h گزارش فارس از حواشی مهم اتفاقات امروز مجلس - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

گزارش فارس از حواشی مهم اتفاقات امروز مجلس,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,گزارش فارس از حواشی مهم اتفاقات امروز مجلس,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,گزارش فارس از حواشی مهم اتفاقات امروز مجلس

گزارش فارس از حواشی مهم اتفاقات امروز مجلس

جلسه علنی امروز (یکشنبه) نمایندگان مجلس شورای اسلامی از ساعت 8:15 صبح با دستور کار رسیدگی به استیضاح عبدالرضا شیخ‌الاسلامی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی آغاز شد.

احمدی‌نژاد به همراه تعدادی از وزرای کابینه از جمله خلیلیان و دانشجو و همچنین محمدرضا رحیمی معاون اول کابینه حدود ساعت 8:45 وارد صحن علنی پارلمان شد که نمایندگانی از جمله ابوترابی‌فرد،‌حسینیان و ندیمی و تعدادی دیگر از وکلای ملت به استقبال احمدی‌نژاد رفتند.

در جلسه صبح احمد توکلی، موسوی لارگانی، علی مطهری، حسین‌زاده، نوری قزلجه، محمدقسیم عثمانی و حجت‌الاسلام مصباحی مقدم در موافقت با استیضاح وزیر کار سخنرانی کردند و در جلسه نوبت عصر نیز بعد از سخنرانی جعفرزاده نماینده رشت و مسعود پزشکیان نماینده تبریز، وزیر کار به ایراد سخنرانی پرداخت و سپس احمدی‌نژاد به عنوان آخرین سخنران پشت تریبون قرار گرفت.

وزیر کار در بخشی از سخنانش گفت: نمی‌شود با خواندن یک شعر خودمان را ثابت بدانیم و بقیه را کاذب بدانیم، خدا می‌داند سر سوزنی در دل من نگرانی وجود ندارد و اصلا به این موضوع فکر نمی‌کنم که از مجلس دوباره رای اعتماد بگیرم یا نگیرم چرا که همیشه در دل خودم با خدا معامله کردم.

احمدی‌نژاد در ابتدای صحبت‌هایش، به ارائه توضیحاتی درباره جنگنده قاهر 313 پرداخت و سپس به موضوع طرح استیضاح وزیر کار، رفاه و تامین اجتماعی اشاره و مطالبی را درباره انتساب مرتضوی در سازمان تامین اجتماعی بیان کرد.

پس از آنکه احمدی‌نژاد سخنانش را در این زمینه آغاز کرد؛ تعدادی از نمایندگان خواستار بیان تذکر بودند که احمدی‌نژاد خطاب به آنها گفت: بنده 4 ساعت و نیم به صحبت‌های شما گوش دادم و حالا اجازه دهید بنده صحبت کنم.

سپس رئیس‌جمهور مطالبی را درباره علی لاریجانی رئیس مجلس مطرح و نسبت به ابطال مصوبات دولت توسط رئیس مجلس به شدت انتقاد کرد و آن را خلاف قانون اساسی دانست و در بخشی از صحبت‌هایش گفت:‌ هم اکنون رئیس مجلس علاوه بر دولت بر مجلس هم حاکم شده است.

رئیس‌جمهور سپس از موضوع فیلمی سخن به میان آورد و گفت:‌بنده می‌خواستم در صحن مجلس فیلمی پخش شود که آقای ابوترابی‌فرد و تعدادی از نمایندگان از بنده خواستند که این فیلم پخش نشود.

سپس علی لاریجانی رئیس مجلس خطاب به احمدی‌نژاد گفت بهتر است شما مطالبی که لازم می‌دانید بگویید و اگر فیلمی دارید، بدهید تا در صحن پارلمان پخش شود.

پس از این مذاکرات، بالاخره فیلم مورد نظر رئیس‌جمهور توسط اتاق فرمان از مانیتورهای صحن علنی پخش شد.

این فیلم جلسه‌ای بین فاضل لاریجانی و سید سعید مرتضوی را نشان داد که درباره مسائل سازمان تامین اجتماعی با یکدیگر صحبت می‌کردند.

هنوز دقایقی از پخش فیلم در صحن علنی نگذشته بود که سر و صدای وکلای ملت آغاز شد و تقریبا همه نمایندگان از صندلی‌هایشان برخاستند و سرپا فیلم را مشاهده می‌کردند.

