h آیا باران کوثری ممنوع الکار شده است ؟/تصویر وی در میان معترضان سال 88 - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

آیا باران کوثری ممنوع الکار شده است ؟/تصویر وی در میان معترضان سال 88,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,آیا باران کوثری ممنوع الکار شده است ؟/تصویر وی در میان معترضان سال 88,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,آیا باران کوثری ممنوع الکار شده است ؟/تصویر وی در میان معترضان سال 88

آیا باران کوثری ممنوع الکار شده است ؟/تصویر وی در میان معترضان سال 88

آیا باران کوثری ممنوع الکار شده است ؟/تصویر وی در میان معترضان سال 88

به گزارش ظهور12 به نقل از ایمنا : چند روز پیش جلوی اجرای نمایش " پایتخت ریودوژانیرو کجاست؟ " به کارگردانی نیما دهقان در تالار حافظ گرفته شد. " روایت ناتمام یک فصل معلق " به کارگردانی هومن سیدی نیز اجازه نیافت به روی صحنه رود. نمایش " خشکسالی و دروغ " هم به کارگردانی محمد یعقوبی از صحنه پایین کشیده شد.

هر سه این نمایش ها یک ویژگی مشترک داشتند و آن حضور باران کوثری به عنوان بازیگر بود. چندیپیش نیز در نمایشسنامه خوانی متن نمایش پایتخت ریدوژانیرو کجاست؟ که در برج میلاد اجرا شد به حضور این بازیگر ایراد گرفته شد و او از پشت صحنه نقش خوانی کرد.

اما ماجرا تنها به نمایش و حضور بر صحنه ختم نشد، هنگامی که کوثری در فیلم سینمایی " خسته نباشید "به کارگردانی محسن قرایی در حال نقش آفرینی بود، جلوی فیلمبرداری این فیلم گرفته شد تا بازیگر دیگری جایگزین او شود. پس از جلوگیری از حضور او در فیلم خسته نباشید، مهدی عظیمی میرآبادی، قایم مقام اداره نظارت و ارزشیابی درباره صحت ممنوع الکاری این بازیگر در مصاحبه ای گفت: معمولا این موارد به خود شخص بازیگر یا شخص مورد نظر اعلام میشود، اگر چنین چیزی به ایشان اعلام نشده ، پس حتما مشکلی ندارند! درست همان زمان بود که از اجرای نمایش "خشکسالی و دروغ " در شیراز جلوگیری و به کسانی که برای این اجرای تک سانس بلیط تهیه کرده بودند گفته شد به دلیل عدم حضور بازیگران، این نمایش به روی صحنه نمیرود. اما بازیگران خشکسالی و دروغ با حضور در میان جمعیت مشتاق، نشان دادند که جلوگیری از اجرایشان دلیل دیگری دارد.

محمد یعقوبی، کارگردان این نمایش بعدها گفت که حراست سالن با او تماس گرفته و خواستار حذف کوثری شده است.

اما باران کوثری در واکنش به ابن اتفاقات، تنها یک بار با روزنامه آفتاب مصاحبه کرد و گفت: هیچ اتفاق ویژه ای رخ نداده است جز این که در چند ماه اخیر به گونه های مختلف به من توهین شده و به جای این که من نسبت به این توهین ها و قضایا شاکی باشم به عناوین مختلف از کارم جلوگیری میشود. هیچ نامه رسمی از هیچ مرجع قانونی وجود ندارد، کسی نمیداند این تصمیم از کدام سمت گرفته شده است.

تنها یک بار روزنامه کیهان به طور صریح به ممنوع التصویر بودن این بازیگر اشاره کرد. پاییز سال ۹۰ که " قصه پریا " ساخته فریدون جیرانی و با بازی کوثری روی پرده سینماها بود، کیهان نوشت : "بازیگری که چندی است به دلیل فعالیت ضدانقلابی، حضورش در سیما منع شده است، توسط بخش هایی از سیما تبلیغ میشود. " این روزنامه افزود: " وی که به همراه مادرش در برخی مراسم با لباس های سراسر سبز ظاهر میشد، به دلیل فعالیت ضد انقلابی، اجازه حضور در برنامه های سیما را ندارد، با این حال آنونس فیلم های وی از شبکه های مختلف پخش میشود. "

با این که هیچ گاه به طور رسمی به این بازیگر ابلاغ نشد که ممنوع الکار است اما به عناوین مختلف از حضور او در عرصه های مختلف جلوگیری میشود. حالا باران کوثری باید به انتظار بنشیند تا ببیند دولت جدید چه تصمیمی برایش میگیرد، آیا به آغوش هنر بازمیگردد یا همچنان باید از پشت پرده نقش خوانی کند.

21 خرداد 1392