h چه سرطان هایی مردها را تهدید می کند؟ - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

چه سرطان هایی مردها را تهدید می کند؟,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,چه سرطان هایی مردها را تهدید می کند؟,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,چه سرطان هایی مردها را تهدید می کند؟

چه سرطان هایی مردها را تهدید می کند؟

همه مردان بايد نشانه‌ها و شيوه‌هاي تشخيص سرطان‌ها را بشناسند تا در صورت ابتلا به اين سرطان‌ها بسيار زود آنها را شناسايي كنند و اينگونه راه را براي تشخيص زودرس و در نتيجه درمان زودتر هموار كنند. مجله زندگی ایده آل: از لحاظ فيزيكي هميشه مردها به عنوان جنس قوي‌تر شناخته‌ مي‌شوند، اما در مقابل بيماري‌ها شايد اينگونه نباشد. حداقل نمي‌توان گفت مردها در مقابل بيماري قوي‌تر از زنان هستند. جدا از برخي بيماري‌ها كه خاص مردان يا زنان است در بيماري‌هاي مشترك هم گاه زنان قوي‌تر از مردان هستند. اما اينجا بحث بر سر سرطان‌هايي است كه بيشتر مردان را درگير مي‌كند. همه مردان بايد نشانه‌ها و شيوه‌هاي تشخيص سرطان‌ها را بشناسند تا در صورت ابتلا به اين سرطان‌ها بسيار زود آنها را شناسايي كنند و اينگونه راه را براي تشخيص زودرس و در نتيجه درمان زودتر هموار كنند. يادتان باشد هيچ مردي در جهان نيست كه از ابتلا به بيماري‌هاي مختلف (مانند سرطان‌ها) در امان باشد.

آزمايش خون فراموش نشود

1- سرطان پروستات

نشانه‌هاي زودرس:

واقعيت اين است كه در بيشتر موارد، اين سرطان، نشانه‌ زودرس ندارد. معاينه فيزيكي توسط پزشك متخصص يا انجام معاينه ركتال توسط دستگاه ديجيتال مي‌تواند تشخيص زودرس بيماري را ممكن سازد. افزايش ميزان PSA (آنتي ژن مخصوص پروستات) در آزمايش خون هم مي‌تواند يكي از نشانه‌ها باشد.

زنگ خطر غيرواقعي:

مشكلات ادراري؛ تمام مشكلات ادراري مثل تكرر ادرار، احساس فوريت در دفع ادرار، كم شدن جريان ادرار و احساس عدم تخليه كامل ادرار و قطره‌قطره شدن آن، مي‌تواند ناشي از بزرگ شدن پروستات يا تنگ شدن مجراي ادراري باشد اما اينها نشانه‌هاي زودرس سرطان پروستات به حساب نمي‌آيند.

آزمايش‌هاي لازم:

اگر ميزان PSA بالا باشد بايد يك بيوپسي تشخيصي انجام شود، اگر هم ميزان تغييرات PSA زياد باشد نياز به انجام بيوپسي است. كريستوفر سايگال، متخصص سرطان‌شناسي ارولوژي در دانشگاه پزشكي UCLA مي‌گويد: «اگر ميزان PSA در 2آزمايش متوالي بالا بود بايد بيوپسي پروستات انجام شود يا اگر ميزان اين آنتي‌ژن در حال افزايش به مقدار زیاد بود، اما اگر افزايش اندك بود و ميزان PSA در حد بالا محسوب نمي‌شد، مي‌توان اندكي صبر كرد در اينجا استثنائا صبر كردن زياد خطرناك نيست.»

اين درد سرطاني است

2- سرطان ريه

نشانه‌هاي زودرس:

بيشتر سرطان‌هاي ريه در مراحل اوليه هيچ علامتي ندارند اما سرفه‌هايي كه خود به خود خوب نمي‌شوند و به درمان هم پاسخ خوبي نمي‌دهند يا سرفه‌هايي كه همراه با خون يا خلط خوني هستند، مي‌توانند نشانه وجود سرطان ريه باشد. درد سينه‌اي كه هميشه وجود دارد و پايدار است و مقطعي نيست و به حركت و فعاليت ربطي ندارد هم مي‌تواند نشانه سرطان ريه باشد. دكتر ازرا كوهن، فوق‌تخصص سرطان‌شناسي در دانشگاه پزشكي شيكاگو مي‌گويد: «درد دائمي در قسمت سينه كه به طور معمول از صبح تا شب وجود داشته باشد و مثلا با فعاليت كم و زياد نشود و سرفه‌هاي خشك يا خلط‌دار پياپي كه مدت‌دار باشند مي‌توانند زنگ خطر ابتلا به اين سرطان خطرناك باشد.»

زنگ خطر غيرواقعي:

سينه پهلو؛ اگر فردي به این بيماري مبتلا شود در عكس راديوگرافي ساده از ريه او، حالتي مشابه ابتلا به سرطان ايجاد مي‌شود. تفاوت مسئله در اينجاست كه چند هفته پس از ابتلا به سينه پهلو، عكس ريه شما نشان‌دهنده يك ريه سالم است اما در مورد ابتلا به سرطان اينگونه نيست.

