h عارف : در صورت کاندیداتوری خاتمی فورا کنار خواهم کشید - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

عارف : در صورت کاندیداتوری خاتمی فورا کنار خواهم کشید,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,عارف : در صورت کاندیداتوری خاتمی فورا کنار خواهم کشید,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,عارف : در صورت کاندیداتوری خاتمی فورا کنار خواهم کشید

عارف : در صورت کاندیداتوری خاتمی فورا کنار خواهم کشید

عارف : در صورت کاندیداتوری خاتمی فورا کنار خواهم کشید

محمد رضا عارف چهارشنبه شب در نشست حماسه سیاسی با دانشجویان دانشگاه دولتی ارومیه گفت: امسال سال حماسه سیاسی نامگذاری شد همه قبول دارند تنها و مهمترین مصداق حماسه سیاسی انتخابات است و ما انتخابات مهمی در پیش داریم البته افتخار ما این است که نظام ما نظام جمهوری اسلامی است و تصمیمات کشور به اتکا و رای مردم صورت می گیرد.

عارف با طرح این سوال که هر چهار سال شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در کشور هستیم ولی چرا امسال و انتخابات ریاست جمهوری حماسه سیاسی گرفته است؟ افزود:اگر برگردیم به انتخابات سال 88 انتخاباتی که به دلیل حضور گسترده مردم باید از آن به عنوان حماسه حضور یاد می شد ولی به دلایلی وارد بازی باخت باخت شدیم شاید دو سال گذشته این موضوع برای خیلی ها روشن نبود اما امروز برای هیچ کس این بازی باخت پوشیده نیست.

معاون اول دولت اصلاحات و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: هفته گذشته یکی از فرماندهان ارشد نظامی کشور اعلام کرد: امیدواریم رئیس جمهوری سرکار بیاید که بتواند بحران فعلی کشور را حل و فصل کند. عارف با بیان اینکه این واقعیتی است که ظرفیت کشور و توانایی مردم در بیش از سی سال گذشته تضمین کننده مقابله با هر بحرانی است اظهارداشت: هشت سال دفاع مقدس نمونه ای بازر است و می توانیم بگوییم در این دوران که مقابله با همه دشمنان نظام و استکبار بود با عزت و پشتوانه مردمی پشت سرگذاشتیم.

کاندیدای احتمالی دور یازدهم ریاست جمهوری با تاکید بر حضور گسترده مردم در انتخابات ریاست جمهوری گفت: بالاخره این انتخابات برگزار می شود و شخصی نیز به عنوان رئیس جمهور انتخاب می شود در این راستا مردمی راهی جز حضور ندارند اگر رئیس جمهور با پشتوانه قوی مردمی باشد هم می تواند برنامه های خود را در داخل کشور با قطعیت دنبال و اجرا کند و به صورت شایسته در مجامع بین المللی به حق مردم را نمایندگی کند. *وظیفه تشکل های دانشجویی بسترسازی برای مشارکت حداکثری مردم است

وی در ادامه با گلایه از آغاز فعالیت انتخاباتی دیرهنگام توسط تشکل های دانشجویی افزود: انجمن های اسلامی دانشجویی اگر چه دیرهنگام اما وارد فضای انتخابات شدند، فضای دانشگاه های کشور در طول سالهای اخیر امنیتی بود و مجال برای برگزاری نشست های دانشجویی نبود. عارف تشکل های دانشجویی را به عدم جانبداری از کاندیدای خاص دعوت کرد و افزود: وظیفه تشکل های دانشجویی جانبداری از شخص خاصی نیست بلکه باید آرمان دانشجویی حفظ شود وظیفه تشکل ها وانجمن های دانشجویی بسترسازی و زمینه سازی حضور و مشارکت حداکثری مردم است.

