h انتشار جزئیات جدید از انفجار بمب در بوستون امریکا - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

انتشار جزئیات جدید از انفجار بمب در بوستون امریکا,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,انتشار جزئیات جدید از انفجار بمب در بوستون امریکا,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,انتشار جزئیات جدید از انفجار بمب در بوستون امریکا

انتشار جزئیات جدید از انفجار بمب در بوستون امریکا

بیی بی سی خبر داد : رسانه‌های آمریکایی گزارش کردند که مقامات اطلاعاتی روسیه حدود دو سال پیش در خصوص «تیمور لنگ سارنایوف» یکی از مظنونان انفجارهای هفته گذشته «بوستون» که در درگیری با پلیس کشته شد، هشدارهایی را مطرح کرده بودند و مدعی شده بودند که تیمور لنگ قصد خرابکاری دارد و به مقامات اطلاعاتی آمریکا در این زمینه هشدار دادند.

دولت آمریکا به دنبال این هشدارهای روسیه، نام «تیمور لنگ سارنایوف» را در لیست افراد مظنون به فعالیت‌های تروریستی موسوم به «تاید»، افزود.

این اظهارات مقامات دولت آمریکا در شرایطی مطرح شده است که برخی از نمایندگان آمریکا اعتراض کردند که با توجه به این مسئله که پلیس فدرال آمریکا موسوم به «اف بی آی» از قبل اطلاعاتی درباره تیمور لنگ داشته، به چه دلیل عملکرد خوبی در زمینه جلوگیری از انفجار بوستون نداشته است.

بر اساس این گزارش، تحقیقات اولیه اف‌‌بی‌آی درباره تیمورلنگ نشانه‌ای از آن نداشت که این فرد تهدیدی را متوجه امنیت آمریکا به وجود می‌آورد.

مقامات آمریکایی اعلام کرده‌اند که نام تیمورلنگ به فهرست مظنونان به درخواست سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا موسوم به «سیا» صورت گرفته بود.

روز گذشته، یکی از اعضای کنگره آمریکا تأیید کرد که بمب‌هایی که در نزدیکی خط پایان ماراتن بوستون منفجر شدند با استفاده از دستگاه کنترل از راه دور هدایت می‌شدند، اما مقامات آمریکایی تأکید دارند که این بمب‌ها ساختار چندان پیچیده‌ای نداشته و منفجر کردن آنها تنها از مسافتی نزدیک ممکن بوده است.

بر اساس این گزارش، فهرست تایید شامل نام 745 هزار نفر مظنون می‌شود که قرار گرفتن افراد در این فهرست لزوماً به معنای تحت نظر بودن آنها به دلیل فعالیت‌های تروریستی نیست.

روز گذشته، سنا یک جلسه محرمانه پرسش و پاسخ از اف بی آی درباره اطلاع داشتن از پیشینه تیمور لنگ تشکیل داد که «داچ روپرتزبرگر» از نمایندگان دموکرات کنگره گفت که به اعتقاد او اف بی آی مرتکب خطایی نشده است و پلیس فدرال دقیقاً کاری را که می‌بایست، انجام داده و روند و قواعدی را که باید پیش برده است.

روپرتزبرگر به خبرنگاران گفت که بمب‌ها با استفاده از دستگاهی شبیه کنترل از راه دور در پارکینگ منفجر شده‌اند.

5 اردیبهشت 1392