h گناه زناكار بدتر است يا استمنا + راه های ترک گناه - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

گناه زناكار بدتر است يا استمنا + راه های ترک گناه,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,گناه زناكار بدتر است يا استمنا + راه های ترک گناه,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,گناه زناكار بدتر است يا استمنا + راه های ترک گناه

گناه زناكار بدتر است يا استمنا + راه های ترک گناه

متن سوال : گناه زناكار بدتر است يا استمناء راهکارهای پيشگيري از استمناء در حاليكه امكان ازدواج وجود نداشته باشد چيست؟

متن پاسخ : گرچه در حد زنا و برخي اعمال شنيع ديگر نيست و آن حدي كه براي زناكار هست براي اين شخص نيست ولي اگر براي حاكم شرع ثابت شود بايد اين شخص را تعزير كند.

پاكي و طهارت مطلوب و هدف هر انساني است و كسي را نمي‏يابيد كه طالب آن نباشد و اين مهم بدون تلاش هماهنگ و حساب‏شده و صبر و حوصله و تكيه بر توفيق الهي به دست نمي‏آيد. از اين رو با تكيه بر توفيق خداوند و استعانت از درگه الهي به توصيه‏هايي كه در ذيل بيان مي‏گردد به صورت كامل، دقيق و مستمر عمل كنيد تا به اميد حضرت دوست هدف به كف آيد. مجددا تأكيد مي‏كنيم كه عمل به برخي از دستورالعمل‏ها كافي نيست و بايد به تمام آنها به صورت دقيق و كامل و هميشگي عمل كنيد؛ و الا نه تنها نتيجه‏بخش نخواهد بود، بلكه موجب خستگي شده و شما را دلسرد مي‏كند. حال با تأكيد بر اين مقدمه به بيان دستورالعمل‏ها مي‏پردازيم:

يك. توصيه‏ هاي اوليه به منظور كنترل نيروي شهوت و فرار از گناه خودارضايي: 1. سعي كنيد به هنگام خواب شكم شما بيش از حد معمول پر نباشد. 2. از پوشيدن لباس‏هاي تنگ و چسبان اجتناب كنيد. 3. از نگاه كردن به مناظر، فيلم‏ها و تصاوير تحريك كننده جدا خودداري كنيد و به محض مواجه شدن با اين امور، چشم خود را بسته و يا به زمين و يا آسمان نگاه كنيد. 4. از شنيدن و خواندن مباحث و مطالب جنسي و حتي شوخي‏هاي جنسي و تحريك‏كننده و فكر كردن در اين امور، جدا بپرهيزيد. 5. از خوردن مواد غذايي محرك مانند: خرما، پياز، فلفل، تخم‏مرغ، گوشت قرمز، غذاهاي پرچرب، حتي‏المقدور اجتناب و به ميزان ضرورت اكتفا كنيد. 6. قبل از خواب حتما مثانه خود را تخليه نماييد. 7. از نوشيدن افراط‏گونه آب و مايعات پرهيز كنيد (به خصوص شب‏ها و قبل از خوابيدن). 8. هيچ‏گاه بدن عريان خود را در آينه نگاه نكنيد. 9. از دست‏ورزي اندام جنسي خود اجتناب كنيد و در هيچ شرايطي دست‏ورزي نكنيد. 10. هرگز به رو نخوابيد. 11. به منظور تخليه انرژي زايد بدن به طور منظم و زياد ورزش كنيد. 12. هيچ‏گاه بيكار نباشيد، براي اوقات فراغت خود برنامه داشته باشيد و آن را با مطالعه، ورزش، زيادت عبادت و... پر كنيد. 13. هرگز در مكاني خلوت و تنها و دور از نظر ديگران نباشيد. 14. هرگاه مورد هجوم افكار جنسي واقع شديد، در مكان خلوت و دور از نظر ديگران بسر نبريد، بلكه در مجالس عمومي وارد شويد و در آنجا به سر بريد. 15. هفته‏اي يكي دو روز، روزه مستحبي بگيريد و اگر توان آن را نداريد روزه اخلاقي بگيريد؛ يعني، ميزان صرف غذا را كاهش و فاصله هر وعده غذا را افزايش و تعداد دفعات غذا را كاهش دهيد و به حداقل خوراك اكتفا كنيد. 16. با نامحرم رفتار متكبرانه داشته باشيد و از سخنان ملايمت‏آميز با آنها خودداري كرده واز نرمي و لينت در كلام با آنها اجتناب ورزيد. 17. هيچ‏گاه با نامحرم و جنس مخالف در مكان خلوت و دور از نگاه ديگران باقي نمانيد، حتي براي آموزش و... 18. قرآن زياد بخوانيد و درباره معاني آيات آن فكر كنيد.

