h بازسازی شهر تاریخی «بابل» توسط یک شرکت آمریکایی! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

بازسازی شهر تاریخی «بابل» توسط یک شرکت آمریکایی!,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,بازسازی شهر تاریخی «بابل» توسط یک شرکت آمریکایی!,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,بازسازی شهر تاریخی «بابل» توسط یک شرکت آمریکایی!

بازسازی شهر تاریخی «بابل» توسط یک شرکت آمریکایی!

یک شرکت غیردولتی آمریکایی پروژه ترمیم و حفاظت از شهر تاریخی بابل عراق را برعهده گرفت.

به گزارش ظهور12 به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شهر تاریخی بابل که در جهان با باغ‌های معلق شناخته می‌شود، به عنوان یکی از عجایب هفت‌گانه جهان در خطر تخریب قرار دارد.

این شهر در طول تاریخ از زمان استعمار عراق توسط انگلیس‌ها تا زمان حکومت صدام همواره در معرض خطر فرسایش و تخریب بوده است. اکنون یک شرکت غیردولتی آمریکایی پروژه ترمیم و حفاظت از این مکان تاریخی را برعهده گرفته است.

به گزارش شبکه الجزیره، شرکت آمریکایی اکنون توقف و یا حداقل کاهش سرعت فرسایش محل ورودی این شهر تاریخی 2500 ساله را هدف اصلی قرار داده است. دو دیوار بلند ورودی این شهر در سال‌های 1979 تا 2003 در زمان حکومت صدام بر عراق‌ با سیمان پوشانده شد. ورودی این شهر هم با سیمان همسطح شده است.

ساخت خانه‌های مسکونی جدید و آب‌های زیر زمینی باعث فرسایش تدریجی این شهر شده است. همچنین بسیاری از آجرهای به کار رفته در نمای اصلی ورودی شهر به سرقت رفته است.

صدام با ساخت حوضچه‌ها و تپه‌های شنی در اماکن تاریخی و برگزاری جشنواره‌های سالانه خسارات سنگینی به اماکن تاریخی وارد کرد.

انگلیسی‌ها نیز در زمان استعمار عراق با ایجاد خطوط راه‌آهن در نزدیکی اماکن تاریخی و خط لوله انتقال نفت،‌ ساخت یک پارکینگ در داخل شهر بابل برای نیروهای آمریکایی در سال 2003 این شهر تاریخی را در معرض تخریب قرار دادند.

تلاش‌های مسئولان عراقی برای ثبت این مکان تاریخی در فهرست میراث فرهنگی سازمان یونسکو تا کنون بی‌فایده بوده است. این در حالی است که شهر تاریخی بابل می‌تواند با حمایت مسئولان فرهنگی این کشور می‌تواند به یک نقطه گردشگرپذیر تبدیل شود.

1 تیر 1392