بین المللی نبود اما این هم به دلیل تسویه حساب بانک ها با صندوق ها، بانک ها با بورس ها و بانک ها با بانک ها در سطح بین المللی است. یعنی این معاملاتی که در سطح بین المللی انجام می شود، در ماه 6 میلادی به سررسید تسویه اش می رسد و همچنین در برج 10 میلادی هم دوباره سررسید تسویه دارد. یعنی حدود 4 ماه آینده ما منتظر نوسانات شدیدی خواهیم بود.

مدیرعامل صندوق توسعه صادرات طلا و جواهر گفت: اگر شما این نوسانات را رصد کنید، نوسانات ارزش دلار در مقایسه با سایر ارزها، نوسانات ارزش طلا و سایر فلزات رنگی در مقابل ارزها و نوسانات شاخص بورس های بین المللی (مثل سهام داو جونز و نزدک و S&P و...) و سایر سهام ها دچار نوسانات شدید می شود. دلیل این نوسانات، تسویه حساب صندوق های مالی با بانک ها، بانک ها با بورس ها و بانک ها با بانک ها است.

روند نزولی طلا ادامه دارد

فخر موحدی در ادامه با پیش بینی نوسانات بازار طلا و ارز بیان کرد: همان طور که بارها عرض کردم، پیش بینی من از بازار، روند نزولی در داخل با توجه به جوّ روانی است که بعد از انتخابات ریاست جمهوری به وجود آمده به هرصورت بعد از اشاره حضرت آقا به حماسه سیاسی باید به دنبال اجرای حماسه اقتصادی بود. اما این موضوع ساز و کارهای خودش را می طلبد.

به اعتقاد وی، دولت دهم برای آن که یک حرکت مثبت دیگر در کارنامه اش داشته باشد، باید تمام تلاشش را بکند که قیمت ارز آزاد در بازار غیررسمی را تا حدودی به قیمت ارز در بودجه مصوب نزدیک کند. اگر ملاحظه فرموده باشید، قیمت ارز در بودجه حدود 2400 تومان تصویب شده اما از نظر من قیمت واقعی ارز این نیست، چون کشور ما کشور قدرتمندی است.

مدیرعامل صندوق توسعه صادرات طلا و جواهر تصریح کرد: قبل از گران شدن ارز در گذشته تعدادی موافق بالا رفتن ارز بودند و الآن ثابت شده که بالا رفتن قیمت ارز به نفع کشور ما نیست و این نوسانات و بورس بازی ها تنها به ضرر تولید کننده است. در واقع گروه حامی که از بالا رفتن قیمت ارز حمایت می کردند و به اجرای نسخه های بانک جهانی در کشور ما با ساختارهای اقتصادی خاص خود پرداختند و یا خود را به صادرکنندگان چسبانده بودند، الآن موافق گران شدن ارز نیستند.

وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه تعدادی از آن گروه نوسانات مد نظرشان را با ایجاد جوّ روانی طی دو سال گذشته در کشور به دست آوردند و مردم را فقیرتر و کیسه خود را پُر کردند، اضافه کرد: در هر صورت چون تعداد زیادی از صادرکنندگان حتماً واردکننده مواد اولیه هم هستند و با توجه به این که بیشتر کالاهایی که ما در اینجا تولید می کنیم واسطه ای است و کالاهایی است که نیاز به مواد اولیه وارداتی دارد بنابراین وقتی ارز بالا می رود قیمت های مواد اولیه هم بالاتر خواهد رفت و در نتیجه، تمام قیمت های کالاهای تمام شده، بالاتر خواهد رفت.

فخر موحدی با تأکید براینکه بالا رفتن قیمت ارز حتی به نفع اکثر صادرکنندگان تمام نشده است، گفت: آنهایی که موافق بالارفتن قیمت ارز بودند اگر منصف باشند و الآن محاسبه کنند، خواهند دید که کشور دچار مشکل شده و به همین دلیل رهبر معظم انقلاب تذکر جدی برای ایجاد امنیت اقتصادی در جامعه به متولیان امر اقتصاد دادند.

2 تیر 1392