h موافقت تلویحی ولادمیر پوتین با برکناری بشار اسد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

موافقت تلویحی ولادمیر پوتین با برکناری بشار اسد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,موافقت تلویحی ولادمیر پوتین با برکناری بشار اسد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,موافقت تلویحی ولادمیر پوتین با برکناری بشار اسد

موافقت تلویحی ولادمیر پوتین با برکناری بشار اسد

رئیس جمهور روسیه نسبت به کناره‌گیری‌ همتای سوری خود از قدرت اظهار تمایل کرد و این امر را در صورتی که موجب تعادل در نظام شده و خلأ خطرناک قدرت را در این کشور پدید نیاورد مورد تائید قرار داد.

به گزارش ایسنا و به نقل از روزنامه گاردین، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در جریان دو روز مذاکره در نشست گروه 8 با اعلام این نظر یادآور شد: روند کنار گذاشتن اسد نباید مشابه حوادث پس از سقوط صدام در عراق باشد. پوتین در عین حال با هرگونه اصرار بر کناره‌گیری اسد مخالفت کرد.

این سخنان درحالی منتشر می‌شود که ولادیمیر پوتین در جریان کنفرانس سران گروه 8 با دیدگاه کشورهای غربی برای مسلح کردن شورشیان در سوریه بشدت مخالفت کرده بود. کنفرانس سران گروه 8 پس از دو روز مذاکره در پایان کار خود در ایرلند شمالی بیانیه‌ای را در رابطه با تحولات سوریه منتشر کرد. در این بیانیه هیچ اشاره‌ای به سرنوشت اسد نشد و فقط برگزاری مذاکرات صلح در سریع‌ترین فرصت ممکن را خواستار شد. در این بیانیه از تشکیل اجلاس ژنو 2 حمایت و بر این نکته تاکید شد که در جریان این کنفرانس باید دولتی با اختیارات کامل تشکیل شود.

درحاشیه این کنفرانس دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلستان در سخنانی برای نخستین بار از وفاداران به بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه خواست منفعت کشورشان را در نظر بگیرند و دست از حمایت او بکشند. سران کشورهای گروه 8 بر ارسال کمک‌های انسانی بیشتر، حمایت نکردن از گروه‌های تروریستی فرقه‌گرا و استفاده نکردن از سلاح‌های شیمیایی تاکید کردند.

30 خرداد 1392