h لباسی محکم تر از فولاد تولید شد + عکس - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

لباسی محکم تر از فولاد تولید شد + عکس,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,لباسی محکم تر از فولاد تولید شد + عکس,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,لباسی محکم تر از فولاد تولید شد + عکس

لباسی محکم تر از فولاد تولید شد + عکس

لباسی محکم تر از فولاد تولید شد + عکس

ظهور12 : یک شرکت ژاپنی نوعی لباس آبی الکتریکی را از ابریشم مصنوعی عنکبوت تولید کرده است.

به گزارش ایسنا، شرکت Spiber این لباس را برای اثبات این واقعیت خلق کرده که می‌توان از ابریشم عنکبوت بسیار سبک و محکم در شیوه‌های متعدد استفاده کرد.

لباس جدید ساخته‌شده از ابریشم عنکبوت، Qmonos نام دارد که از لغت ژاپنی kumonosu، به معنای "تار عنکبوت" گرفته شده است.ابریشم مصنوعی پنج برابر محکم‌تر از فولاد بوده و از نایلون ارتجاع‌پذیرتر است.

در صورتی که از ابریشم برای ساخت سپر بدن استفاده شود، محصول تولیدشده بسته به نوع عنکبوت، دست‌کم سه برابر محکم‌تر ازKevlar خواهد بود.

فرایند تولید ابریشم در غده نخ‌ریسی به عنوان مارپیچی از پروتئین‌ها و پیش از عبور از خلال مجراهایی در شرایط دقیق اسیدی، محتوای آب و تراکم شیمیایی، آغاز می‌شود. این ماده سپس از طریق زگیل نخ‌ریسی از بدن عنکبوت خارج می‌شود.فیبر تولیدشده در مقابل آب مقاوم بوده، نسبتا بلورین و تا حدی مارپیچی است.

این نوع ابریشم به دلیل مشخصه‌های آنتی‌بیوتیکی‌اش در پانسمان‌های زخم به کار می‌رود.لباس جدید در نمایشگاه Roppongi Hills توکیو به نمایش گذاشته شده است.

دانشمندان به ابریشم علاقه‌مند هستند زیرا می‌توان از آن برای تولید هر ماده‌ای از طناب‌های چتربازی گرفته تا شریان‌های خونی مصنوعی استفاده کرد.با این حال، ماهیت قلمروگونه عنکبوت‌ها دستیابی به آن‌ها را در مقایسه با کرم‌های ابریشم، دشوارتر می‌کند.

این حشرات همچنین مقادیری اندک و تنها به میزان مورد نیازشان ابریشم تولید و مقادیر اضافی را مصرف می‌کنند.در طبیعت، ابریشم عنکبوت به تار تبدیل می‌شود، اما در محیط آزمایشگاهی پروتئین‌های آن به کره، فیلم‌های نازک و کپسول بازآرایی می‌شوند.

تیمی از دانشمندان امریکایی نیز در تلاش برای تولید نوعی ابریشم مصنوعی از طریق اصلاح ژنتیکی بزها، برای تولید پروتئین ابریشم عنکبوت در شیرشان، هستند.

شرکت ژاپنی Spiber نسخه دست‌ساز این نوع ابریشم را با استفاده از ژن‌های مصنوعی، تولید کرده‌ است. این ژن‌ها‌، باکتری‌ها را برای تولید fibroin (نوعی پروتئین ساختاری موجود در ابریشم عنکبوت) تحریک می‌کنند.

این شرکت سپس از این فناوری برای کشتن میکروب‌ها به طور کارآمد و تنیدن fibroin به پارچه استفاده کرده است.شرکت مزبور همچنین در حال همکاری با صنایع تولیدکننده قطعات خودرو Kojima برای ساخت کارخانه‌ای است که حدود 99.79 کیلوگرم ابریشم مصنوعی را در هر ماه تولید کند.

شرکت Spiber امیدوار است که به تولید انبوه اولیه 10 تن ابریشم عنکبوت در سال 2015 برسد.گفته می‌شود، پارچه تولیدشده در صنایع مختلف از قبیل خودروسازی و پزشکی به کار می‌رود.

7 خرداد 1392