h گزارش جدید از اعتراضات مردمی در ترکیه - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

گزارش جدید از اعتراضات مردمی در ترکیه,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,گزارش جدید از اعتراضات مردمی در ترکیه,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,گزارش جدید از اعتراضات مردمی در ترکیه

گزارش جدید از اعتراضات مردمی در ترکیه

واکنش‌های مردمی در ترکیه در مخالفت با برخی رفتارها و سیاست‌های رجب طیب اردوغان درحالی پس از حدود سه هفته از آغاز آن ادامه دارد که تقریبا هیچکدام از طرفین از مواضع خود کوتاه نیامده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایسنا از استانبول، روند اعتراض‌ها در بخشی از این شهر که درواقع آغاز ناآرامی‌های اخیر از آنجا رقم خورد و به دیگر شهرهای این کشور سرایت کرد، درحالی به شکل تناوبی ادامه دارد که فعالیت‌های گردشگری را تاحدودی تحت تاثیر خود قرار داده اما دیگر نقاط شهر درنهایت آرامی به‌سر برده، همچنان از گردشگران کشورهای مختلف نیز پذیرایی می‌کند.

اعتراض‌ها در محله بشیکتاش، تپه مشرف بر میدان تقسیم (Tiksim)، خیابان منتهی به محل احداث هتل در پارک قدیمی موضوع اعتراض‌ها (گزی) و خود میدان آن‌چنان است که حضور مداوم و متناوب چندهزار نفر از اهالی استانبول - عموما جوانان و دانشجویان - معمولا با تنش‌هایی میان آن‌ها و نیروهای پلیس همراه است.

با این حال، نیروهای پلیس ضد شورش ترکیه با رعایت فاصله از جمعیت معترضان، عملا یک حصار امنیتی در منطقه تشکیل داده، از مواجهه مستقیم با معترضان تا جای ممکن خودداری می‌کنند. البته نیروهای پلیس که معمولا با شلیک گاز اشک‌آور و گاز فلفل؛ فشار آب و ایجاد موانعی سعی در کنترل معترضان دارند، در چند روز گذشته بارها سعی کرده‌اند منطقه را پاکسازی کنند اما درنهایت موفق نبوده‌اند.

تعداد قابل توجهی از جمعیت حاضر در این منطقه، با برپایی چادرهایی در پارک محل مناقشه، با ایجاد مانع انسانی، از ادامه تخریب پارک جلوگیری کردند و هرچند در یورش‌های پلیس گاه بیرون رانده شدند، اما هر بار پس از مدتی به جای خود بازگشتند. همچنین خیابان معروف استقلال (Istiklal) نیز که از خیابان‌های مهم گردشگری استانبول به‌شمار می‌رود، تحت تاثیر ناآرامی‌های اخیر، به حالت نیمه‌تعطیل درآمده، همواره شاهد حضور فوج جمعیتی است که از این خیابان به میدان تقسیم سرازیر می‌شوند. در خود محوطه میدان تقسیم نیز گروه‌های سیاسی مختلف با ترتیب دادن راهپیمایی‌های کوچکی به ایراد شعارهای مختلف خود می‌پردازند که مضمون مهمترین آن‌ها درخواست استعفای اردوغان و همچنین خط و نشان کشیدن‌هایی برای او در ادامه برخی سیاست‌های اسلام‌گرایانه و اقتصادی دولت‌اش است.

این شرایط موجب شده است که عملا با تاکید معترضان بر ادامه اعتراض‌ها و درخواست‌های خود از یک‌سو و نیز سخنرانی‌های تحریک‌کننده اردوغان در مقابله با معترضان و گروه‌های سیاسی مخالفش، هیچگونه نرمشی ازسوی طرفین دیده نشده، روند موجود ادامه یابد. البته تاکیدهای نخست‌وزیر ترکیه مبنی بر ادامه نقشه‌های ساخت و ساز و نوسازی در استانبول در حالی انجام می‌شود که این عملیات عملا متوقف شده است.

بنا بر این گزارش، شرایط ملتهب اطراف میدان تقسیم استانبول در حالی جریان دارد که در خارج از این محوطه، نه‌تنها روند زندگی عادی برقرار است، بلکه فعالیت‌های گردشگری این شهر توریست‌پذیر، بویژه در اطراف تنگه بسفر، خلیج شاخ طلایی، کاخ توپ‌کاپی، مسجد ایاصوفیا و خیابان بغداد (باکداد جاده سی) که همگی در فاصله‌های نزدیکی از میدان تقسیم و خیابان استقلال قرار دارند، تقریبا بدون وقفه ادامه دارد.

گزارش از: علیرضا بهرامی

27 خرداد 1392