وی با بیان اینکه هنوز بخشی از جامعه از حالت بی تفاوتی بیرون نیامده اند گفت: هنوز حالت بی تفاوتی در بین بخشی از جامعه حاکم است هنوز برخی از مردم هزینه هایی که در انتخابات سال 88 کرده اند را فراموش نکردند وظیفه تشکل های دانشجویی است با نگاه به آینده و امید زمینه حضور مردم را فراهم کنند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهارداشت: تشکل های دانشجویی یک تشکل حزبی نیستند بلکه به عنوان تشکل های سیاسی و دانشجویی حق جانبداری از جریان یا کاندیدای خاصی را ندارند.

*تحقق چشم انداز 20 ساله وظیفه تمام ایرانی هاست

وی یاد آور شد: بعد از حماسه حضور حماسه انتخابات است سند چشم انداز به عنوان میثاق ملی روی چشم همه ماست، تحقق سند چشم انداز وظیفه تک تک ایرانی هاست به نظر می رسد دیگر وقت انتخاب رئیس جمهور بر اساس شار به سر آمده در دهه های اول انقلاب چون از کاندیداها و منش رفتاری آنها شناخت کافی نداشتیم جای گله نیست اما در دهه چهارم انقلاب که اداره کشور از نسل اول به نسل دوم و سوم در حال انتقال است نباید بر پایه شعار عمل کنیم عموما شعارهایی که در عمل تحقق نمی یابند ومایه بد بینی مردم می شوند.

عارف با تاکید بر اینکه باید در انتخابات بر اساس عملکرد افراد عمل کرد اظهارداشت: باید کاندیداهایی که اعلام حضور کرده اند کارکردهایشان را مورد بررسی قرار دهیم آیا در محیطی بوده اند کاری که کرده اند موفق بودند، آیا در کاری که بوده اند به دلیل ضعف عملکرد کنار گذاشته شده اند یا ارتقا یافته اند آیا توانایی اداره کشور را داند. معاون اول دولت اصلاحات با اشاره به اینکه وارد عملکرد ها نمی شوم گفت: برای مقایسه عملکردها تنها به بیان یک مثال اکتفا می کنم دولت اصلاحات با نفت هفت الی هشت دلاری کشور را داره می کرد اسفند 87 دولت اصلاحات حقوق معلمانان را نتوانست پرداخت کند، ذخایر استراتژیک کشور به شدت زیر خط قرمز قرار گرفته بود اما نتیجه عملکرد رشد اقتصادی 2.3 درصدی را تبدیل کردیم به رشد 5.7 درصد هدف گذاری برنامه سوم شش درصد بود در حالی که  رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس سال گذشته رشد اقتصادی را زیر سفر یا یک درصد عنوان کرد.

*نرخ بیکاری دانشجویان و تحصیلکرده ها دو برابر شده است

عارف عنوان کرد: باید کسی بیاید که رشد هشت درصدی را تضمین کند، سالی یک میلیون فرصت شغلی را ایجاکند تا نرخ بیکاری را تثبت کنیم چرا که نرخ بیکاری در کشور غیرمنطقی است من آمارهای رسمی را اعلام می کنم  امروز نرخ بیکاری 13 الی 14 درصد است متاسفانه نرخ بیکاری دانشجویان و تحصیلکرده ها دو برابر است.

وی تاکید کرد: شما دانشجوها الان تنها دغدغه ای که دارید آینده شغلی است با این نرخ بیکاری چه امیدی می توان داشت متاسفانه امروز سرمایه های ملی و ارزشی  به دلیل مشکلات اقتصادی را از دست می دهیم چرا که به جای توجه و نگاه به مرکز کشور به خارج توجه دارند کسی باید انتخاب شود که این مسایل را ساماندهی کرده و رشد اقتصادی را به هشت درصد برساند بتواند دغدغه خانواده ها که گرانی است را سامان بخشد. وی اضافه کرد: در بحث هدفمند کردن یارانه مقرر شد بخشی از مشکلات اقشار آسیب پذیر حل شود در حالی که 40 هزار تومان در جبیب ایرانی را رفت اما 90 الی 100 هزار تومان از جیب دیگرشان بیرون آوردید لذا بر این باورم به اتکای تجریه هشت ساله دولت اصلاحات و جمع بندی عملکردی که داریم این مشکلات را می توان سامان بخشید.

