h در میتینگ انتخاباتی حسن روحانی چه خبر بود ؟ + تصاویر - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

در میتینگ انتخاباتی حسن روحانی چه خبر بود ؟ + تصاویر,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,در میتینگ انتخاباتی حسن روحانی چه خبر بود ؟ + تصاویر,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,در میتینگ انتخاباتی حسن روحانی چه خبر بود ؟ + تصاویر

در میتینگ انتخاباتی حسن روحانی چه خبر بود ؟ + تصاویر

خبرگزاری تسنیم گزارش داد : حجت‌الاسلام حسن روحانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گردهمایی انتخاباتی اساتید دانشگاهی تهران که عصر امروز یکشنبه در تالار درناز برگزار شد، گفت: اگر بخواهیم از جایگاه دانشگاه و مراکز آموزش عالی سخن بگوییم، باید بگویم که دانشگاه‌های ما در سال‌های اخیر بسیار بسیار مظلوم واقع شده‌اند.

وی اضافه کرد: گاهی وقت‌ها در فرهنگ رایج ما از هدردادن بیهوده برق و آب به عنوان اسراف و تبذیر یاد می‌شود که البته درست هم است اما اگر صدها و ده‌ها هزار فرهیخته و استاد را کنار بگذاریم تا از بیانات و دیدگاه‌هایشان استفاده نشود و به اختیار خود مهر سکوت بر لب بزنند، آیا هدر دادن سرمایه عظیم ملی نیست؟

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه همه آنهایی که مراتب علمی را در دانشگاه‌ها طی کرده‌اند، از سرمایه ملی استفاده کرده‌اند، اظهار داشت: این درخت پرثمر با سرمایه ملی به بار نشسته است و آن کسی که نمی‌گذارد از میوه این درخت بهره‌برداری شود، آیا ظلم فاحش بر باغ، باغبان و درخت مردم نیست؟

این داوطلب انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه باید دانشگاه و علم را به معنای واقعی باور کنیم، به آیه "یرفع‌الله الذین‌آمنو منکم والذین اوتوالعلم درجات" اشاره کرد و افزود: باید باور کنید که اگر می‌خواهید کشور به توسعه و پیشرفت برسد، نمی‌گوییم که بسترش دانشگاه است بلکه می‌گویند منشأش دانشگاه است، دانشگاه است که می‌تواند نیروهای ماهر و متخصص را تربیت و تحویل جامعه دهد.

روحانی با طرح این سوال که کدام توسعه در دنیاست که بدون توسعه انسانی امکان‌پذیر باشد، گفت: اگر امروز از طبقه‌بندی جدید اجتماعی و انسانی سخن می‌گوییم، بی‌تردید مبین جایگاه ویژه‌ای است که نیروهای انسانی بر اثر تربیت اساتید گرانقدر دارند. دانشگاه باید پرنشاط و در مسیر تحقیق تولید علم باشد بنابراین دانشگاه تنها برای تربیت متخصص نیست بلکه یک قدم بالاتر است که در کنار تربیت نیروهای متخصص و ماهر باید علم را تولید کند و قدم بالاتر از آن تولید معرفت را.

وی با بیان اینکه اگر فضای دانشگاه به فضای امنیتی تبدیل شود، آن فضا نمی‌تواند تولید‌کننده علم باشد، اظهار داشت: قطعاً چنین فضایی تبیین‌کننده حقایق نمی‌شود و اگر بناست واقعیت‌ها در جامعه گفته شود، باید متوجه باشیم که هیچ نعمتی بالاتر از نعمت آزادی بیان و گفتن حقایق نیست. اگر از مردم‌سالاری و دموکراسی سخن می‌گوییم، بدون وجود آزادی محقق نمی‌شود و باید تمام مقوله‌های آزادی بیان، آزادی فکر، آزادی اندیشه، سخن و بحث رایج باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اظهار تاسف از این مطلب که ما وقتی از یک استاد دانشگاه تقاضای یک کار تحقیقاتی را داریم، وی بلافاصله می‌گوید خط قرمزها کجاست؟ تصریح کرد: خط‌قرمزها در بسیاری از کشورها وجود دارد و همه ملت‌ها هم دارند اما نه در تحقیق و باید این معایب برطرف شود.

