h مصرف خودسرانه داروهایی که منجر به مرگ می شوند! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

مصرف خودسرانه داروهایی که منجر به مرگ می شوند!,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,مصرف خودسرانه داروهایی که منجر به مرگ می شوند!,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,مصرف خودسرانه داروهایی که منجر به مرگ می شوند!

مصرف خودسرانه داروهایی که منجر به مرگ می شوند!

در برخی موارد مشاهده شده است که مصرف نامناسب داروهای آرام بخش حتی موجب اقدام به خودکشی شده است.تحقیقات نشان می دهند مصرف نابجای داروهای خواب‌آور و آرام‌بخش می‌تواند احتمال مرگ را تا 36 درصد افزایش دهد.

برای انجام این مطالعه که در کبک کانادا انجام شده است، 14000 فرد 18 تا 102 ساله به مدت 12 سال مورد بررسی قرار گرفتند.

نتایج نشان داد داروهای آرام بخش و خواب آور اگر به طور صحیح و تحت نظر پزشک مصرف نشوند، می توانند سرعت واکنش بدن، تعادل، سطح هوشیاری و هماهنگی عضلات و حرکات بدن را تحت تاثیر قرار دهند، بنابراین خطر سقوط و زمین خوردن به ویژه در سنین بالا افزایش می یابد.

این داروها همچنین به دلیل تاثیر بر سیستم عصبی مرکزی ممکن است تنفس در حین خواب را نیز دچار اختلال نموده و خطر آپنه (ایست تنفسی) را افزایش دهند. در برخی موارد مشاهده شده است که مصرف نامناسب داروهای آرام بخش حتی موجب اقدام به خودکشی شده است.

این محققان توصیه می کنند در صورتی که دچار اختلالات روحی و بی خوابی هستید، از مصرف خودسرانه داروهای آرام بخش دوری کنید و برای درمان مناسب به روانپزشک مراجعه نمایید.

شرح و نتایج این مطالعه در نشریه روانپزشکی به چاپ رسیده است.

5 خرداد 1392