h اخرین اخبار از مذاکرات ایران و 1+5 در آلماتی - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

اخرین اخبار از مذاکرات ایران و 1+5 در آلماتی,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,اخرین اخبار از مذاکرات ایران و 1+5 در آلماتی,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,اخرین اخبار از مذاکرات ایران و 1+5 در آلماتی

اخرین اخبار از مذاکرات ایران و 1+5 در آلماتی

به گزارش آريا، مذاکرات آلماتي 2 از صبح امروز با حضور هيات هاي ايران و گروه 1+5 در هتل رکسوس شهر آلماتي آغاز شده بود.

اين مذاکرات امروز و فردا شنبه برگزار خواهد شد و در جريان آن دو طرف درباره مباحث بسته هاي پيشنهادي يکديگر گفت و گو و مذاکره مي کنند.

دور پيشين اين گفتگوها نيز اسفند ماه در آلماتي قزاقستان برگزار شد.اين نهمين دور مذاکرات ايران و گروه 1+5 است.

خبرگزاري ايتارتاس از آستانه گزارش داد:هيئت هاي ايراني و گروه پنج بعلاوه يک - پنج عضو دائم سازمان ملل متحد و آلمان - روز جمعه پنجم ماه آوريل دور جديد مذاکرات هسته اي را در آلماتي قزاقستان آغاز کردند.

کاترين آشتون مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا و سعيد جليلي دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران و ديگر مقامات اعضاي پنج بعلاوه يک در اين گفتگوها حضور دارند.

سرگئي ريابکوف معاون وزير امور خارجه روسيه رياست هيئت روس و وندي شرمن معاون وزارت امور خارجه آمريکا در امور ديپلماتيک رياست هئيت آمريکايي را در اين گفتگوها بر عهده دارد.

در دور قبلي مذاکرات هسته اي که روزهاي بيست و هفتم و بيست و هشتم ماه فوريه در آلماتي برگزار شد ، گروه پنج بعلاوه يک پيشنهاد کاهش تحريم ها را عليه ايران در ازاي موافقت تهران با محدود کردن فعاليت هاي هسته اي خود مطرح کرد.

ريابکوف پس از آن مذاکرات گفت:« پنج بعلاوه يک پيشنهاد کاهش فشار تحريمها و خودداري از اجراي تحريم هاي ديگر در شوراي امنيت سازمان ملل متحد در صورت موافقت ايران با انجام اقداماتي براي متوقف کردن غني سازي بيست درصد و توقف عمليات در تأسيسات فردو را مطرح کرد.»

قبل از برگزاري اين مذاکرات ريابکوف از طرف ها خواست از گفتگوها به سوي اقدامات عملي گام بردارند.

او گفت:« طي سه دور گفتگو ما پيشنهادهايي را رد و بدل کرديم. تمام مدت سال گذشته به تبادل پيشنهادات گذشت. اکنون لازم است گام بعدي را برداريم و بايد موضوعاتي - شايد چندين موضوع - را مشخص کنيم که مي توانيم درباره آنها و اقداماتي که بايد انجام دهيم، گفتگو کنيم و اين موضوعات قابل بحث را از حرف به مرحله تصميم گيري و عمل برسانيم.»

معاون وزير امور خارجه روسيه گفت :« در دومين روز گفتگوها در آلماتي ،‌هيئت ايراني نخستين واکنش خود را نشان داد و پيشنهادات بسته بغداد را مطرح کرد. ما مواد آن بسته را بررسي کرديم. در نشست پنج به علاوه يک اقداماتي در جهت ايجاد اعتماد را مطرح کرد.»

اين در حالي است که ايران از پيشرفت ها در دور قبلي نشست در استانه در روزهاي بيست و ششم و بيست و هفتم ماه فوريه خبر داد اما اعلام کرد بازنگري مواضع پنج بعلاوه يک و پيشنهادت جديد آن همچنان منافع ايران را تأمين نمي کند.

اکنون ديپلمات هاي پنج بعلاوه يک منتظر شنيدن واکنش ايران به پيشنهاد خود هستند.

يک کارشناس دولت آمريکا اوايل اين هفته ابراز اميدواري کرد ايران پاسخي ملموس به اين پيشنهادات دهد.

آشتون نيز همين سخنان را مطرح کرد و گفت با خوش بيني اما محتاطانه به مذاکرات آلماتي چشم دارد.

جليلی نيز گفت در مذاکرات آتي حق ايران در غني سازي اورانيوم بايد به رسميت شناخته شود.

او در دانشگاه قزاقستان گفت:« ما اميدواريم آنها - شرکت کنندگان در مذاکرات - بتوانند مذاکرات فردا را در مرحله اي جديد که حق ايران را در غني سازي اورانيوم به رسميت مي شناسد ، آغاز کنند.»

علي اصغر سلطانيه نماينده دائم ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي تأکيد کرد برنامه هسته اي ايران موضوع داخلي اين کشور محسوب مي شود. اختلافات در مواضع طرف ها همچنان باقي است.

سخنگوي وزارت خارجه آمريکا نيز درباره دور جديد مذاکرات در آلماتي بين ايران و غرب گفت:ما معتقديم يک پيشنهاد مثبتي روي ميز قرار دارد که به ما اجازه مي دهد گام به گام در مسير درست پيش رويم.

.

علی باقری، معاون دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ایران پس از پایان مرحله دوم مذاکرات میان ایران و گروه ۱+۵ در آلماتی قزاقستان، گفت: پیشنهادهایی که سعید جلیلی در جلسه صبح جمعه برای آغاز دور جدید همکاری‌های ۱+۵ با ایران مطرح کرد، مورد توجه طرف مقابل قرار گرفت.

به گزارش عضو هیات مذاکره‌کننده ایران به وقت آلماتی پس از پایان مرحله دوم مذاکرات در جمع خبرنگاران در هتل اینترکنتیننتال حضور یافت و در سخنانی کوتاه، افزود: در جلسه عصر جمعه نمایندگان ۱+۵ سوالات و ابهام‌هایی را که درباره پیشنهادهای مطرح شده از سوی طرف ایرانی در جلسه صبح داشتند، مطرح کردند و دکتر جلیلی به تفصیل به همه این سوال‌های و ابهام‌ها پاسخ داد.

معاون سیاست خارجی و امنیت بین‌الملل دبیر شورای‌عالی امنیت ملی، با بیان این‌که امروز(جمعه) در حاشیه دو مرحله مذاکرات میان طرفین، دیدارهای دوجانبه‌ای میان برخی اعضای هیات ایران و برخی نمایندگان ۱+۵ برگزار شده است، بدون اشاره به جزئیات این دیدارها، اظهار کرد: به‌طور طبیعی این دیدارهای دوجانبه، دیشب و امروز پیش از جلسه بعدی دو طرف نیز برگزار خواهد شد و جلسه ایران و ۱+۵ شنبه برای جمع‌بندی دو جلسه دیروز خواهد بود.

معاون دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ایران تصریح کرد: طرف ایرانی در نشست صبح دیروز برنامه عملیاتی برای اجرایی کردن طرح جامع مسکو را در ابعاد کوچک ارائه کرد و بر این موضوع تاکید داشت که اقدام‌هایی که از آن به عنوان گام‌های اعتمادساز یاد می‌شود، باید به عنوان بخشی از راه‌حل جامع به آن نگریسته شود؛ این اقدام‌ها نه چیزی غیر از راه‌حل جامع و نه چیزی در کنار آن است.

معاون دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ایران دیروز با نماینده چین و دیشب نیز با نماینده روسیه دیداری دوجانبه داشت.

17 فروردین 1392