h چه کسی کامپیوتر را برای اولین بار وارد ایران کرد+عکس - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

چه کسی کامپیوتر را برای اولین بار وارد ایران کرد+عکس,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,چه کسی کامپیوتر را برای اولین بار وارد ایران کرد+عکس,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,چه کسی کامپیوتر را برای اولین بار وارد ایران کرد+عکس

چه کسی کامپیوتر را برای اولین بار وارد ایران کرد+عکس

چه کسی کامپیوتر را برای اولین بار وارد ایران کرد+عکس

شخصی است که کامپیوتر را در سال وارد ایران کرد می گوید: از ما پرسیدند که تصور می کنید در سال 70 چه میزان تقاضا برای کامپیوتر داشته باشیم که ما گفتیم 10 هزار دستگاه. تمامی مدیران حاضر در جلسه به ما خندیدند! نخستین محموله کامپیوتر در سال 1364 به سفارش شرکت مخابرات ایران و توسط شركت نرم‌افزاری سینا وارد کشور شد. پیش از این تاریخ، کامپیوتر به صورت محدود وارد کشور شده بود که در اختیار چند شرکت خاص همچون شرکت داده‌پردازی بود.

به گزارش پایگاه خبری ظهور12، دکتر محمد صنعتی که شرکت او -شركت نرم‌افزاری سینا- در دهه 60 با ورود 80 دستگاه کامپیوتر برای شرکت مخابرات ایران نخستین کسی است که نام خود را در ورود این فن آوری به ایران ثبت کرده است با ذکر خاطره جالب دراین باره می گوید: «در جلسه ای بنا بود کامپیوترهای وارد شده را به شرکت مخابرات تحویل دهیم. در این جلسه که تمامی مدیران ارشد آن زمان حضور داشتند از ما سوال شد که تصور می کنید در سال 70 چه میزان تقاضا برای کامپیوتر در ایران وجود داشته باشد و من گفتم 10 هزار دستگاه. تمامی مدیران حاضر در جلسه به یک باره به ما خندیدند!» او می افزاید: «مطابق آمار در سال 70، تعداد کامپیوترهای وارد شده به ایران از 240 هزار دستگاه گذشت.»

دکتر صنعتی همچنین نخستین برنامه فارسی را با نام "زرنگار" تولید و عرضه کرد که پیش از ورود برنامه "word" در دهه 70 کاربران زیادی داشت اما با ورود محصول فارسی ماکروسافت، "زرنگار" رفته رفته از رده خارج شد.

محمد صنعتي متولد سال 1331 و شهر اردبيل است. تحصيلات دبيرستاني و دانشگاهي را در تهران گذراند. او در سال 1354 از دانشگاه تهران فارغ‌التحصيل شد. درجه فوق ليسانس و دكتراي خود را در رشته كامپيوتر در سال‌هاي 1977و1980 از دانشگاه ايالتي نيويورك دريافت كرد. پس از شش سال تدريس در آمريكا در سال 1364 به ايران بازگشت و شركت نرم‌افزاري سينا را پايه گذاشت.

15 خرداد 1392