"قرار بود مزایای حوزه را به دانشگاه وارد کنیم و مزایای دانشگاه را به حوزه‌ها منتقل کنیم ولی امروز ضعف‌های حوزه‌ها به دانشگاه و ضعف‌های دانشگاه‌ها به حوزه‌ها سرایت می‌کند".

روحانی با اشاره به نحوه انتخاب استاد توسط طلبه در حوزه‌ها در زمان قدیم و عدم اهمیت به نوع مدرک در دانشگاه‌ها گفت: در آن زمان هیچ مدرک‌گرایی وجود نداشت و همه در مسائل علمی روی پای خود می‌ایستادند، در حقیقت هیچکس به دنبال گرفتن مدرک در حوزه نبود اما متاسفانه این مدرک‌گرایی به صورت افراطی در جامعه و دانشگاه‌های ما مشاهده می‌شود، کم‌کم به حوزه‌ها هم سرایت کرده است. چرا در دانشگاه‌های اروپا یک فرد که وارد یک دوره آموزش تکمیلی می‌شود، به مدرک نگاه نمی‌کنند بلکه قبل از هر چیزی می‌پرسند که استادت که بوده و دو نفر استادباید دانسته‌های علمی شما را تائید کنند.

وی با بیان اینکه مدرک‌گرایی در دانشگاه‌های ما به مراتب شدیدتر از غرب است، تصریح کرد:‌ اگر قرار است دانشگاه‌های ما منشأ توسعه و پیشرفت در چشم‌انداز 20 ساله باشد، باید محیطش آزاد، علمی، فرهنگی و از مدرک‌گرایی و کاغذگرایی فاصله بگیرد، دانشگاه باید مستقل و توسط اساتید عالی‌مقام اداره شود نه مدیریت ظاهری.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری با انتقاد از محدودیت‌های ایجاد شده برای اساتید در دانشگاه‌ها، اظهار داشت: وقتی استادی می‌خواهد که در یک کنفرانس علمی شرکت کند و مقاله‌ای ارائه کند، باید از 7 خان رستم بگذرد و حتی اگر موفق شود از این 7 خان بگذرد، باید در مسیر برگشت نیز به این 7 خان مراجعه کند تا تسویه‌حساب سیاسی صورت گیرد‌ بنابراین این دانشگاه نمی‌تواند منشأ توسعه و پیشرفت شود و معضلات جامعه را حل کند.

وی با تاکید بر اینکه راه نجات کشور علم، تحقیق و تجربه است و راه دیگری جز آن نداریم، گفت: به علم احترام حقیقی نگذاریم، نمی‌توانیم از نتایج کارهای تحقیقاتی او استفاده کنیم. ما باید به جای کاربرد دیپلماسی رسمی از دیپلماسی عمومی و به ویژه از دیپلماسی دانشگاهی استفاده کنیم و در تمامی مسائل مهم کشور از نقطه‌نظرات آنها استفاده کنیم، دانشگاه منشأ تحولات سیاسی در کشور بوده و متاسفانه در سال‌های اخیر در دانشگاه‌های ما نخبه‌ستیزی شده است ولی باید بدانیم این نخبه‌ها سرآغاز تحولات بوده است.

روحانی در ادامه با اشاره به نقش حساس دانشگاه‌ها در مقاطع حساس تاریخی به انتخابات ریاست جمهوری 92 اشاره کرد و افزود: هیچ انتخاباتی به اعتقاد بنده اهمیت انتخابات 24 خرداد 92 را نداشته است هر چند که آن انتخابات هم در نوبت خود مهم بوده است اما شرایط امروز ما بسیار متفاوت نسبت به شرایط گذشته است و فرصت خطا و اشتباه نیست، شرایط ما بسیار ویژه است و باید به فکر کشور باشیم؛ جناح و حزب را بازتعریف و بازنگری کرده و به دسته‌بندی‌های سیاسی نگاه جدیدی کنیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: امروز روز پیروزی حزب و جناح نیست بلکه روز پیروزی عزت ملت ایران است. پیروزی کشوری است که درد و رنج‌های فراوانی کشیده است. رسالت سنگینی بر دوش ما و به ویژه دانشگاهیان و اساتید فرهیخته است لذا همه باید دست به دست هم دهیم تا در خرداد 92 مسیر کشور را به سمت عقلانیت، اعتدال و تدبیر بکشانیم.