دو. عواقب خودارضايي: توجه و آگاهي به عواقب خودارضايي باعث مي شود كه انسان بهتر بتوانيد دامن همت به كمر زده و از اين گناه اجتناب ورزد. البته عواقب سوء و پيامدهاي منفي و عملي اين گناه جداي از آنكه معصيت و حرام است، فراتر از آن است كه بتوان آنها را برشمرد؛ بلكه فقط به چند مورد از آن اكتفا مي‏كنيم: 1. پيامدهاي جسماني: ضعف عمومي بدن به ويژه چشم و بينايي، تحليل رفتن قواي جسماني، عقيم شدن و ناتواني در توليد مثل، پيري زودرس، ضعف مفاصل، لرزش دست، زشتي چهره و از بين رفتن طراوت صورت. 2. پيامدهاي روحي و رواني: ضعف حافظه و حواس‏پرتي، اضطراب، منزوي شدن و گوشه‏گيري، افسردگي، بي‏نشاطي و لذت نبردن از زندگي، پرخاشگري و بداخلاقي و تندخويي، كسالت دائمي، ضعف اراده. 3. عوارض اجتماعي: ناسازگاري خانوادگي، بي‏ميل شدن به همسر و ازدواج، ناتواني در ارتباط با جنس مخالف و همسر، بي‏غيرت شدن، احساس طرد شدن، از بين رفتن عزت، پاكي، شرافت و جايگاه اجتماعي، دير ازدواج كردن و لذت نبردن از زندگي مشترك.

سه. تذكرات پاياني: 1. توجه داشته باشيد كه تنها رعايت تمام اين امور، بدون كم و كاستي و به صورت مستمر، نتيجه‏بخش خواهد بود. 2. به محض گناه و ارتكاب آن، از رحمت الهي مأيوس نباشيد و با توبه مجددا ره پاكي را فراگيريد و سعي كنيد كه تكرار نشود. 3. در صورت امكان با كم كردن سطح توقعات و انتظارات ازدواج كنيد كه اين بهترين راه حل است. 4. در تمام حالات از خداوند براي حفظ پاكي استعانت بجوييد. 5. از معاشرت با افرادي كه دچار مشكلات اخلاقي و جنسي هستند اجتناب كنيد. مطمئن باشيد اين مشكل قابل حل و درمان است؛ ولي مشروط به تصميم‏گيري قاطع و پشتكار كافي در راه انجام دستورالعمل‏هاي ارائه شده. يكي از نيازهاي واقعي نهاده شده در وجود انسان ارضاء غرايز جنسي است كه بايد به طور طبيعي و صحيح ارضا و تأمين شود (يعني ازدواج). اگر اين نياز به شكل صحيح ارضاء نشود، فرد ممكن است دچار خطاها و گناهان ديگري خواهد شود كه عواقب سوء آن نيز دامنگير او خواهد ‏شد. بنابراين اگر امكان ازدواج برايتان فراهم است، هر چه زودتر اقدام به ازدواج كنيد يا به طور موقت به دستورالعمل‏هاي ارائه شده پاي‏بند باشيد. حداقل مي توانيد همسر آينده خود را انتخاب نموده و با مشورت اولياء او را عقد نماييد و اگر فعلا عروسي ميسر نيست از اين راه مي توانيد خود را ارضا نماييد. البته بعد از اين كه عقد شرعي خوانده شد زن و شوهر هرگونه لذت و بهره اي مي توانند از يكديگر ببرند حتي نزديكي هم اشكال ندارد، لكن اگر بخواهند رسوم عرفي را رعايت كنند بهتر است آن را به وقت عروسي موكول نمايند.

1 فروردین 1392