h قدیمی‌ ترین و کامل‌ ترین طومار تورات کشف شد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

قدیمی‌ ترین و کامل‌ ترین طومار تورات کشف شد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,قدیمی‌ ترین و کامل‌ ترین طومار تورات کشف شد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,قدیمی‌ ترین و کامل‌ ترین طومار تورات کشف شد

قدیمی‌ ترین و کامل‌ ترین طومار تورات کشف شد

قدیمی‌ترین و کامل‌ترین طومار تورات در آرشیو دانشگاه «بلوگنا»ی ایتالیا پیدا شد.

به گزارش ظهور12 به نقل از ایسنا، یک استاد دانشگاه در ایتالیایی مدعی شده که کامل‌ترین و قدیمی‌ترین طومار تورات را در آرشیو دانشگاه «بلوگنا» کشف کرده است. این طومار که اکنون مهم‌ترین اثر نوشتاری یهودیت محسوب می‌شود، حدود 120 فوت طول دارد و از پوست گوسفند ساخته شده است.

کارشناسان سال نگارش توارت تازه کشف‌شده را حدود سال 1155 تا 1225 میلادی تشخیص داده‌اند و برای تأیید ادعاهای «پرانی» دو آزمایش کربن 14 در ایتالیا و آمریکا روی این دست‌نوشته انجام شده است.

این دست‌نوشته از قرن هجدهم میلادی در کتابخانه‌ی این دانشگاه نگهداری می‌شود، اما قدمت آن به اشتباه ثبت شده و هیچ‌ کسی تا کنون از ارزش آن باخبر نبوده است. دانشگاه «بلوگنا» قدیمی‌ترین دانشگاه جهان غرب محسوب می‌شود.

به گزارش ای‌بی‌سی نیوز، اعلام شده است که «ماثورو پرانی» که از سال 1977 میلادی به تدریس زبان عربی در دانشگاه «بلوگنا» مشغول است، طوماری را در کاتالوگ کتابخانه‌ی دانشگاه پیدا کرد که قدمت آن به قرن‌های 12 یا 13 میلادی می‌رسد.

به گفته‌ی این استاد دانشگاه، قدیمی‌ترین تورات جهان یکی از سالم‌ترین‌ها آثار در نوع خود است، اما بخش‌های زینتی آن تا حدودی از بین رفته است.

پیش از این، قدمت این دست‌نوشته به اشتباه قرن 17 میلادی برچسب خورده بود؛ ‌اما «پرانی» با دیدن این طومار متوجه شد که خط آن به سبک بابلی شرقی است و نه خط فلسطینی که در قرن هفدهم میلادی مورد استفاده بوده است.

9 خرداد 1392