روحانی در ادامه این گردهمایی انتخاباتی در پاسخ به سوال اساتید حاضر در مراسم، مبنی بر اینکه اگر شما رئیس‌جمهور شوید، آیا اساتیدی که به دلایل نامعلوم از دانشگاه‌ها کنار گذاشته‌اند را به عرصه علم و فناوری بر می‌گردانید؟ گفت: هر کسی که به دلایل واهی کنار گذاشته ‌شده است، برمی‌گردند و حتماً بازگرداندن این اساتید وظیفه است.

وی در خصوص نحوه تولید علم و دانش در دانشگاه آزاد ‌و عدم توجه بر کیفیت دانش در این دانشگاه‌ها گفت: البته با لحن انتقاد شما موافق نیستم. در دانشگاه آزاد به مانند بقیه جاها ایراداتی است که باید رفع شود. وارد جزئیات نشویم. باید با فکر و تدبیر مشکلات را حل کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص سازوکار علمی‌اش برای انتخاب مدیران در کشور گفت: ممکن است از مدیران گذشته هم استفاده شود ولی اگر مدیری شایسته‌تر از مدیر گذشته باشد، حتماً از آن مدیر جدید استفاده می‌شود، باید ترکیبی از نیروی جوان و باتجربه تشکیل دهیم و علاوه بر آن باید شایسته‌سالاری در همه جا حاکم شود و مدیری که سوابق او نشان‌دهنده قوت اوست، باید استفاده شود.

روحانی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه اگر رئیس‌جمهور شوید، آیا بازهم شاهد دانشجوی ستاره‌دار خواهیم بود؟ گفت: دانشجو باید در فعالیت‌های علمی و سیاسی‌اش آزاد باشد و باید جایی خط قرمز بگذاریم که صرفاً منافع ملی در میان باشد و البته کسی که این مورد را تشخیص می‌دهد، باید دادگاه باشد نه مرجع دیگر و افراد خودسر و اگر دانشجویی خط قرمز را رد کرد، باید با او برخورد انضباطی شود اما اینکه اگر بخاطر اینکه فردی بر اثر تخلفی از ادامه تحصیل محروم شود، درست نیست.

استادی از روحانی پرسید که اگر شما رئیس جمهور شوید، چه راهبردی را برای جمع‌آوری اصلاح‌طلبانی که به نوعی ناراضی هم هستند خواهید داشت و آیا خود شما این دغدغه را دارید که وی پاسخ داد: اصلاح‌طلب و اصولگرا و هر حزب قانونی که مطالبات به حقی داشته باشد، باید رسیدگی شود و باید به همه گروه‌ها و جناح‌ها آزادی عمل دهیم و احساس تساوی بین حقوق همه گروه‌ها بوجود آید.

روحانی در خصوص نگاهش به وضعیت موجود کشور و نرخ بیکاری و یارانه‌ها نیز گفت:‌ در بحث اشتغال اساس رونق و تولید است یعنی باید تولید در کشورما رونق پیدا کند و اگر موانع برداشته نشود، در بخش خدمات کشاورزی و سایر بخش‌ها نمی‌توانیم به اشتغال پایدار برسیم، اشتغال پایدار در کنار رونق تولید است، ‌البته ما یک سیستم حمایتی دیگری در کنار رونق کسب و کار و تولید بوجود می‌آوریم و آن گسترش بیمه و برقرار کردن بیمه بیکاری است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با درست خواندن اصل هدفمندی یارانه‌ها گفت: این کار، کار درستی بود که همه دولت‌ها دنبالش بودند و امروز هم تبدیل به قانون شده است و باید اجرا شود ولی مشکل این است که مطابق با قانون پیش نمی‌رود یعنی در کنار یارانه نقدی به خانواده‌ها باید برای بخش تولید نیز حمایت صورت گیرد ولی به تولید توجه نشده است بنابراین اگر به امر تولید توجه نشود نقدینگی زیاد می‌شود و توازن عرضه و تقاضا به هم می‌ریزد و در نهایت اثر یارانه‌ها نیز از بین می‌رود.

روحانی در خصوص اینکه آیا نظر شما درباره اقدام برخی گروه‌های اصلاح‌طلب برای تحریم انتخابات ریاست‌جمهوری چیست؟ اظهار داشت: ما با همه تحریم‌ها مخالفیم، تحریم که راه‌حل نیست ما در یک شرایط حساس تاریخی قرار گرفته‌ایم و در این شرایط حساس باید یک فرد شایسته را برگزینیم. در حقیقت تمامی مشکلات داخلی و خارجی ما بدون حضور مردم حل نمی‌شود؛ منافع ملی ما با قدرت مردم درست می‌شود و قدرت ملی با وحدت ملی ایجاد می‌شود.