عارف اعلام کرد: در سال گذشته 700 میلیارد دلار درآمد داشتیم مقایسه کنید با درآمد دولت اصلاحات لذا عرض کنم ما می توانیم بیشتر از این عمل کنیم اما  باید باورمان باشد در چهارچوب قانون در چهارچوب ساختارها و برنامه عمل کنیم اگر این باورها را داشته باشیم به نظر می رسد به اتکای خداوند این مسایل را می توانیم حل کینم. کاندیدای احتمالی دور یازدهم ریاست جمهوری گفت: این بخش از حماسه سیاسی به حماسه اقتصادی نیز منجر می شود حماسه اقتصادی یعنی حرکت و جهش برای سامان بخشی کشور مطمئنا باید بر این باورم بود کشور توانایی ایجاد حماسه در بعد اقتصادی را دارد.

در ادامه این نشست ضمن طرح سوال دانشجویان تربیون آزاد نیز برگزار شد. عارف به سوالات دانشجویی مبنی بر اینکه اگر آقایان هاشمی یا خاتمی اعلام کاندیداتوری کنند شما کناره گیری می کنید یا نه؟برنامه کابینه آینده خود را بیان کنید؟آیا توانایی تشکیل دولت تکنوکرات را دارید؟ نظرات در مورد دانشجویان ستاره دار یا سیاسی چیست؟ آیا شما هم از پول نفت کشور را اداره خواهید کرد؟ توسعه سیاسی را در پیش می گیرد و برنامه شما در سیاست خارجی چیست پاسخ داد.

*در صورت حضور خاتمی و هاشمی بلافاصله کنارمی کشم

وی گفت: این سوالاتی است که عموما در تمامی دانشگاه ها مطرح می شود و شما نیز مثل اینکه به نمایندگی از همه پرسیدید اما در مورد خاتمی و هاشمی با توجه به نگاه اخلاقی و فرهنگی که به این آقایان به خصوص خاتمی دارم بلافاصله کنار می کشم.

عارف افزود: کابینه من شایسته سالاری خواهد بود از هر فردی که شایسته تر باشد استفاده می کنم البته این حرف را همه می گویند اما من زمانی که ریاست دانشگاه را بر عهده داشتم معاون من یکی از افراد اصولگرا بود اما از بهترین معاونین من نیز به شمار می رفت لذا اعتقاد دارم عقلانیت حکم می کند از همه نیروها استفاده کنیم در این راستا شعاعی که می زنم نه به تنها اندازه تهران بلکه شعاع کار من همه کشور خواهد بود. وی ادامه داد: در خصوص توسعه سیاسی نیز معتقدم باید توسعه در تمامی بخش های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی باید فراگیر شود یکی از اولویت های مردم معیشت مردم است مسایل اجتماعی متاسفانه نرخ طلاق به وضعیت زشت و زننده رسیده است امروز 30 درصد ازدواج ها در ماه های اول ازدواج به طلاق منجر می شود تمام این مسایل را در برنامه های خود را برای انتخابات دارم اعلام می کنم.

معاون اول دولت اصلاحات گفت: جهت گیری که در اصلاحات داشتیم نفت را نه تنها متعلق به همه مردم بلکه نسل های آینده می دانم و معتقدم حق نداریم به عنوان درآمد از آن استفاده کنیم ما فقط می توانیم بهره مالکانه از آن ببریم یعنی سود کار، با توجه به جهت گیری کل کشور باید وابستگی به بودجه نفت را در سالهای آتی به صفر برسانیم و دولت بر اساس درآمد خود کشور را اداره کند اگر دولتی عرضه اداره کشور از طریق بودجه را نداشته باشد حق استفاده از درآمد نفت را ندارد فروش نفت سرمایه ملی است. عارف در پاسخ به سوال یکی دیگر از دانشجویان در خصوص که پرسید آیا بین آقایان هاشمی و خاتمی درگیری وجود دارد؟ آیا میان کاندیداهای اصلاح طلب نیز اختلاف وجود دارد؟ نظرتان در مورد کاندیداتوری روحانی چیست گفت: بین هاشمی و خاتمی درگیری وجود ندارد چون بر سر قدرت نیستند درگیری بین کسانی به وجود می آید که در راس قدرت باشند.

