h اگر تقلب بشه،ایران قیامت میشه ؟ - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

اگر تقلب بشه،ایران قیامت میشه ؟,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,اگر تقلب بشه،ایران قیامت میشه ؟,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,اگر تقلب بشه،ایران قیامت میشه ؟

اگر تقلب بشه،ایران قیامت میشه ؟

ظهور12 : با بالا گرفتن تب و تاب داغ انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و تعدد کاندیداهای اصولگرا و اجماع اصلاح طلبان شور و حال خاصی به این دوره از انتخابات داده است .

در پس هیاهوی سیاسی احزاب و جریان ها، یک واقعیت انکارناپذیر وجود دارد؛ آنهم اینکه همه می دانند سرنوشت ایران بطور جدی بسته به فردی که انتخاب می شود، متفاوت خواهد بود. این یعنی اینکه جمهوری اسلامی ایران آنچنان به آراء عمومی مردم اعتقاد دارد که بطور تقریباً کنترل نشده ای همه ی تقدیرات خود را به صندوق رأی می سپارد.

دموکراسی در این مرتبه از اعتماد به مردم و تا این اندازه غیرقابل پیش بینی در هیچ نظامی در دنیا وجود ندارد. مقایسه کنید با انتخابات در امریکا که حداکثر دو نفر از یک حزب شانس رقابت را پیدا میکنندو این یعنی یک انتخابات کنترل شده و پیش بینی پذیر.

حتی بی بی سی وقتی با آب و تاب و هیجان از تفاوت های جدی کسانی چون روحانی و جلیلی حرف می زند در پس ذهن خود این واقعیت را پذیرفته که آزادی انتخابات در ایران به حدی است که رقابت واقعی کاندیداها بطور بنیادین رفتار حکومت ایران را در آینده شکل خواهد داد.

جالب است که همه حتی طیفهای منزوی پذیرفته اند که باید در انتخابات شرکت کنند و این یعنی اعتماد به سازوکار دموکراتیک نظام. حتی بی بی سی هم اینروزها مطالبی در تشویق طرفدارانش برای شرکت در انتخابات و رأی دادن به حسن روحانی پخش می کند.

این دوره انتخابات در نوع خود بسیار جالب است ،با نگاهی به صحبت های طیف های متفاوت مردم متوجه این موضوع خواهیم شد که دیگر تفکر سیاسی " رای نمیدم " از بین رفته و همه معتقد به تاثیر گذار بودن آرائشان هستند.

این زیبایی و نشاط منحصربفرد، همان تمایز نظام مردمسالاری دینی با دموکراسی های نمایشی و کِرم خورده ی غربی است.

امیدواریم این شور و نشاط با صلابت توسط عده ای که به ریخته شدن خون مردم برای اهدافشان علاقه مندند باعث ناراحتی ملت و رهبری همچون سال 88 نشود . امیدواریم یادمان نرود که رنگ ها سرنوشت ساز نیستند و این حماسه سیاسی ملت است که نتایج مسائل بزرگ دنیای امروز و بسیاری از معادلات جهانی را رقم میزند و در اخر امیدواریم این اختلاف سلیقگی درون خانوادگی مان باعث خوشحالی همسایگان بخیلمان نشود . انشالله.

23 خرداد 1392