وی افزود: تحریم شکاف‌ها را بیشتر می‌کند و فاصله‌ها را زیاد و در نهایت منجر به فرصت‌سوزی می‌شود، به نظر من هرگونه تحریمی با منافع ملی ما سازگار نخواهد بود و انشاءالله هیچ تحریمی از سوی هیچ حزبی صورت نگیرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره اینکه چه برنامه‌ای برای گذر از پیچ تاریخی و تحریم‌های بین‌المللی دارید، به ضرب‌المثل یک دیوانه سنگی به چاه انداخته و دیگران نمی‌توانند آن‌را بیرون آورند، اشاره کرد و گفت: یک مشکلی پیش آمده و این مشکل به خاطر بی‌تدبیری‌های بوده است، لذا حتماً باید تحریم‌ها را بشکنیم و آنها را از بین ببریم.

وی با بیان اینکه نفس تحریم‌ ضرر به تک‌تک مردم است، گفت: رفع این تحریم‌ها آسان نیست اما امکان‌پذیر است، در قدم اول باید جلوی تحریم‌ها را گرفت چرا‌که هر روز وقتی از خواب بیدار می‌شویم، یک تحریم جدیدی از سوی قدرت‌های جهان علیه ما اعمال می‌شود و در قدم دوم باید تحریم‌های یک‌جانبه را تقلیل دا‌د و رفته رفته از بین برد و در قدم سوم نیز باید تحریم‌های شورای امنیت را از بین ببریم.

روحانی با تاکید بر اجماع داخلی برای از پیش رو برداشتن تحریم‌ها گفت: هیچ مسئله‌ای در روابط خارجی بدون پشتوانه قوی ملی حل و فصل نمی‌شود. این تحریم‌ها ظلم است و ظلم از بین می‌رود.

وی درباره اسلامی کردن دانشگاه‌ها نیز اظهار داشت: البته همه جامعه ما اسلامی است و ما می‌خواهیم به موازین و فرهنگ اسلامی احترام بگذاریم و اگر مقصود ما از اسلامی کردن جلو و عقب بردن روسری است، قطعا اسلامی کردن نیست. دختران جامعه ما اهل عفاف هستند و اگر مشکلی باشد، با یک تذکر حل می‌شود اما اگر منظور از اسلامی کردن این است که یک استاد دانشگاه نظرش را بیان نکند، قطعاً اسلامی نیست چرا‌که اسلام بیان را آزاد گذاشته است.

روحانی همچنین به شیوه شهید مطهری در معرفی اسلام حقیقی در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت:‌ شهید مطهری وقتی که می‌دیید یک استادی به جد معتقد به مارکسیت است، او را می‌خواست تا بیاید در کلاس نظراتش را اعلام کند و البته شهید مطهری هم نیز به صورت تئوری و علمی و نظراتش را اعلام می‌کرد و سپس دانشجوها راه درست را بر می‌گزیدند و من در اسلامی کردن دانشگاه‌ها به راه شهید مطهری معتقدم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره اصلاح برخی کتاب‌های علوم انسانی در دانشگاه‌ها نیز اظهار داشت: البته علوم انسانی به دلیل اینکه بخش‌هایی از آن سیاسی است، حساسیت‌هایی دارد ولی باید خودمان نظریه‌پردازی کنیم و آن را وارد دانشگاه‌ها کنیم و بین دو نظریه مقایسه کنیم و تصمیم درست گرفته شود.

وی تصریح کرد: باید از راه و شیوه درست جایگزینی مناسب را انتخاب کنیم و به نظر من تنگ‌نظری‌ها با محیط علمی سازگار نیست. باید فضای آزاد را در دانشگاه‌ها بوجود آوریم و نظریه‌های بهتری ارائه دهیم و قطعا دانشگاهیان هم استقبال خواهند کرد.

به گزارش تسنیم، در ابتدای این مراسم تعدادی از اساتید دانشگاه‌های تهران و شهید بهشتی نیز به ایراد سخنرانی پرداختند.

همچنین در این مراسم یونسی وزیر اطلاعات دولت خاتمی و آیت‌الله علوی عضو مجلس خبرگان رهبری نیز حضور داشتند.

2 اردیبهشت 1392