h علت تغییر سیاست تحریم آمریکا - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

علت تغییر سیاست تحریم آمریکا,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی, علت تغییر سیاست تحریم آمریکا,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی, علت تغییر سیاست تحریم آمریکا

علت تغییر سیاست تحریم آمریکا

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی به بررسی علت تغییر سیاست تحریم دولت واشنگتن در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران پرداخت و نوشت علت لغو تحریم بخش فناوری ایران، ورود آمریکا به عرصه سیاسی تهران بوده است‬. به گزارش ظهور12 به نقل از فارس، روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در سرمقاله خود با عنوان «تغییر هوشمندانه در سیاست ایران» نوشت که دولت «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا از طریق لغو تحریم شرکت‌هایی که می‌خواهند تلفن‌های همراه، لپ تاپ، نرم افزارهای رمزگذاری و سایر فناوری های مشابه را به ایرانی ها به فروش برسانند، یک تغییر شکل جزئی و کارآمد را در سیاست دولت واشنگتن در قبال ایران اعمال کرد.

نیویورک تایمز نوشت که تصمیم لغو تحریم بخش فناوری ایران، روز پنجشنبه هفته گذشته توسط وزارت خزانه داری آمریکا اعلام شد و به معنای انحراف دولت واشنگتن از رویکرد کلی خود که بیش از چهار سال تشدید تحریم هدف ترغیب ایران به صرف نظر از برنامه هسته ای اش بوده است، محسوب می شود.

این روزنامه آمریکایی با تاکید بر اینکه دولت اوباما قطعا رویکرد قدیمی تشدید تحریم ها علیه تهران را کنار نگذاشته است،‌ نوشت که روز جمعه گذشته بود که دولت آمریکا برای اولین بار هشت شرکت پتروشیمی ایران را تحریم کرد و مجازات هایی را نیز برای شرکتی مستقر در قبرس و اوکراین وضع کرد که متهم به تلاش برای طفره رفتن از اجرای تحریم های وضع شده علیه ایران شده است.

بر اساس ادعای طرح شده در این روزنامه، احتمال تحمیل تحریم های بیشتر وجود دارد اما تصمیم مربوط به صدور مجوز صادرات فناوری های ارتباط شخصی از سوی آمریکا نشان می دهد که دولت واشنگتن از کاهش سنگینی بار تحریم ها علیه ایرانی ها استقبال می کند.

نیویورک تایمز در ادامه با اشاره به اینکه تحریم ها اما این تحریم ها به طرز بسیار بدی به اقتصاد ایران و مردم ایران آسیب زده اند و تنها دولت نیست که هزینه تحریم ها را می پردازد، اذعان کرد که این تحریم ها تاکنون در مجبور کردن ایران برای توافق در زمینه برنامه هسته ای اش با شکست روبرو شده اند.

این روزنامه آمریکایی همچنین نوشت که تصمیم دولت واشنگتن برای لغو تحریم بخش فناوری ایران که دو هفته پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران علنی شده است، عامل ورود آمریکا به درون سیاست ایران در کنار آزادی سیاسی محسوب می شود.

بر اساس این گزارش، هنوز مشخص نیست که تاثیر لغو تحریم های بخش فناوری ایران روی انتخابات ریاست جمهوری 14 ژوئن این کشور چیست و احتمال اینکه در صادرات سخت افزار به ایران تاخیر وجود داشته باشد، وجود دارد اما نرم افزارهای به روز رسانی شده و دسترسی به سیستم های سریع پیام رسانی و سایر برنامه های آنلاین احتمالا سریع تر در اختیار ایرانی ها قرار خواهد گرفت.

15 خرداد 1392