خون را جدي بگيريد

3- سرطان كولون (روده بزرگ)

نشانه‌‌هاي زودرس:

وجود خون در مدفوع؛ هرگز اين علامت را كم‌اهميت تلقي نكنيد و هميشه آن را جدي بگيريد. حتي اگر فقط يك‌بار خونريزي در مدفوع داشتيد هم بايد آن را جدي بگيريد. ممكن است خونريزي در مدفوع ناشي از پوليپ‌هاي پيش سرطاني باشد و در صورتي كه شما اين علامت را ناديده بگيريد يك بيماري خطرناك را در زماني كه كاملا قابل درمان است ناديده گرفته‌ايد. دكتر گرگ اندرس، فوق‌تخصص سرطان‌شناسي دستگاه گوارش در مركز تشخيص سرطان فاكس چيز مي‌گويد: «حدود نيمي از افراد مبتلا به سرطان كولون، تا مراحل پيشرفته بيماري هيچ علامت خاصي ندارند اما در مواردي كه فرد ممكن است علامتي داشته باشد وجود خون در مدفوع شايع‌ترين و مهم‌ترين نشانه است.»

زنگ خطر غيرواقعي:

در بسياري از مردان زير 50 سال، خونريزي در مدفوع مي‌تواند ناشي از هموروئيد (بواسير) فيشرآنال (زخم در انتهاي روده)، ديورتيكويت، كوليت روده يا وجود رگ‌هاي غيرطبيعي در دستگاه گوارش باشد اما در تمام اين حالات هم بايد به پزشك متخصص مراجعه كنيد تا تشخيص صحيح صورت گيرد.

آزمايش‌هاي لازم:

يك كولونوسكوپي به پزشك اجازه مي‌دهد تا مشكلات ريز و درشت روده بزرگ را متوجه شود و طي همين آزمايش پوليپ‌هاي روده را بردارد يا نمونه‌برداري (بيوپسي) تشخيصي لازم را انجام دهد.

خونریزی را جدی بگیرید

4- سرطان مثانه

نشانه‌هاي زودرس:

وجود خون در ادرار؛ چنين نشانه‌‌اي را هميشه جدي بگيريد. البته به طور معمول در مردان زير 60 سال وجود خون در ادرار ناشي از وجود سنگ كليه است. بيشتر سرطان‌هاي مثانه متاسفانه دير تشخيص داده مي‌شوند. دكتر برايان ريني، متخصص سرطان‌شناسي در مركز سرطان ناوسينگ سنتز در كليولند مي‌گويد: «سرطان مثانه اگر زود تشخيص داده شود كاملا قابل درمان است براي همين تشخيص زودرس و در مراحل اوليه اين سرطان بسيار مهم است.»

زنگ خطر غيرواقعي:

مثانه پركار كه با علامت‌هايي مثل احساس دفع ادرار به صورت مكرر و احساس فوريت براي دفع ادرار همراه است. ادرار همراه با سوزش و درد هم معمولا نشانگر وجود يك عفونت است، نه وجود يك نوع سرطان.

آزمايش‌هاي لازم: انجام يك معاينه ديد مستقيم و نيز انجام تست سلول‌شناسي روي نمونه‌ ادرار كه مي‌تواند سلول‌هاي سرطاني پخش شده در جريان ادرار را تشخيص ‌دهد.

وقتي غده‌ها بزرگ مي‌شوند

5- لیمفوما

نشانه‌هاي زودرس:

غدد لنفاوي متورم و بزرگ شده كه دردناك نيست. اينگونه غدد لنفاوي در گردن، زير بغل يا ناحيه كشاله ران بيشتر مشاهده مي‌شوند. يك عفونت ساده مثلا آنفلوآنزا هم مي‌تواند باعث بزرگ شدن غدد لنفاوي شود، اما اين بزرگ شدن‌ها اغلب طي يك هفته برطرف مي‌شوند.

براي همين اگر غدد لنفاوي شما براي بيشتر از يك هفته متورم بود، حتما به پزشك مراجعه كنيد. در ضمن كاهش وزن بي‌دليل طي يك مدت يك يا 2 ماهه، احساس خارش در سراسر بدن همراه با تورم موضعي (اما بدون وجود جوش) هم بايد مورد توجه قرار بگيرند.

دكتــــر جــان اســتيون‌هــام،‌ فوق‌تخصص سرطان‌هاي خون در بيمارستان سن جوزف بوستون مي‌گويد: «بايد در مورد علامت‌ها دقت زيادي داشت، همه علامت‌ها را با جزئيات در ذهن داشت و به تغييرات آنها هم كاملا توجه كرد.»

زنگ خطر غيرواقعي:

بزرگ شدن ناگهاني چند غده لنفاوي كه ناشي از يك بيماري عفوني آشكار يا پنهان باشد.

آزمايش‌هاي لازم:

در يك آزمايش خون ساده هم مي‌‌توان بيشتر نشانه‌هاي بيماري را پيدا كرد، اما تشخيص قطعي در مورد اين سرطان‌ بايد با انجام نمونه‌برداري (بيوپسي) از يكي از غدد لنفاوي صورت بگيرد.

20 خرداد 1392