*خود را در اردوگاه اصلاح طلبان تعریف می کنم

وی اضافه کرد: بنده خود را در اردوگاه اصلاح طلبان تعریف می کنم و به عنوان کاندیدای این گروه به میدان آمده ام.

عارف گفت: اما رهبر معظم انقلاب در قم با سخنرانی که داشتند فتنه ها را معرفی کردند. شما نیز حرف مابقی را پرت کنید برود چون اینجا جای این بحث ها نیست و من در مقامی نیستم که به این سوال شما پاسخ دهم. وی با بیان اینکه موسوی زندانی سیاسی نیست تنها در حصر به سر می برد اعلام کرد: امیدوارم تا حد امکان قبل از انتخابات مشکل حصر موسوی و کروبی حل شود هر دو این آقایان از مهره های کلیدی بودند امیدوارم این مسئله به صورت آبرومندانه حل شود.

وی ادامه داد: من این مشکل را استخوان لای زخم می دانم رئیس جمهور مقتدر با رای بالا انتخاب شود می تواند این مشکل را به راحتی حل کند. معاون اول دولت اصلاحات در خصوص آیا اختلاف بین اصلاح طلبان وجود دارد یا نه نیز گفت: رقابت بین دو انسان همیشه وجود دارد در بین اصلاح طلبان نیز رقابت است البته با حفظ رفاقت، رقابت حرکت ایجاد می کند اما معتقدم جریان های سیاسی باید هر چه زودتر به اجماع برسند امیدوارم هم اصلاح طلبان  و هم جریان رقیب اصولگریان با اجماع برسند تا مردم از بین دو الی سه کاندید بتواند با حضوری پرشور رئیس جمهور بعدی را انتخاب کند.

عارف در پاسخ به سوال یکی دیگر از دانشجویان مبنی بر اینکه اگر رد صلاحیت شدید چکارمی کنید گفت: اگر بنده رد صلاحیت شوم تمکین کرده و اعتراضی نخواهم داشت. *تکذیب رایزنی با مهر علیزاده

وی در ادامه وقتی یکی از دانشجویان عنوان کرد در طول چهار سال گذشته اولین اصلاح طلبی هستید که در دانشگاه ارومیه حضور یافته است گفت: بنده برای دانشگاه ارومیه حق آب و گل دارم چون پایه اول این دانشگاه را در سال 60 من بنا کرده ام وقتی در آن زمان که فضا امنیتی بود با یک جیب ژاندامری در جلو یکی از در عقب ماشینم برای آغاز طرح عمرانی دانشگاه نازلوی ارومیه بارها جاده سرو را طی کرده ام بنابراین چون حق آب و گل داشتم نمی توانستند مرا راه ندهند. عارف به سوالی در زمینه چرا ائتلاف سه گانه را نپذیرفتید آیا هاشمی و خاتمی در حال رایزنی برای معرفی کاندیدای خود هستند گفت: من عادت به تکذیب ندارم اما تمامی صحبت های شما را تکذیب می کنم چرا که چنین بحث هایی اصلا صورت نگرفته متاسفانه بحث هایی نیز در خصوص رایزنی من با مهر علیزاده و دیگر آقایان می شود که من همه این موارد را تکذیب می کنم.

