h اردوغان ، حسنی مبارک ترکیه شده است - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

اردوغان ، حسنی مبارک ترکیه شده است,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,اردوغان ، حسنی مبارک ترکیه شده است,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,اردوغان ، حسنی مبارک ترکیه شده است

اردوغان ، حسنی مبارک ترکیه شده است

اردوغان ، حسنی مبارک ترکیه شده است

روزنامه هاآرتص نوشت : جوانان ترکیه «رجب طیب اردوغان» را حسنی مبارک این کشور می‌دانند که باید همانند انقلاب مصر، سرنگون شود.

این روزنامه نوشت: اعتراض‌های خشونت‌آمیز در ترکیه که ده‌ها هزار نفر در آن مشارکت دارند، میزان نفرت جوانان نسبت به اردوغان را نشان می‌دهد و این جوانان، اردوغان را یک دیکتاتور می‌دانند.

به نوشته این روزنامه، گذشته از قضیه اعتراضات به اقدام مسئولان ترکیه مبنی بر تخریب یک پارک در میدان تقسیم استانبول برای احداث یک مرکز تجاری بزرگ، اوضاع کنونی این کشور میزان مشکلات مردم ترکیه با نظام کنونی و حزب آزادی و توسعه حاکم را نشان می‌دهد.

هاآرتص در ادامه نوشت که با وجود این هنوز قضاوت کردن در مورد تظاهرات کنونی و تشبیه کردن آن به انقلاب‌های بهار عربی زود است و احتمال دارد دولت اردوغان بتواند این تظاهرات‌ها را مهار نماید اما در نهایت این اعتراضات به منزله پیامی آشکار به اردوغان و حزب وی است.

ترکیه از هفته گذشته شاهد موجی از اعتراضات خیابانی بوده که این درگیری‌ها خشونت‌بارترین درگیری‌ها از سال 2002 تا کنون به شمار می‌آید.

این درگیری‌ها از جمعه گذشته در اعتراض به طرح دولت ترکیه برای تبدیل بوستان تاریخی «قیزی پارک» به یک مرکز فرهنگی و تجاری در استانبول آغاز و به برخی شهرهای دیگر از جمله، ازمیر و آنکارا نیز کشیده شد.

12 خرداد 1392