h «مـــــا» اگر «مــــــن» شود، چنین می شود! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

«مـــــا» اگر «مــــــن» شود، چنین می شود!,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,«مـــــا» اگر «مــــــن» شود، چنین می شود!,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,«مـــــا» اگر «مــــــن» شود، چنین می شود!

«مـــــا» اگر «مــــــن» شود، چنین می شود!

«مـــــا» اگر «مــــــن» شود، چنین می شود!
 پس از اعلام نظر شورای نگهبان 8 کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری مشخص شدند.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ از این 8 نفر اما سه نفر با عنوان ائتلاف پا به عرصه انتخابات گذاشته اند؛ آقایان غلامعلی حدادعادل، علی اکبر ولایتی و محمدباقر قالیباف سه نفری هستند که با عنوان ائتلاف موسوم به پیشرفت وارد میدان انتخابات شدند.

حدادعادل آذر ماه سال گذشته بود که خبر از این ائتلاف داد و اینطور عنوان شد که خروجی این ائتلاف یک نفر خواهد بود اما به مرور و تا امروز هر سه عضو این ائتلاف در انتخابات ثبت نام کرده اند.

با گذشت زمان اعضای ائتلاف در اظهارات خود هرچند پایبندی به ائتلاف را مطرح می کردند اما عملا تا این لحظه به طور مشخص کاندیدای نهایی این ائتلاف مشخص نشده است.

ماجرا از این جا شروع شد که خروجی نهایی ائتلاف سه گانه یا پیشرفت با چه مکانیزمی تعیین خواهد شد. برخی نظرسنجی را ملاک اصلی عنوان می کردند و از سویی دیگر برخی نظرسنجی ها را معتبر نمی دانستند و چاره نظر جامعتین را مطرح می کردند.

محمد باقر قالیباف و رسانه های وی نظر سنجی را عامل اصلی برای این مکانیزم عنوان می کردند و از سوی دیگر علی اکبر ولایتی نظر جامعتین را فصل الخطاب می دانست و حالا اما با آمدن سعید جلیلی حدادعادل که مشی ای نزدیک به وی دارد از حمایت از او سخن می گوید.(اینجا) البته امروز از قول حداد عادل اعلام شد که وی تصمیمی برای کناره گیری به نفع جلیلی ندارد. قالیباف هم با آمدن هاشمی گفت: "با اتفاقات و وقايعي كه در روز آخر ثبت نام افتاد، آرايش انتخاباتي دگرگون شده و بايد گفت كه موضوع ائتلاف،‌ صورت مساله اي پاك شده است." البته حالا نه هاشمی هست و نه مشایی و این سه عضو ائتلاف هستند که نظر های مختلفی داشته اند.

به هر طریق هر سه عضو این ائتلاف امروز ثبت نام و تایید صلاحیت  شده اند و هر کدام از رسانه ملی تریبونی برای اعلام برنامه های خود خواهند داشت. چیزی که در افکار عمومی به یک پارادوکس تبدیل شده است این است که اعضای این ائتلاف در برنامه های خود چه خواهند گفت؟ آیا مناظراتی شبیه مناظره کروبی و میرحسین در تایید هم و رد احمدی نژاد تکرار می شود؟ آیا آقای حدادعادل چنانچه پیش از این و شبیه رفتارش در چند ماه گذشته به تطهیر آقای قالیباف خواهد پرداخت یا با آمدن جلیلی از او حمایت خواهد کرد؟ یا اینکه اگر هر سه نفر به اجماع بر یک نفر پایبندی دارند برای شخص واحدی تبلیغ خواهند کرد؟ در این صورت عدالت رسانه ای چه خواهد شد؟ یا اینکه اکنون لااقل از بین قالیباف و ولایتی که بهنظر جدی تر برای ماندن در انتخابات می نمایانند به دفاع از خود خواهند پرداخت؟ در این صورت سرنوشت ائتلاف چه خواهد شد؟

چیزی که این سوال ها را بیشتر پررنگ می کند نقل و انتقال حسین مظفر از ریاست ستاد ائتلاف پیشرفت به ریاست ستاد انتخاباتی محمد باقر قالیباف است.

روز گذشته "فردا" یکی از سایت های نزدیک به شهردار تهران با اعلام این خبر نوشت: مظفر پيش از اين رییس ستاد انتخاباتی ائتلاف پيشرفت بود. مطابق میثاق اولیه ائتلاف مقرر شده بود که ستاد ائتلاف و رییس آن به عنوان رییس ستاد گزینه نهایی ائتلاف پیشرفت فعالیت کند.برخي رسانه ها در روزهاي گذشته از معرفي محمدباقر قاليباف به عنوان خروجي ائتلاف پيشرفت خبر داده بودند.

