h تغذیه مناسب برای مادران باردار - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

تغذیه مناسب برای مادران باردار,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,تغذیه مناسب برای مادران باردار,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,تغذیه مناسب برای مادران باردار

تغذیه مناسب برای مادران باردار

کلم،گل کلم و شلغم از خانواده گواترژن ها هستند و جذب ید را در بدن مادران باردار کم می کند. به گزارش ظهور12 به نقل از باشگاه خبرنگاران، نیاز محمدزاده هنرور، متخصص تغذیه گفت: دوران بارداری یکی از دوره های مهم از نظر رشد و نمو جنین در حال رشد و تعیین کننده نسل سالم در سال های آتی است.

وی عنوان کرد: ید در رشد مغز و سیستم عصبی مرکزی نوزاد نقش مهمی دارد به گونه ای که کمبود آن منجر به بیماری کرتینیسم خواهد شد.

وی افزود: مصرف کلم ، گل کلم و شلغم در دوران بارداری وضعیت مادر را به خطر می اندازد و می تواند عملکرد غده تیروئید را در دوران بارداری دچار اختلال و مادر را دچار کم کاری تیروئید کند.

وی تصریح کرد: کلم ، گل کلم و شلغم از خانواده گواترژن هاست که اگر مادران بارداری که ید بدن آنها در حاشیه باشد مصرف خام این مواد منجر به بیماری تیروئید و عقب ماندگی ذهنی برای جنین خواهد شد.

وی افزود: البته اگر این دسته از مواد غذایی حرارت دیده(پخته) باشند و خام نباشند و ید بدن مادر در حاشیه بالا قرار داشته باشد مصرف آن برای مادران باردار منعي ندارد.

وی خاطرنشان کرد: کلم، گل کلم و شلغم خام جذب ید در بدن را کم می کند که پخته آن مانعی ندارد.

22 خرداد 1392