h سایت فیفا : مهدوی کیا و کریمی ، دو چهره اسطوره ای فوتبال ایران - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

سایت فیفا : مهدوی کیا و کریمی ، دو چهره اسطوره ای فوتبال ایران,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,سایت فیفا : مهدوی کیا و کریمی ، دو چهره اسطوره ای فوتبال ایران,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,سایت فیفا : مهدوی کیا و کریمی ، دو چهره اسطوره ای فوتبال ایران

سایت فیفا : مهدوی کیا و کریمی ، دو چهره اسطوره ای فوتبال ایران

سایت فیفا معتقد است با کناره‌گیری از قبل اعلام شده مهدی مهدوی کیا و غیر منتظره علی کریمی، در اصل دو چهره اسطوره‌ای از بدنه فوتبال ایران جدا شدند.

به گزارش خبرگزاری فارس سایت فیفا در گزارشی که روز جمعه (امروز) منتشر کرد به موضوع خداحافظی مهدی مهدوی کیا و علی کریمی ،2 بازیکن بزرگ تاریخ کشورمان در گزارشی تحت عنوان «2 داستان اسطوره‌ای»‌ پرداخته است.

در ابتدای این گزارش عنوان شده باخت پرسپولیس در دیدار نهایی جام حذفی باشگاه‌های ایران در ورزشگاه آزادی مقابل سپاهان تنها یک شکست ورزشی نبود. بلکه پرسپولیس و حتی ورزش ایران 2 چهره بزرگ ورزشی خود را از نیز از دست داد. زیرا در پایان این مصاف، مهدی مهدوی کیا و علی کریمی یعنی بازیکنان برگزیده آسیا در سال 2003 و 2004 اعلام بازنشستگی کردند.

این سایت در ادامه از قول مهدوی کیا عنوان کرد:‌ واقعا دوست داشتم در این ایستگاه پایانی جام قهرمانی را روی دست بلند می‌کردم. متاسفانه این اتفاق نیفتاد. واقعا برای هواداران ناراحت شدم که به ورزشگاه آمدند اما جام را در دستان پرسپولیس ندیدند.

در ادامه این گزارش نیز عنوان شده است: مهدوی کیا که با انجام 208 بازی برای هامبورگ ، موفق‌ترین لژیونر ایرانی در بوندس‌لیگا بوده، جزو بازیکنان اسطوره ای ایران محسوب می‌شود که تیم ملی را در 2 جام جهانی (1998 و 2006) در کنار علی دایی همراهی کرد و حتی بازوبند کاپیتانی را در اختیار داشت. وی تا بازی پایانی تیم ایران در راه جام جهانی 2010 آفریقای‌جنوبی که منجر به باخت مقابل کره جنوبی شد و از راهیابی بازماند، فرمانده ایران محسوب می‌شد. با این حال او با آن بازی به رکورد 111 بازی در تیم ملی ایران رسید و چهارمین بازیکن پرسابقه تیم کشورش شد. مهدی که به خاطر نوع بازی‌اش از سوی هواداران آلمانی به موشک معروف بود، در همان سال به تیم اینتراخت فرانکفورت نقل مکان کرد و بعد برای مدت‌ کوتاهی در تیم‌های ایرانی استیل آذین و داماش نیز توپ زد تا این که به خانه اولیه‌اش در لیگ ایران یعنی پرسپولیس بازگشت.

کاپیتان کریمی هم وداع کرد

دراین گزارش سایت فیفا همچنین از وداع ناگهانی علی کریمی نیز گزارش داده است.

این منبع رسانه‌ای نوشته است: علاوه بر مهدوی کیا که بازمانده نسل طلایی به جای مانده از سال 1998 بود، کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران نیز علی کریمی، کاپیتان تیمش را نیز از دست داد. مربی پرتغالی که در سال 2011 کریمی را فراخواند و او را به تیم ملی بازگرداند، در همان زمان بازوبند کاپیتانی را میان این ستاره و جواد نکونام دست به دست کرد. کی‌روش سال گذشته در مصاحبه با ما حتی عنوان کرد مربی خوشبختی است که کریمی و نکونام را در اختیار دارد. او آن موقع اظهار داشت: هم جواد و هم علی تجربیات بین‌المللی زیادی دارند که در خدمت تیم قرار می‌دهند. آنها در مواقعی که تیم تحت فشار باشد، می‌توانند از نظر روحی به تیم انرژی مثبت دهند.

این سایت افزود: کی‌روش از وجود کریمی هافبک اسبق بایرن‌مونیخ در بازی‌های مقدماتی جام جهانی 2014 استفاده کرد که می‌خواست همراه با او کار را ادامه دهد.

این پایگاه خبری از قول کریمی نوشت: امشب در بازی با سپاهان اعلام کناره‌گیری کردم. فکر می‌کنم وقت آن رسیده که به خاطر زندگی شخصی‌ام چنین تصمیمی بگیرم. به این ترتیب دوران ورزشی‌ام نیز در رده ملی نیز به پایان می‌رسد.

به باور گزارشگر این سایت اعلام کناره‌گیری کریمی باعث تعجب هواداران ایران شد. چرا که آنها می‌پنداشتند بازیکنی که 38 گل در 127 بازی در مدت 14 سال برای ایران زد و سومین گلزن برتر تیم کشوش پس از علی دایی و کریم باقری شد، همچنان به فعالیت ادامه خواهد داد.

حالا در غیاب او کی‌روش مجبور است 3 بازی باقیمانده و حساس تیمش را در مرحله مقدماتی جام جهانی برزیل ادامه دهد. مربی پرتغالی می‌گوید: 3 بازی مهم پیش روی ما است. ما یا به هدف خود خواهیم رسید و یا اینکه همه چیز از دست خواهد رفت. اما در هر شرایط باید متحد و یکپارچه باقی بمانیم. پیام من به بازیکنان این است در میدان با تمام وجود بجنگند و نبرد کنند.

28 اردیبهشت 1392