h سفر مسئولین ترکیه برای ترمیم روابط با اسرائیل - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

سفر مسئولین ترکیه برای ترمیم روابط با اسرائیل ,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,سفر مسئولین ترکیه برای ترمیم روابط با اسرائیل ,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,سفر مسئولین ترکیه برای ترمیم روابط با اسرائیل

سفر مسئولین ترکیه برای ترمیم روابط با اسرائیل

روزنامه تودی‌زمان گزارش داد : هیات متشکل از مقام‌های سیاسی ترکیه در نظر دارد طی هفته آینده برای برگزاری دومین دور از مذاکرات با هدف عادی سازی روابط با اسرائیل به تل آویو سفر کند.

این نخستین سفر یک هیات عالی رتبه ترکیه به اسرائیل در دو سال اخیر به شمار می‌رود. نخستین دور از این مذاکرات هفته گذشته در آنکارا برگزار شد و دو طرف در خصوص اصول اساسی برای دستیابی به توافق بر سر عادی‌سازی روابط دو جانبه به دیدگاه‌های مشترکی دست یافته‌اند.

روابط آنکارا و تل آویو در پی حمله نیروهای رژیم صهیونیستی به کشتی حامل کمک های انسان دوستانه به نوار غزه که منجر به کشته شدن 9 تبعه ترک تبار در سال 2010 میلادی شد، به شدت متشنج گردید. جبران خسارات ناشی از این حمله یکی از مهمترین پیش شرط های ترکیه برای عادی سازی روابط خود با اسرائیل بوده است.

هیات اسرائیلی به ریاست مشاور بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی هفته گذشته به آنکارا سفر کرد. این سفر پس از آن صورت گرفت که مقام های اسرائیلی رسما به خاطر اتفاقات سال 2010 میلادی از دولت ترکیه عذرخواهی کردند. رژیم صهیونیستی متعهد شده است تا کلیه خسارات ناشی از این حمله را جبران کند.

روابط بین ترکیه و اسرائیل پس از کشته شدن 9 تبعه ترک تبار در حمله سال 2010 میلادی به شدت رو به سردی گرایید. آنکارا سفیر اسرائیل در ترکیه را اخراج کرد و موافقتنامه های نظامی خود با تل آویو را به حالت تعلیق درآورد.

ترکیه علاوه بر عذرخواهی رسمی اسرائیل و جبران خسارات وارد شده همچنین از تل آویو خواسته است تا به محاصره غزه پایان دهد.

10 اردیبهشت 1392