h واکنش چمران به زیاد شدن کاندیداهای ریاست جمهوری - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

واکنش چمران به زیاد شدن کاندیداهای ریاست جمهوری,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,واکنش چمران به زیاد شدن کاندیداهای ریاست جمهوری,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,واکنش چمران به زیاد شدن کاندیداهای ریاست جمهوری

واکنش چمران به زیاد شدن کاندیداهای ریاست جمهوری

بحث کاندیداتوری یک کاندیدای جدید در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در همایش نقش شوراها در تحقق حماسه سیاسی مطرح شد.

به گزارش ایسنا، حسن بیادی، عضو شورای شهر تهران که یکی از سخنرانان این همایش بود از مهدی چمران خواست تا در انتخابات دور یازدهم ریاست جمهوری حاضر شود و این تقاضا با استقبال حاضران و تکرار جمله «یا علی (ع)» و شعار «فدایی ولایت، چمران با کفایت» مواجه شد اما چمران در گفت‌وگوی خود با خبرنگاران حاضر پاسخ روشنی در خصوص کاندیداتوری‌اش نداد.

او به خبرنگاران گفت: نمی‌خواستم این مساله در اینجا مطرح شود. من فکر می‌کنم اگر همه کاندیدا شوند، دلیل این نیست که کسان دیگر هم این کار را انجام دهند. من شورایی هستم و هنوز نگران ادامه دادن کارم در شورا هستم.

مهدی چمران درباره تعدد کاندیداها نیز عنوان کرد: از نظر من تعدد کاندیداها خوب نیست و شاید یکی از مسائلی که من را مجبور کند که وارد عرصه شوم، همین تعدد کاندیداها باشد. تعداد کاندیداها باید بسیار بسیار کمتر از این باشد تا مردم دچار تشتت نشوند.

او در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری که از استفاده تبلیغاتی شهردار تهران برای انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما بر منابع مالی شهرداری، هزینه‌ها و درآمدهای آن نظارت داریم. یک حسابرس خبره هم داریم و تفریق بودجه می‌کنیم. استفاده از بودجه دولتی خلاف و براساس نظر مراجع حرام است. ما تا جایی که امکان داشته باشد، نظارت می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار ایسنا، در این همایش که به منظور تبیین نقش شوراها در تحقق حماسه سیاسی برگزار شده بود، جمعی از اعضای شورای شهر تهران و برخی چهره‌های مطرح که برای انتخابات کاندیدا شده‌اند، از جمله امین زندگانی حاضر بودند.

حسن بیادی عضو شورای شهر تهران هم به ایراد سخنرانی پرداخت.

او گفت: در این انتخابات دستگاه‌های شایعه‌پراکنی دولت‌های خارجی ایجاد ضعف می‌کنند تا مردم در انتخابات حضور پیدا نکنند.

بیادی از تداخل انتخابات ریاست جمهوری و شوراها هم انتقاد کرد و ادامه داد: یک انتخابات صرفا سیاسی و یک انتخابات کاملا اجتماعی و فرهنگی همزمان برگزار می‌شوند که اصلا مناسب نیست ولی وقتی پای قانون به وسط می‌آید همه باید گردن خم کنند و گردن‌کشی نکنند.

او به شورای شهر تهران هم اشاره کرد و گفت: این شورا مدیریتی واحد داشته و علی‌رغم تمام سلایق سیاسی آرامش خودش را حفظ کرده و با تمام فراز و نشیب‌هایش طی 10 سال با مدیریت صحیح اداره شده است. در این شورا چهار سلیقه سیاسی وجود دارد اما همه با هم همکاری کردند تا شورا به خوبی اداره شود.

مهدی چمران نیز در سخنانی به اهمیت نقش شورا در تحقق حماسه سیاسی و اقتصادی پرداخت.

چمران گفت: برای خلق حماسه سیاسی همه مردم باید در انتخابات شرکت کنند و به دستور رهبری لبیک بگویند اما برای خلق حماسه سیاسی دولت و مجلس باید مقدماتی را آماده کنند اما این به معنای آن نیست که کار در همین جا تمام می‌شود بلکه نمایندگان دیگری هم هستند. این نمایندگان، نمایندگان پارلمانی در شهرها و روستاها هستند که در شوراها، سیاست‌های خرد اقتصادی را در محله و شهرشان اجرا می‌کنند.

چمران ادامه داد: مردم هم می‌توانند در حماسه اقتصادی کمک کنند. در تولید ما باید به افزایش تولید و ارتقای کمی و کیفی آن فکر کنیم. اما در مصرف هم باید به این مساله توجه کنیم که مصرف بهینه شکل بگیرد و قناعت زنده شود.

او ادامه داد: در بخش مصرف نباید جایگاه شوراها را فراموش کنیم. شوراها می‌توانند الگوی مصرفی ایجاد کنند و قناعت را بهینه سازی کنند. حماسه اقتصادی از همین جا شروع می‌شود و همه مردم باید به این عرصه پا بگذارند. در حال حاضر ما درون یک جنگ هستیم و دشمن با ما می‌جنگند و عرصه را بر ما تنگ می‌کند. ما باید به گونه‌ای صحیح در این جنگ شرکت کنیم و با اقتصاد مقاومتی و صرفه‌جویی دشمن را شکست دهیم.

5 اردیبهشت 1392