h طبس از یزد جدا شد و به خراسان جنوبی پیوست - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

طبس از یزد جدا شد و به خراسان جنوبی پیوست,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,طبس از یزد جدا شد و به خراسان جنوبی پیوست,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,طبس از یزد جدا شد و به خراسان جنوبی پیوست

طبس از یزد جدا شد و به خراسان جنوبی پیوست

طبس از یزد جدا شد و به خراسان جنوبی پیوست

معاون سیاسی امنیتی استاندار یزد در گفت‌وگو با فارس در یزد با تایید این خبر اظهار داشت: موضوع انتزاع طبس از یزد از گذشته تاکنون مطرح بوده است.

غلامحسین دشتی ادامه داد: مردم این شهرستان از طرق مختلف پیگیر جدایی طبس از یزد بودند و این موضوع را با دولت در میان گذاشته بودند و مسئولان در دولت و وزارت کشور با این انتزاع موافقت کردند.

وی دلیل این انتزاع را خواسته مردمی برشمرد و عنوان کرد: مردم به این دلیل که طبس فاصله کمتری با خراسان جنوبی دارند مایل بودند تا به خراسان ملحق شوند.

وی با بیان اینکه طبس در فاصله 370 کیلومتری مرکز یزد واقع شده است، افزود: این شهرستان تا خراسان جنوبی تنها 250 کیلومتر فاصله دارد و از مهم‌ترین دلایل الحاق یک شهرستان به استان محسوب می‌شود و طبیعی است که طبس هم به خراسان جنوبی ملحق شود.

دشتی شهرستان طبس را بزرگ‌ترین شهرستان در کشور خواند و گفت: این موضوع حق مسلم و طبیعی مردم طبس بوده که از ارتقای ساختاری و تشکیلاتی بزرگ‌تری هم برخوردار باشند.

به گزارش فارس، این اتفاق در حالی رخ داده که از شهریور ماه سال گذشته، زمزمه‌های جدایی طبس از یزد بلند بود.

مردم در آن زمان نیز با امضای طوماری خطاب به رئیس کمیسیون شوراهای اسلامی مجلس، زمزمه‌های جدایی طبس از استان یزد و الحاق این شهرستان به استان خراسان جنوبی را باعث ناراحتی و تشویش خاطر مردم طبس دانسته بودند.

رئیس شورای شهر طبس هم الحاق طبس به استان خراسان را تنها با تضمین اختصاص نماینده مستقل و فرمانداری ویژه قابل انجام دانسته بود.

محمد کریم عابدی، نماینده پیشین این شهرستان هم در شهریور ماه سال گذشته موضوع انتزاع و جدایی شهرستان طبس از استان یزد را قطعی اعلام کرده بود.

به گفته وی درخواست اصلی مردم طبس لغو مصوبه سال 1380 و بازگشت شهرستان طبس به استان خراسان رضوی بوده است.

22 اسفند 1391