اما امروز حسین مظفر استعفای خود را از ائتلاف پیشرفت رسانه ای کرد که این انتقال معنای بیشتری داشته باشد.  وی در استعفا نامه خود نوشت: "به نظر اینجانب نیز تصمیم  شورا بر خاتمه یافتن فعالیت ستاد در شرائط فعلی و تغییر ماموریت ستاد از حالت ائتلافی به سوی حمایت از فرد واجد شرایط آن هم پس از تایید صلاحیت‌ها توسط شورای محترم نگهبان و شفاف شدن آرایش سیاسی نامزدها و قطعی شدن اطلاع از رقابت‌ها توجیه منطقی داشته و به ویژه با ملاحظه نتایج حاصله از دهها نظرسنجی از نهادهای رسمی و معتبر نظام اسلامی، زمینه برای تصمیم‌گیری و عمل به میثاق اعضای محترم شورا فراهم گردیده و با وصف سه رکن اساسی ائتلاف که مشروعیت، کارآمدی و مقبولیت مردمی است، هم اینک تحقق یافته است. به نظر می‌رسد ادامه بلاتکلیفی و به تاخیر انداختن معرفی فرد واجد شرایط تا بعد از مناظره‌های صدا وسیما به امید احتمال در تغییر معنادار آرای مردمی هر یک از نامزدهای ائتلاف، موجب سرگردانی هواداران و بلاتکلیفی نیروهای اصولگرا و ارزشی و به هدر رفتن سرمایه‌های انسانی و جذب هواداران به سوی نامزدهای دیگر خواهد شد که به نفع هیچ‌یک از اعضای محترم شورا نخواهد بود."

با اعلام این خبر اما اسماعیلی سخنگوی ستاد قالیباف گفت: ستاد ائتلاف به ریاست حسین مظفر مأمور به کارهای اجرایی ائتلاف بود که تنها تا مرحله اعلام صلاحیت‌ها ادامه داشت؛ وظیفه ستاد ائتلاف اعلام خروجی نهایی ائتلاف نبود و نباید استعفای مظفر را به نشانه اختلاف در بدنه ائتلاف بگذاریم.

با اعلام خبر نقل و انتقال مظفر اما شب گذشته علی اکبر ولایتی درباره اینکه آیا اعضای ائتلاف به میثاق‌نامه خود مبنی بر معرفی یک نفر هنوز هم پایبند هستند، اظهار داشت: ما اعضای ائتلاف بارها اعلام کرده‌ایم تا آخر پای ائتلاف خواهیم بود و امیدوارم که بقیه اصول‌گرایان نیز به ائتلاف بپیوندند.

ولایتی در خصوص آینده ائتلاف 3گانه و راه و روش معرفی کاندیدای مورد نظر این ائتلاف نیز گفت: حکمیت مهم است و این حکمیت به‌عهده جامعتین گذاشته شده است و اگر دو مرجع دینی و سیاسی که حقیقتاً نقش مهمی در انقلاب داشته‌اند، به تصویب مشترکی رسیدند، ما بدون تردید آن را قبول خواهیم کرد.

امروز یکشنبه اما ولایتی خبر از دیدار اعضای ائتلاف با آیت الله مهدوی کنی داد. وی گفت: برای مشورت خدمت آیت الله مهدوی کنی می‌رسیم چراکه این وظیفه ما است که با بزرگان مشورت کنیم و آیت الله مهدوی از بزرگان ما محسوب می‌شود البته ولایت این نکته را هم گفت که این دیدار برای تعیین نامزد نهایی ائتلاف نیست.

از سوی دیگر سایت فرارو دیگر سایت نزدیک به شهردار تهران در خبری با این عنوان در جبهه اصولگرایان چه خبر است؟ نوشت: که در از میان هشت نامزدی که صلاحیت آنها از سوی شورای نگهبان احراز شده است حداقل 5 نفر اصولگرا بوده یا به اصولگرایان نزدیک هستند. این مسئله باعث شده برخی تحلیل گران عنوان کنند اصولگرایان مجبور هستند برای پیروزی در انتخابات از تعداد نامزدهای خود کاسته و به یک نامزد واحد برسند تا جلوی شکستن آرا و در نتیجه سود بردن رقیب را بگیرند.

این سایت در نهایت این طور نتیجه گرفت که "آقایان باید به تعهد اخلاقی خود عمل کنند/یکی دو نفر کم شوند خوب است/ نظرسنجی، ملاک رسیدن به نامزد واحد"

دو عضو فراکسیون رهروان ولایت (نزدیک به لاریجانی) هم در گفتگو با «فردا» این طور مطرح کردند که مقبولیت؛ ملاک انتخاب فراکسیون رهروان ولایت/ نظرسنجی ها نشان از مقبولیت قالیباف دارد.

حالا اما باید هنوز صبر کرد و دید چه خواهد شد؟

5 خرداد 1392