h مشایی بر صندلی رئیس‌ جمهور تکیه زد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

مشایی بر صندلی رئیس‌ جمهور تکیه زد ,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,مشایی بر صندلی رئیس‌ جمهور تکیه زد ,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,مشایی بر صندلی رئیس‌ جمهور تکیه زد

مشایی بر صندلی رئیس‌ جمهور تکیه زد

به نوشته ظهور12  به نقل از تابناک، تعیین تکلیف مبالغ سود سهام عدالت سال های 1385 و 1386، اختصاص اعتبار لازم به منظور آزادی زندانیان ناشی از سوانح رانندگی، انتصاب یک استاندار و بررسی چند لایحه و پیشنهاد دستگاه‌های اجرایی، به عنوان اخبار مصوبات جلسه یک‌شنبه هیات دولت اعلام شد ولی ظاهرا در این جلسه به پیشنهاد رئیس‌جمهور و با تصویب هیات دولت به اسفندیار رحیم مشایی اختیار داده شده است که با سفرا و مقامات خارجی دیدار کند.
در چند روز اخیر، تصاویر و اخبار مشایی با مقاماتی از سوئد، اتریش و بلاروس منتشر شده است. این در حالی است که هیچ یک از این کشورهای اروپایی، عضو جنبش عدم تعهد نیستند.
موضوع بیشتر گفتگو و ملاقات مشایی با قائم مقام وزارت خارجه سوئد در دوشنبه هفتم اسفندماه، موضوع هسته‌ای اعلام شد. این ملاقات در آستانه مذاکرات هسته‌ای ایران و 5+1 در قزاقستان صورت گرفت. در این ملاقات، مشایی اظهار داشته بود که برای اعتمادسازی حاضریم با دیگر کشورها بطور مشترک در زمینه هسته‌ای سرمایه‌گذاری کنیم.
نکته جالب توجه در دیدار رییس دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها با قائم مقام وزیر خارجه سوئد ، برگزاری این دیدار در اتاق ملاقاتهای رییس جمهور بود. اتاقی که تاکنون فقط شخص رییس جمهور برای میزبانی میهمانان عموماً خارجی از آن استفاده کرده است. علاوه بر این محتوای گفتگوی وی با مقام سوئدی با سمت‌های فعلی مشایی هماهنگی چندانی ندارد.
ملاقات مشایی با سفرای اتریش و بلاروس در ایران نیز با شرایطی مشابه دیدار یا مقام سوئدی ولی با تاکید بیشتر بر نقش جنبش عدم تعهد صورت پذیرفته است.
پیش از این هیات دولت در موارد متعددی، فردی را به عنوان مسئول پیگیری بعضی مسائل داخلی کشور انتخاب کرده است، ولی تعیین افراد برای مسئولیت‌های با وجهه بین‌المللی اگر بی‌سابقه نباشد، کم سابقه است. پیش از این، تعیین دستیاران رئیس‌جمهور برای مسائل بین‌المللی منطقه‌ای با واکنش منفی به سبب احتمال موازی‌کاری مواجه شده بود.
افزایش نهادهای درگیر در سیاست خارجی در سال‌های اخیر باعث تضعیف روزافزون جایگاه وزارت خارجه در بین نهادهای کشور و نیز وزیر خارجه در سطح هیات دولت شده است.
علاوه بر این که دولت تاکنون اطلاعاتی در مورد مصوبه خود برای دادن اختیار به آقای مشایی برای دیدار‌های بین‌المللی منتشر نکرده است، در مورد رابطه چنین مصوبه‌ای با وزارت خارجه و شخص وزیر خارجه نیز منتشر نشده است
16 اسفند 1391