h خودکار 57 میلیونی ، دردسر جدید احمدی نژاد ! + تصویر - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

خودکار 57 میلیونی ، دردسر جدید احمدی نژاد ! + تصویر,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,خودکار 57 میلیونی ، دردسر جدید احمدی نژاد ! + تصویر,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,خودکار 57 میلیونی ، دردسر جدید احمدی نژاد ! + تصویر

خودکار 57 میلیونی ، دردسر جدید احمدی نژاد ! + تصویر

خودکار 57 میلیونی ، دردسر جدید احمدی نژاد ! + تصویر

پس از انتشار گزارشهای مربوط به حراج هدایای ریاست جمهوری، روابط عمومی سازمان بهزیستی جوابیه ای به مهر ارسال کرده که در پی می آید:

«احتراما، با عنایت به درج خبری با عنوان «ضرر ۲۸۰ میلیون تومانی احمدی نژاد در یک حراجی» در صفحه اصلی پایگاه اینترنتی «مجله مهر» متعلق به آن خبرگزاری، مطالب ذیل به استحضار می رسد:

۱.کالاهای مورد حراج در حراجی خیریه هدایای ریاست محترم جمهور به نفع مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور طی چندین مرحله کار کارشناسی از سوی تعدادی از کارشناسان رسمی دادگستری قیمت گذاری شده و سازمان بهزیستی کشور به عنوان مجری این برنامه هیچ گونه دخل و تصرفی در نحوه قیمت گذاری کالاها نداشته است. (تصویر فرم کارشناسی ممهور به مهر و امضای کارشناسان رسمی دادگستری به پیوست می باشد.)

۱.کالای مورد اشاره در خبر با قیمت کارشناسی ۴۰۶/۷۲۰/۰۰۰ریال (مندرج در فرم کارشناسی) به حراج گذاشته شد و برخلاف مبلغی که در خبر آمده است به مبلغ ۵۷۵/۰۰۰/۰۰۰ ریال به فروش رسید.

۱.سایت ebay که در خبر به آن استناد شده است، صرفا به عنوان پایگاه اطلاع رسانی و فروش کالاهایی شناخته می شود که فروشندگان آنها، قیمت های دلخواه را برای کالاهای خود ارائه می‌دهند، لذا سایت مذکور فاقد وجاهت برای اعلام قیمت واقعی کالاهاست.

۱.مضاف بر این که همین سایت فروشندگان معتبر خود را با علامت معین مندرج در صفحه مربوطه مشخص می نماید و توجه به صفحه مربوط به فروش خود نویس مذکور عدم اعتبار فروشنده را بیشتر مشخص می نماید.»

درهمین حال «محمد نصیری» رئیس دبیرخانه مشارکت های مردمی سازمان بهزیستی کل کشور درباره روند و نحوه قیمت گذاری کالاهای این حراجی می گوید:«براساس مکانیزمی که در کشور ما برای ارزش گذاری کالاها وجود دارد، این قیمت گذاری توسط یک مرجع مشخص که زیر مجموعه دستگاه قضایی کشور است به نام کانون کارشناسان رسمی دادگستری انجام می شود. در این مورد نیز قیمت گذاری با همین مکانیزم و براساس نظر ۳ کارشناس متخصص حوزه طلا، جواهرات و زیورآلات، انجام شده است.»

و اما توضیح مجله مهر : سایت اینترنتی Ebay مشهورترین و معتبرترین پایگاه در جهان برای فروش اینترنتی اجناس است که در خیلی از موارد از سوی مجموعه‌داران برای فروش وسایل آنها هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت گذاری پایه ۸۰ هزار دلاری (حدود ۲۸۰میلیون تومان) این خودنویس در این سایت نشان می‌دهد که مشتری‌ها آن با قیمت بسیار بالاتری وجود دارند.

با وجود این کمی تحقیق درباره خودنویس به فروش رفته در حراج نشان می‌دهد که یک خودنویس از مجموعه ۸۸ خودنویس تولید شده در ۱۱ ژوئن سال ۲۰۱۲ یعنی ۲۲ خرداد ۹۱ در حراجی بنهامز که یکی از مشهورترین و معتبرین حراج‌های جهان به شمار می‌رود به قیمت ۴۱ هزار و ۲۵۰ دلار( حدود ۱۴۴ میلیون تومان) به فروش رفته است.

حتی قیمت سال گذشته با قیمت خودنویس فروخته شده در ایران بنا به اعلام سازمان بهزیستی تفاوت قیمتی حدود ۸۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد که اختلاف قیمت هنگفتی برای این کالا و به ضرر امر کمک به مددجویان به حساب می‌آید.

حراج بنهامز که در سال ۱۷۹۳ تاسیس شده و از آن تاریخ در حال فعالیت است یکی از بزرگترین حراجی‌های جهان به حساب می‌آید و در آن مزایده‌هایی مانند فروش دومین مروارید بزرگ جهان صورت گرفته است.

نکته جالب این که خودنویسی که در حراج سال گذشته بنهامز به فروش رفته است، همان خودنویسی است که اکنون به علت معدود بودن در جهان، قیمتش به پایه ۸۰ هزار دلار در سایت ebay در معرض فروش قرار گرفته است.

توضیح این نکته ضروری است که «مجله مهر» ضمن ارج گذاشتن به این حرکت انسان دوستانه و خیریه و تلاش مسئولان سازمان بهزیستی، شفاف سازی را یکی از وظایف مهم خود در حوزه خبررسانی می داند.

24 اسفند 1391