h سعیدی کیا : خاتمی نمی توانست اطرافیان تندروی خود را کنترل کند - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

سعیدی کیا : خاتمی نمی توانست اطرافیان تندروی خود را کنترل کند,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,سعیدی کیا : خاتمی نمی توانست اطرافیان تندروی خود را کنترل کند,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,سعیدی کیا : خاتمی نمی توانست اطرافیان تندروی خود را کنترل کند

سعیدی کیا : خاتمی نمی توانست اطرافیان تندروی خود را کنترل کند

سعیدی کیا : خاتمی نمی توانست اطرافیان تندروی خود را کنترل کند

خبرگزاری تسنیم گزارش داد : محمد سعیدی‌ کیا داوطلب انتخابات ریاست جمهوری که شب گذشته در دانشگاه امام صادق‌(ع) حاضر شده بود، درباره نقاط قوت و ضعف دولت‌های گذشته، گفت: بلافاصله بعد از جنگ و در دولت سازندگی بحث رفاه مطرح شد که از لحاظ زمانی بسیار زود بود. همچنین دولت هاشمی مدل توسعه را در اقتصاد انتخاب کرد که روش درستی نبود، چون تورم 48 درصدی ایجاد کرد. همچنین در دولت هاشمی به لحاظ سیاسی نیز فضای بسته‌ای حاکم بود.

وی ادامه داد: در دولت اصلاحات نیز توسعه سیاسی اصل قرار گرفت که با توجه به این خصوصیت خاتمی که نمی‌توانست تندروی اطرافیانش را کنترل کند، مشکلاتی برای کشور به وجود آورد. همچنین دولت اصلاحات مکتب لیبرالی را در اقتصاد دنبال می‌کرد.

این داوطلب انتخابات ریاست جمهوری در ادامه اشاره به نقاط قوت و ضعف دولت‌های گذشته به دولت احمدی‌نژاد اشاره کرد و اظهار داشت: در دولت احمدی‌نژاد کار اقتصادی بدون برنامه‌ مشخص و با شعار عدالت انجام شد. همچنین اعتقاد نداشتن به برنامه‌ریزی تا جایی پیش رفت که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور منحل شد. در واقع عدالتی که همراه با پیشرفت نباشد منجر به عدالت نمی‌شود.

سعیدی‌کیا در تشریح نکات مثبت دولت تصریح کرد: اولین نکته مثبت دولت، احیای گفتمان انقلاب بود و همچنین سفرهای استانی که به ارتباط با مردم و شناخت عمیق کشور منجر شد. البته در جریان این کار، نقاط مثبت به ضعف مبدل شد و کارهای عمرانی به علت اجرایی نشدن قول‌های داده شده، به نقطه ضعف دولت تبدیل شد.

وی افزود: افت شدید ارزش پول ملی، نیز از نقاط ضعف دولت احمدی‌نژاد است. همچنین تغییر زودهنگام مدیران برنامه‌ریزی بلند مدت را غیرممکن می‌کند. در حقیقت شایسته‌سالاری در دولت احمدی‌نژاد رنگ باخت.

این داوطلب انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: مشکلات اقتصاد ما تورم بالا و افت اشتغال و خیلی موارد دیگر است و راه برطرف کردن آنان این است که به تولید اهمیت دهیم و برای سرمایه‌گذاری ارزش قائل شویم.

سعیدی‌کیا افزود: جراحی بزرگ اقتصاد پول نفت است. در حال حاضر پول نفت به صورت مستقیم وارد خزانه می‌شود و قسمت اعظم آن صرف هزینه‌های جاری کشور می‌شود. اما باید پول نفت را برای عمران و آبادانی کشور صرف کنیم و با ورود پول به صندوق توسعه ملی، به اشتغال‌زایی کمک کرد.

وی با تاکید بر اجرای اقتصاد مقاومتی در کشور تصریح کرد:‌ همه اقداماتی که باعث رشد کشور همراه با عدالت باشد، اقتصاد مقاومتی است. ما باید در این راه همه امکانات موجود را بشناسیم و از آنان استفاده کنیم. مسیر حمل و نقل مناسب، پتانسیل خوبی برای حوزه‌های سیاسی و اقتصادی است. صنعت توریسم نیز چنین است.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری در ادامه سخنان خود در دانشگاه امام صادق(ع) فرهنگ را مقوله مهمی عنوان کرد و اظهار داشت: اگر به جامعه نگاه کنیم می‌بینیم در بخش فرهنگ تولیدی متناسب با نیاز کشور وجود ندارد و باید نخبگانی که می‌توانند این تولیدات را داشته باشند، شناسایی کنیم و امکانات را در همین راستا برای آنها فراهم کنیم.

سعیدی‌کیا با بیان اینکه ما در تولید علم موفق بودیم اما در تولید معرفت به هیچ وجه موفق نبودیم، گفت: در آموزش، سرمایه‌گذاری کرده‌ایم اما نتیجه عکس گرفته‌ایم. ما باید با مردم با زبان فرهنگ سخن بگوییم. وقتی گشت ارشاد را به دست پلیس بدهیم، خلاف اسم آن عمل کرده‌ایم و این کار را باید به دست مسئولان فرهنگی بدهیم. برای مثال، در آموزش زبان به جای آموزش زبان انگلیسی‌ مردم را انگلیسی بار آورده‌ایم.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به بحث خانه سینما خاطرنشان کرد: من مخالف بستن خانه سینما بودم. البته در خانه سینما اشکالاتی وجود داشت، اما باید اصلاح می‌شد نه اینکه به طور کامل آن را منحل کنیم. علاوه‌ بر این حجاب باید باعث عفاف شود. حجابی که با زور به وجود آید، به همراه خود عفاف ندارد.

وزیر تمام کابینه‌های بعد از انقلاب با تاکید براینکه هاشمی و خاتمی وارد انتخابات نمی‌شوند، درباره ائتلاف در زمان کنونی اظهار داشت: در زمان کنونی ائتلاف را امری زودرس می‌دانم. چون هنوز شورای نگهبان به رد یا تایید صلاحیت اقدام نکرده است و من بنا ندارم که با کسی یا گروهی ائتلاف کنم.

سعیدی‌کیا با اشاره به وجود نخست وزیر در قانون اول انقلاب گفت: در قانون اساسی اول که هم رئیس‌جمهور و هم نخست‌وزیر وجود داشت، نخست‌وزیر توهم قدرت پیدا نمی‌کرد. علت جاودانه ماندن شهید رجایی بدین خاطر بود که وی بر خودش مسلط بود و حتی اگر شهید نمی‌شد، به انحراف کشیده نمی‌شد.

8 اردیبهشت 1392