اما در این میان تعدادی از نمایندگان از جمله انصاری نماینده آبادان و پیرمؤذن نماینده اردبیل با صدای بلند نسبت به این فیلم اعتراض و انتقاد می‌کردند و خواستار بیان تذکر آئین‌نامه‌ای بودند، اما لاریجانی اجازه بیان تذکر به نمایندگان را نداد و از آنان خواست که در صندلی‌هایشان مستقر باشند تا آقای رئیس‌جمهور هر آنچه که لازم می‌داند مطرح کند.

زمانی که وکلای ملت با صدای بلند نسبت به این فیلم اعتراض و انتقاد می‌کردند، کاظم جلالی رئیس فراکسیون رهروان ولایت مجلس با آنان روبوسی می‌کرد تا آرام شوند و می‌گفت: صحبت نکنید به ضرر ماست.

این فیلم حدود 25 دقیقه بود اما تنها دقایق کوتاهی از آن در صحن علنی پخش شد اما چون صدای این فیلم نامفهوم بود، رئیس جمهور خودش به بیان جزئیاتی از مذاکرات مطرح شده بین فاضل لاریجانی و سعید مرتضوی در این جلسه پرداخت.

زمانی که رئیس‌جمهور جزئیاتی از این مذاکرات در این فیلم را مطرح می‌کرد، از آنجایی که یک سری از این مطالب درباره شخص رئیس مجلس بود باز هم نمایندگان شروع به سر و صدا و اعتراض و انتقاد با صدای بلند کردند که لاریجانی مجددا خطاب به نمایندگان گفت: در جامعه ما، از این سخنان زیاد زده می‌شود. شما (نمایندگان) چرا حساسیت نشان می‌دهید، اگر این مطالب راجع به بستگان بنده بوده، بگذارید آقای رئیس‌جمهور حرفشان را بزنند.

حین پخش فیلم مذکور، احمد سالک نماینده اصفهان پیش رئیس‌جمهور آمد و گفت چرا این فیلم را پخش کردید که رئیس‌جمهور هم به او پاسخ داد:‌ بنده نمی‌خواستم پخش کنم، آقای رئیس‌ مجلس اجازه دادند این فیلم پخش شود.

سپس لاریجانی گفت وقتی آقای رئیس‌جمهور می‌گویند که ما یک فیلمی داریم که می‌خواستیم پخش کنیم اما پخش نکردیم مطلبی در جامعه مطرح می‌شود؛ به همین دلیل باید این فیلم پخش شود و نمایندگان بهتر است ساکت باشند و اجازه دهند آقای رئیس‌جمهور مطالبشان را بیان کنند.

پس از اتمام سخنرانی رئیس جمهور، علی لاریجانی از احمدی‌نژاد خواست در صندلی خود مستقر شود و به صحبت‌های او گوش دهد و پاسخش به رئیس‌جمهور را نیز مطابق آئین‌نامه داخلی مجلس عنوان کرد.

لاریجانی به تمام صحبت‌های رئیس جمهور تقریبا پاسخ داد و حین صحبت‌های لاریجانی مدام نمایندگان به وی احسنت احسنت می‌گفتند.

رئیس مجلس در بخشی از سخنانش گفت: آقای رئیس جمهور شما اولیات اخلاقی را رعایت نمی‌کنید و مشکل ما این است و شما در جامعه «بگم بگم» راه انداختید؛ امروز این فیلم را پخش کردید تا مردم شخصیت شما را بهتر بشناسند.

پس از اتمام سخنرانی لاریجانی، رئیس جمهور خواستار پاسخ دادن به این سخنان از پشت تریبون شد که باز هم رئیس مجلس گفت: آقای رئیس‌جمهور! شما تهمت زدید ومن جواب‌تان را دادم و دیگر حق صحبت کردن ندارید. شما در یک جلسه علنی مجلس، شئونات جمهوری اسلامی ایران را رعایت نکردید؛ به سلامت!

پس از این صحبت لاریجانی، احمدی‌نژاد هم با حالت قهر سریع از صحن مجلس خارج شد.

سپس رئیس مجلس از نمایندگان درباره «عدم اعتماد به شیخ‌الاسلامی» رای‌گیری کرد که نمایندگان با 192 رای موافق، 56 رای مخالف و 24 رای ممتنع از 272 نماینده حاضر در جلسه، اعتمادشان از شیخ‌الاسلامی را برداشتند.

15 بهمن 1391