h حکم قصاص برای عامل شهادت مأمور پلیس آگاهی تهران - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

حکم قصاص برای عامل شهادت مأمور پلیس آگاهی تهران,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,حکم قصاص برای عامل شهادت مأمور پلیس آگاهی تهران,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,حکم قصاص برای عامل شهادت مأمور پلیس آگاهی تهران

حکم قصاص برای عامل شهادت مأمور پلیس آگاهی تهران

عامل شهادت مأمور پلیس آگاهی تهران پس از محاکمه در دادگاه کیفری استان تهران به قصاص محکوم شد. سه همدست مجرم خطرناک نیز از اتهام معاونت در قتل تبرئه شدند. به گزارش ظهور12 به نقل از خبرنگار مهر، متهمان این پرونده چهار مجرم حرفه‌ای هستند که برای اجرای نقشه فرار، مأمور بدرقه را به طرز فجیعی به شهادت رساندند اما چند روز بعد تمامی آنها دستگیر شدند. این حادثه مرداد‌ماه سال 90 اتفاق افتاد، زمانی که استوار رجب‌پور از مأموران پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران، چهار دزد سابقه‌دار را سوار یک تاکسی کرد تا آنها را از دادسرای جنایی به بازداشتگاه پایگاه دوم آگاهی منتقل کند.

در همین حال دو سرباز دیگر نیز همراه بقیه متهمان، سوار بر یک خودروی پیکان جلوتر از تاکسی شروع به حرکت کردند و همگی به سمت اداره آگاهی به راه افتادند. در میانه راه چهار متهم دستبند به‌دست که فکر فرار در سر داشتند به راننده تاکسی و استوار رجب پور حمله کردند. آنها با ضربات متعدد، راننده و مأمور پلیس را از ماشین به بیرون انداختند.

این در حالی بود که مأمور پلیس پیش از پرت شدن به بیرون، دستگیره در را محکم گرفته بود و سعی می‌کرد تا سوئیچ تاکسی را بردارد و مانع فرار متهمان شود.متهمی که خود را به پشت فرمان رسانده بود با دیدن این صحنه به‌صورت دنده عقب شروع به حرکت کرد و همین مسئله باعث شد مأمور پلیس بین در ماشین و تیر چراغ برق گیر کرده و لحظاتی بعد جانش را از دست بدهد. به‌دنبال این ماجرا چهار متهم دستبند به‌دست سوار بر تاکسی فرار کردند و وقتی مأموران پلیس به محل حادثه رسیدند، اثری از آنها نبود. پیکر بی‌جان استوار رجب پور به پزشکی قانونی منتقل و تحقیقات پلیس برای دستگیری مجرمان فراری آغاز شد.

ماموران در تحقیقات خود دریافتند عامل اصلی این جنایت، یک سارق سابقه دار به نام ناصر معروف به سوزوکی است که پیش از این نیز در ادارات مختلف پلیس، دارای پرونده بود. این مرد به اتهام آزار و اذیت کودکان و سرقت مسلحانه در بازداشت پلیس بود که این حادثه رخ داد و او توانست فرار کند. کارآگاهان به ردیابی‌های خود ادامه دادند تا اینکه در بررسی‌های تخصصی، محدوده‌ای که دو نفر از متهمان فراری در آنجا مخفی شده بودند، در سه راه آذری شناسایی شد. خیلی زود جست‌وجوی نامحسوس به‌صورت کوچه به کوچه شروع شد و سرانجام خودروی تاکسی مسروقه هم که در یکی از کوچه‌ها پارک بود، کشف شد.

ماموران خودروی مسروقه را زیرنظر گرفتند و درحالی‌که دو روز از فرار متهمان می‌گذشت، توانستند خانه‌ای را که ناصر سوزوکی و همدستش در آنجا مخفی شده بودند شناسایی کنند. این محل به محاصره درآمد و مأموران با زیرنظر گرفتن تمامی راه‌های فرار، عملیات دستگیری را شروع کردند. آنها بعد از شکستن در، قدم به این مخفیگاه گذاشتند اما متهمان که مسلح به چاقو و قمه بودند به پشت بام گریختند تا راهی برای فرار پیدا کنند. آنها حتی هنگام محاصره با چاقو و خنجر به مأموران حمله کردند اما موفق نشدند.

مأموران که تمامی راه‌های فرار را بسته بودند، ناصر سوزوکی را به همراه یکی دیگر از متهمان دستگیر کردند و آنها در همان بازجویی‌های اولیه به فرار مرگبار از دست مأمور آگاهی اعتراف کردند.بعد از دستگیری ناصر مشخص شد که اتهام وی آزار و اذیت کودکان و سرقت مسلحانه بوده و همدستش حبیب نیز با اتهام سرقت خودرو و خرید و فروش مواد‌مخدر در بازداشت اداره آگاهی بود. تحقیقات از آنها آغاز شد تا اینکه کارآگاهان در اقدامات خود موفق شدند دو متهم فراری دیگر را دستگیر کنند.

بعد از بازداشت آنها، تمامی متهمان برای بازسازی صحنه شهادت مأمور بدرقه به محل حادثه منتقل شدند و در آنجا توضیح دادند که حادثه چگونه رخ داد. با تکمیل تحقیقات، بازپرس پرونده تمامی آنها را مجرم شناخت .

در ادامه پرونده چهار مجرم خطرناک برای محاکمه به شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد و چهار مرد تبهکار روز دوشنبه پای میز محاکمه قرار گرفتند.

در ابتدای جلسه محاکمه که به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی برگزار شد ، نماینده دادستان با تشریح کیفرخواست گفت : در این پرونده ناصر متهم به مباشرت در قتل و سه همدست او متهم به معاونت در قتل مامور پلیس هستند که با توجه به اعترافات آنها، بازسازی صحنه قتل و گزارش پزشکی قانونی برای متهمان تقاضای کیفرقانونی را دارم.

سپس اولیای دم استوار رجب پور در جایگاه حاضر شده و برای قاتل تقاضای قصاص کردند.

در ادامه ناصر در جایگاه قرار گرفت و به تشریح نحوه فرار و شهادت استوار رجب پور پرداخت. دیگر متهمان نیز منکر اتهام خود شدند.

با آخرین دفاعیات متهمان و وکلای آنها قضات دادگاه برای صدور حکم وارد شور شده و ناصر را به قصاص محکوم کردند. سه متهم دیگر پرونده نیز از اتهام خود تبرئه شدند.

18 خرداد 1392