h جنجال بر سر یونیفورم مهماندار زن ترکیش ایر + تصویر - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

جنجال بر سر یونیفورم مهماندار زن ترکیش ایر + تصویر,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,جنجال بر سر یونیفورم مهماندار زن ترکیش ایر + تصویر,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,جنجال بر سر یونیفورم مهماندار زن ترکیش ایر + تصویر

جنجال بر سر یونیفورم مهماندار زن ترکیش ایر + تصویر

جنجال بر سر یونیفورم مهماندار زن ترکیش ایر + تصویر

لباس های جدید مهمانداران هواپیمایی ترکیه، بحث و جدل های جدیدی را در این کشور ایجاد کرده است.

به گزارش تعامل، روزنامه نیویوک تایمز با اشاره به این موضوع نوشت: اولین لباس همشکل زنان مهماندار در شرکت هواپیمایی ترکیه (ترکیش ایر) در اواخر دهه 40 قرن گذشته شامل پیراهن های پنبه ای (کتان) بود که زیر آن لباس آبی رنگی قرار داشت.

لباس مهمانداران ترکیش ایر در دهه های 60 و 70 نیز با الهام گیری از مدل های پوشش پاریسی ادامه یافت؛ لباس هایی که تمایلات گرایش به اروپا را در ترکیه نشان می داد.

اما هم اکنون ترکیه با تحولی در عادت ها و عرف ها روبه رو شده است. این موضوع، شرکت هواپیمایی ترکیه را نیز تحت تاثیر قرار داد است. این شرکت به تازگی لباس جدید و سنگین تری را برای مهمانداران این شرکت پیشنهاد کرده است. این لباس جدید شامل لباس های بلند و دامن هایی پایین تر از زانو به همراه کلاه سنتی به شیوه عثمانی است.

در ترکیه امروز، موضوعات ساده ای مانند لباس مهمانداران می تواند رویارویی هایی را بر سر هویت و واکنش های احساسی را از سکولارها و اسلامگرایان به دنبال داشته باشد. یعنی افرادی که به ارزش های مدرن ترکیه پایبندند و افراد دیگری که دوستدار ارزش های دوران عثمانی هستند.

برخی از شهروندان ترکیه در سایت شبکه اجتماعی توییتر لباس های جدید مهمانداران ترکیش ایر را به سخره گرفته و گفته اند: این لباس ها، آنها را به یاد بازیگران سریال ترکی "حریم سلطان" می اندازد. حوادث این سریال مربوط به دوره ترکیه عثمانی است.

این بحث و جدل ها زمانی بیشتر شد که ترکیش ایر اعلام کرد قصد دارد در برخی از پروازهای داخلی و خارجی، سرو مشروبات الکلی را منع کند.

برخی دیگر از شهروندان ترکیه هم گفته اند: لباس های جدید مهمانداران بیش از اندازه محافظه کارانه است و هدف از آن، ارضای حزب اسلامگرای عدالت و توسعه است که رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه رهبری آن را برعهده دارد.

نیویورک تایمز اضافه کرده است: 10 سال حضور حزب اسلامگرای عدالت و توسعه در راس قدرت ترکیه تغییراتی را در فرهنگ سکولار جامعه ترکیه به وجود آورده است. از جمله این تغییرات می توان به صدور مجوز حضور زنان محجبه در اماکن عمومی و دانشگاه ها و اعمال محدودیت هایی بر مصرف مشروبات الکلی در این کشور اشاره کرد.

نمایی از سریال تاریخی ترکی "حریم سلطان" مربوط به یکی از دوره های تاریخ عثمانی ترکیه

با این حال شرکت ترکیش ایر برای مقابله با اعتراضات به رسانه ها گفته است طراحی جدید لباس مهمانداران این شرکت هواپیمایی قبل از تایید نهایی، فاش شد و این طراحی هنوز کامل نشده و تنها یکی از گزینه هاست.

شرکت هواپیمایی ترکیه در سال 1933 میلادی تاسیس شده و هم اکنون با داشتن 164 فروند هواپیما به 181 مقصد پرواز دارد.

13 اسفند 1391