*من هم معتقدم در سال 88 فتنه روی داد

در ادامه این دانشجو نامه یکی از دانشجویان که به دلیل اخراج شدن از دانشگاه به او حق اجازه ورود به جلسه را ندادند قرائت کرد متن این نامه در خصوص ستاره دار کردن دانشجویان بود عارف در این خصوص گفت: متاسفم هر کس این تصمیم را گرفته که از ورود دانشجو به این جلسه خود داری کند یک عده از همکاران ما در برخی دانشگاه های کشور مسئولیت دارند سعه صدر برخورد با دانشجو را ندارند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: این افراد یا در دوران دانشجویی سیاسی نبوده و فعالیت نکرده اند یا برای خود شیرینی این کارها را می کنند دانشجویی به هر دلیل تعلیق شده باشد حق حضور در جمع دانشجویی را دارد.

عارف ستاره دار کردن دانشجویان را مورد انتقاد قرار داد و گفت: بنده نیز معتقد به ستاره دار کردن دانشجویان هستم اما ستاره خدمت ما باید از تمامی دانشجویانی که ستاره دار شدن یا وقت آنها را به دلیل تعلیق گرفته ایم عذرخواهی کنیم. وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص فتنه سال 88 به آتش کشیدن عکس امام و نقاط ضعف و قوت احمدی نژاد اظهارداشت: من هم معتقدم در سال 88 فتنه روی داد اما متاسفانه در طول چهار سال گذشته تربیون ها در دست یک جریان خاص بود و جریان دیگری نتوانستند از بیان کوچکترین نظر خود محروم بود حرف بزنند این جریان هم هر چی دلش خواست گفت باید اتفاقات سال 88 به خصوص در دانشگاه ها آسیب سناسی شود سهم تک تک افراد و گروه ها مشخص شود نه برای مچ گیری بلکه برای اینکه دیگر تکرار نشود.

عارف ادامه داد: برای انتخابات پرشور باید مسایل 88 را کنار بگذاریم از آن عبور کنیم بعد از خرداد 92 می توان حرف زد. وی  در زمینه کاندیداتوری روحانی نیز گفت: هر فردی در خود شرایط رئیس جمهور شدن را می بیند حق شرکت دارد.

معاون اول دولت اصلاحات به سوالی در زمینه دلایل تحصن مجلس ششم گفت: من از تحصن مجلس ششم گله کردم در شرایطی که دو قوه در اختیار اصلاح طلب است صلاح نیست برای یک خواسته این گونه اقدام کرد متاسفانه به دلیل این تحصن هزینه هایی پرداخت کردند کار غیرمنطقی بود ان شاالله تکرار نشود. عارف به سوال دانشجویی که پرسید چرا هر از گاهی از میان اصلاح طلبان افرادی بیرون می آیند که خط امام راحل را قبول ندارند و عکس امام راآتش می زنند گفت: در خصوص جریانات سیاسی کشور هیچ کدام نه اساسنامه دارند نه مرامنامه یک روز گفتند چپ و راست یک روز گفتند خط امام و رهبری.

وی بیان داشت: در جریان اصولگرا پرونده اختلاس سه هزار میلیاردی بیرون آمد حالا باید این مسئله به تمام جریان منتسب کرد نه ما حق نداریم این کار را کنیم یک شخصی گروهی خطایی کردند بنابراین من خواهش دارم ما سیاست حذف را اجرا می کنیم خودزنی می کنیم در محافل دانشجویی این مسایل مطرح نشود و آن را به جریان خاص نسبت ندهیم این کار را نکنیم چون کسی در کشور نمی ماند. در این بین یکی از دانشجویان با بیان اینکه آقای عارف درست گفتید نباید شعار بدهیم چون ما فراموش نکرده ایم شعار سلام بر سه سید فاطمی ، خمینی، خامنه ای خاتمی. شما نظام را تهدید کردید و گفتید امیدواریم حصر آقایان موسوی و کروبی رفع شود سوال من این است برای برگزاری انتخابات پرشور به اینها نیاز نداریم و مطئمن باشید نظام هم به اینها نیاز ندارد خود شما هم از من بهتر می دانید.

