h توقف پخش مستند ضدصهیونیستی در BBC - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

توقف پخش مستند ضدصهیونیستی در BBC,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,توقف پخش مستند ضدصهیونیستی در BBC,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,توقف پخش مستند ضدصهیونیستی در BBC

توقف پخش مستند ضدصهیونیستی در BBC

ظهور12 : روزنامه لبنانی السفیر قرار بود شبکه چهار «بی‌ بی‌ سی» مستندی را به عنوان «هجرت؛ اسطوره‌ای که فاش می‌شود» را پخش کند اما به ناگاه این مستند که روایتی خلاف روایت صهیونیست‌ها از هیکل سلیمان ارائه می‌دهد از جدول پخش این شبکه حذف شد.

این مستند در حالی بدون ارائه دلیل از جدول پخش «بی‌بی‌سی 4» حذف شد که «ایلان زیف» مستندساز اسرائیلی آن را تولید کرده و در آن در روایت تخریب هیکل سلیمان و آوارگی یهود و اسطوره‌های تاریخی که صهیونیسم بر آنها برپا شده، تشکیک کرده است.

این مستند با اشاره به علم باستان‌شناسی به دنبال بازخوانی مسئله هجرت یهود از فلسطین است چراکه آنها را داستان‌هایی دینی خوانده و نه حقایق تاریخی تا آنکه مسئله اخلاقی متعددی درباره خاورمیانه و درگیری‌ها در آن پاسخ داده شود.

ایلان زیف در وبلاگ خود علت اصلی لغو پخش این مستند را «فشارهای سیاسی» دانسته و گفته است: این اتفاق وقتی رخ می‌دهد که شما جرات کنید و سوالاتی بپرسید که درباره خطوط قرمز است.

وی می‌افزاید: حتی آنها اسم اصلی مستند من را از «هجرت؛ اسطوره‌ای که فاش می‌شود» به «اورشلیم؛ داستان رموز باستانی» تغییر داده بودند اما نهایتا پخش آن را لغو کردند.

گفته می‌شود این اتفاق پس از آن رخ داده است که «تونی هال» مدیرکل بنگاه «بی‌بی‌سی»، «جیمز هاردینگ» از خبرنگاران سابق روزنامه تایمز لندن و از حامیان جدی صهیونیسم را به سمت بخش اخبار این بنگاه منصوب کرد.

1 خرداد 1392