h چاقی شكم ارتباط مستقيم با فشارخون دارد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

چاقی شكم ارتباط مستقيم با فشارخون دارد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,چاقی شكم ارتباط مستقيم با فشارخون دارد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,چاقی شكم ارتباط مستقيم با فشارخون دارد

چاقی شكم ارتباط مستقيم با فشارخون دارد

رییس اداره سلامت قلب و عروق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: چاقي شكمي ارتباط مستقيم با فشارخون و ديابت دارد.

دکتر طاهره سماوات در گفت وگو با خبرنگار وب دا، با بیان این مطلب اظهار داشت: افراد چاق مقاومت انسولين در آنها ايجاد مي‌شود و مستعد ابتلا به ديابت هستند و يكي از كارهايي كه افراد چاق مبتلا به فشارخون بالا بايد انجام دهند پايين آوردن وزن خودشان است.

وی در پاسخ به این پرسش که اگر فردي بيماري همراه نداشته باشد براي او چه درماني تجويز مي‌شود، گفت: براي كسي كه بيماري همراه ندارد و فشار او بين 14 روي 9 ، يا 16 روي 10 باشد، ابتدا درمان غيردارويي شروع مي‌شود، يعني رعايت غذايي و كم نمك، كنترل وزن در افراد چاق و تحرك بدني. زيرا افراد چاق بسيار مستعد ابتلا به فشارخون هستند.

رییس اداره قلب و عروق تصریح کرد: فردي كه مبتلا به فشارخون است بايد بداند كه اين بيماري چقدر خطرناك است. فشارخون يك عامل بسيار مهم در ايجاد سكته‌هاي مغزي است (به جز سكته‌هاي قلبي). اغلب افرادي كه دچار سكته مغزي مي‌شوند فشارخون داشته‌اند و در اثر كنترل نشدن فشارخونشان سكته مغزي كرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: افراد مبتلا به فشارخون براي جلوگيري از سكته‌هاي مغزي و قلبي حتماً بايد داروهايشان را مرتب مصرف كنند. خانواده اين افراد بايد در جريان بيماري فرد قرار بگيرند تا در جريان مصرف داروهايشان باشند.

دکتر سماوات با بیان این که افراد در زمينه فشارخون با هم تفاوت دارند، گفت: مثلاً يك فرد ممكن است فشارخونش با دارو كنترل شود و فرد ديگر ممكن است فشارخونش با دارو كنترل نشود. بنابراين پاسخ به درمان در افراد، متفاوت است.

25 فروردین 1392