اما سوالی که دارم اگر کارتان به جایی رسید که رئیس جمهور شدید در برابر حکم حکومتی حضرت آقا قرار گرفتید تمکین می کنید یا نه؟ در مورد رابطه با آمریکا با حضرت آقا همراه هستید یا نه؟ عارف جواب داد: گفتید به انتخابات پرشور نیازنداریم سرمایه نظام مردم هستند ما همواره افتخارمان بعد از انقلاب حضور مردم در تمامی صحنه هاست چون مردم صاحبان اصلی نظام هستند انتخابات پرشور و حضور مردم ضروری است.

عارف در خصوص حکم حکومتی نیز گفت: قانون اساسی ما بهترین قانون اساسی است ظرفیت های زیادی دارد که تکرار نشده بدترین حالت موضع گیری است در قانون اساسی برای حل مشکل پیش بینی شده و می گوید هرجا در کشور موضع گیری شد مقام معظم رهبری می تواند دخالت کند هر جا مشکل داریم مجمع خبرگان رهبری را داریم اما اگر در برابر حکم حکومتی قرار بگیریم تمکین می کنم. *آخرین تصمیم در خصوص روابط خارجی باید به تایید رهبری برسد

وی در خصوص رابطه با آمریکا نیز گفت: بسیاری از موارد در قانون از وظایف مقام معظم رهبری است به استناد اصل 110  هم به استناد شورای امنیت ملی هر چند رئیس این شورا رئیس جمهور است اما بر اساس قانون کلیه مصوبات شورای امنیت ملی از جمله روابط خارجی به تایید رهبری برسد لذا باید از این موضوع پیروی کنیم نگاه من همدلی است. وی همچنین به این سوال که  آیا رفع حصر موسوی و کروبی تنها راه حضور پرشور انتخابات است گفت: حل این مشکل می تواند منجر به انتخابات پرشور بشود اما منوط به آن نمی کنم چون منوط کردن ایجاد مشکل می شود.

عارف در بخش دیگری در پاسخ به سوال دانشجویی که انتقاداتی به دولت اصلاحات وارد کرد و پرسید:هشت سال از دولت اصلاحات گذشته اما فراموش نکرده ایم لوایح دوگانه ای که توسط آقای خاتمی به مجلس ارائه شد لوایحی که با وجود مغایریت آشکار توسط مجلس تصویب شد رفت به شورای نگهبان فشارها شروع شد باید لوایح تایید شود عنوان کردید اگر تایید نشود اصلاح طلبان از حاکمیت خارج می شود شورای نگهبان بررسی شد 32 مورد خلاف قانون و هفت مورد خلاف شرع هست تایید نشد شروع کردید به استعفا ما توقف غنی سازی هسته ای را فراموش نکردیم گفتید تا اعتماد سازی متوقف می کنیم جالب اینجاست اجازه بازرسی از تمامی اماکن به خصوص مناطق نظامی به اجنبی داده شد ما خیانت اصلاحات به کشور را فراموش نکردیم ما دروغ بزرگ تقلب در انتخابات سال 88 را فراموش نکردیم. عارف پاسخ داد: از احساسات خواهر دانشجو تشکر می کنم حق داشتند دولتی را خائن بدانند و دولتی را خدمتگزار ولی بروید قانون اساسی را مطالعه کنید هر دولت حق دارد لایحه به مجلس بدهد سازو کار کسب قانونی دارد.شما بگوید چند نفر استعفا دادند نباید همه موضوع را به هم ربط بدهید.

وی افزود: دستاوردهای هسته ای را بررسی کنید ببینید به چه دوره ای بوده بیشترین دستاورد هسته ای مربوط به دولت اصلاحات است و این هم بدانید هر تصمیمی در مورد مسایل هسته ای گرفته می شود به تایید رهبری نرسد اجرایی نمی شود.

منبع: خبرگزاری مهر

12 اردیبهشت 1392