h از پا در آمدن یوزپلنگ توسط سگ های گله+عکس - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

از پا در آمدن یوزپلنگ توسط سگ های گله+عکس,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,از پا در آمدن یوزپلنگ توسط سگ های گله+عکس,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,از پا در آمدن یوزپلنگ توسط سگ های گله+عکس

از پا در آمدن یوزپلنگ توسط سگ های گله+عکس

از پا در آمدن یوزپلنگ توسط سگ های گله+عکس اداره کل محیط زیست استان سمنان از تلف شدن یک یوزپلنگ ماده جوان در منطقه حفاظت‌ شده توران خبر داد

به گزارش ظهور12 به نقل از باشگاه خبرنگاران، این یوزپلنگ نابالغ در قسمت جنوب غربی این ذخیره‌گاه زیستکره، توسط سگ‌های گله از پا درآمده است.

منطقه حفاظت شده توران، بخشی از مجموعۀ حفاظتی توران (پارک ملی، پناه گاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده) در استان سمنان است که در سال‌های اخیر، همواره با معضل بزرگ دام‌های اهلی روبرو بوده است.

در این منطقه، تعدادی آغل قدیمی وجود دارد که پیش از معرفی این منطقه به عنوان منطقۀ حفاظت شده ساخته شده‌اند. بر اساس قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست چرای دام در محدوده منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش، با رعایت قوانین و مقررات مربوط و در حد ظرفیت قابل برداشت مراتغ، امکان پذیر است.

وجود گله‌های گوسفند و سگ‌های نگهبان آنها، علاوه بر ناامنی منطقه برای حیات‌وحش، موجب بروز تعارض‌هایی مانند کشته شدن حیوانات توسط سگ‌های گله می‌شود.

علاوه بر این، وجود گله‌های گوسفند مازاد بر ظرفیت منطقه، تهدیدی جدی برای مراتع و پوشش گیاهی منطقه محسوب می‌شود که علاوه بر کاهش جمعیت علفخواران وحشی منطقه که به عنوان طعمۀ گوشتخواران شناخته می‌شوند، فرسایش خاک و بیابانی شدن مراتع را نیز در پی خواهد داشت.

در پارک ملی توران نیز علیرغم غیر قانونی بودن چرای دام در پارک های ملی هنوز 8 آغل دامداری با داشتن پروانه چرا مستقر هستند.

10 خرداد 1392