h و اینبار بدقولی رئیس سازمان چای به چایکاران! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

و اینبار بدقولی رئیس سازمان چای به چایکاران!,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,و اینبار بدقولی رئیس سازمان چای به چایکاران!,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,و اینبار بدقولی رئیس سازمان چای به چایکاران!

و اینبار بدقولی رئیس سازمان چای به چایکاران!

رئیس سازمان چای کشور هفته قبل از پرداخت مطالبات چایکاران در اول خرداد خبرداد، اما با پایان برداشت مرحله اول و تحویل ۵۰ هزار تن برگ سبز، هنوز ریالی به چایکاران پرداخت نشده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس به دنبال وعده رئیس سازمان چای کشور برای پرداخت مطالبات امسال چایکاران در اول خرداد، برای پیگیری از پرداخت یا عدم پرداخت با رئیس اتحادیه چایکاران کشور تماس گرفتیم.

ایرج هوسمی در گفت‌وگو با فارس گفت: آغاز تحویل برگ سبز چای به کارخانه‌ها از پنجم اردیبهشت‌ماه بوده و مرحله نخست برداشت نیز به اتمام رسیده است، تاکنون 45 تا 50 هزار تن برگ سبز چای از سوی چایکاران تحویل مراکز خرید دولت داده شده است، اما هنوز ریالی چایکاران دریافت نکرده‌اند.

وی افزود: متاسفانه مسئولان قول می‌دهند، اما اعتبار و احترام قول را نمی‌شناسند، چایکاران مشکلات زیادی دارند و هیچ پولی برای رسیدگی به باغ چای و یا حتی هزینه برای برداشت محصولات خودشان ندارند، فقر و درماندگی بین چایکاران جا افتاده است.

* نرخ خرید تضمینی چای ابلاغ نشد

رئیس اتحادیه چایکاران کشور، افزود: به دنبال مشکلات زیادی که چایکاران سال گذشته داشتند، معاون اول رئیس جمهور به استان مازندران سفر کرد، کارگروه چای با حضور نمایندگان، وزیرصنعت، کشاورزی و اتحادیه‌ها تشکیل شد و اختیارات دولت به استاندار گیلان تفویض شد.

وی ادامه داد: کشاورزان به نرخ خرید تضمینی 900 تومان (برگ سبز درجه1) و 500 تومان(برگ سبز درجه 2) اعتراض کردند و در نهایت قیمت جدید درجه یک 1200 تومان و درجه دو 650 تومان در کارگروه چای تصویب و قرار شد، ابلاغ شود.

هوسمی افزود: به‌رغم اینکه بیش از 20 روز از مصوبه قیمت چای کارگروه می‌گذرد، اما هنوز به چایکاران ابلاغ نشده است و چایکاران در بلاتکلیفی به سر می‌برند، چایکاران محصول خود را بدون اینکه قیمت آن را بدانند، تحویل می‌دهند و هیچ پولی هم دریافت نمی‌کنند.

وی اظهار امیدواری کرد، امسال با تدبیری که دولت جدید در مورد صنعت چای می‌اندیشد، وضعیت چای کشور از بحران خارج شود.

سال گذشته چایکاران محصول خود را با هزاران رنج و زحمت تحویل کارخانه‌ها دادند، اما برخی از آنها پول خود را در سال جدید گرفتند، تکرار این مسئله در سالهای گذشته چایکاران را تضعیف کرده است و آنها از ادامه این روند بسیار ناراحت هستند،‌ کشاورزی کار پر مشقت است که برای هر مرحله از کار نیازمند نقدینگی است و معمولا هم کشاورزان پس اندازی برای این کارها ندارند.

3 خرداد 1392