h پوشش جالب مردان اصفهانی در قدیم + عکس - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

پوشش جالب مردان اصفهانی در قدیم + عکس,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,پوشش جالب مردان اصفهانی در قدیم + عکس,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,پوشش جالب مردان اصفهانی در قدیم + عکس

پوشش جالب مردان اصفهانی در قدیم + عکس

پوشش جالب مردان اصفهانی در قدیم + عکس

ظهور12 :در شکل گیری و ترکیب پوشاک سنتی اصفهان عوامل عمده ای موثر هستند که مذهب،شرایط و عوامل طبیعی و فیزیکی،شیوه معیشت و فعالیتهای جنبی تولید و منزلتهای اجتماعی در زمره مهمترین عوامل قرار می گیرد.

خبرگزاری ایمنا به تازگی تصویری از مردان اصفهانی در یکصد سال پیش به دست آورده که موید لباس رسمی یک قرن پیش اصفهانی هاست.در آن زمان که به دوره قبل از رضا شاه بر می گردد پوشش مردان هنوز اسیر برخی هجمه های فرنگی نشده بود و رنگ بوی دینی و ایرانی داشت.

در این تصویر که در گوشه سمت چپش نیز کلمه اصفهان و عنوان عکاسخانه به وضوح مشخص است معلوم می شود که در یک قرن پیش مردان اصفهانی لباس هایی شکیل و منظم با رعایت اصول اسلامی و ایرانی می پوشیدند.

لباس مردان از يك شلوار مشكي گشاد، پيراهن سفيد يقه ساده دكمه دوبل با آستين هاي گشاد، يك جليقه كوتاه مشكي و يك كلاه تشكيل مي شد.

لباس مردان در زمستان يك قباي بلند ساده بر روي لباس اصلي بوده كه با شال ابريشمي دور كمر بسته مي شده است. واقعا باید جای برخی رسوم و سنن پسندیده قدیم را در میان هیاهوی دنیای مد و فرهنگ غرب و لباسهایی که امروز بعضا هیچ نشانی از وقار و شکوه یک مرد را ندارد خالی کرد.

راستی امروز کدام پوشش معرف مرد ایرانی و جوان اصفهانی است؟

شلوارهای کوتاه و تنگ و چروک یا تیشرت های یقه باز و آستین کوتاه.این عکس می گوید باید حسرت برخی از میراث های قدیم را زیاد خورد مثل پوشش این دو مرد اصفهانی.

19 اردیبهشت 1392