h الان وقت طلا خریدن است ؟ - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

الان وقت طلا خریدن است ؟,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,الان وقت طلا خریدن است ؟,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,الان وقت طلا خریدن است ؟

الان وقت طلا خریدن است ؟

الان وقت طلا خریدن است ؟

به نوشته ظهور12 به نقل از دنیای اقتصاد : در بازار قراردادهای آتی فرصت‌های آربیتراژی نیز همچنان با دامنه ۳ درصد در نوسان است كه اخبار و گزارش‌های چند روز اخیر نشان می‌دهد همچنان سرمایه‌گذاران درصدد فرصت‌های جدیدی هستند.

اخبار و گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد تغییرات بازارها متاثر از وضعیتی است كه بیشتر مربوط به تصمیم گیری دولت در خصوص شرایط اقتصادی و برنامه‌ریزی‌ها برای اجرای سیاست‌های دولت است، البته نباید نسبت به پارامترهای سیاسی و اوضاع و احوالات فعلی بی‌توجه ماند، زیرا انتشار هرگونه خبری می‌تواند به عنوان یك عامل روانی نبض بازار را در اختیار قرار دهد؛ روز گذشته در حالی خبر رسید كه كل مبلغ كمك نقدی در نظر گرفته شده از سوی دولت و مجلس برای تامین كمك معیشت شب عید نزدیك ۵۶۰۰ میلیارد تومان خواهد بود كه به نظر می‌رسد دولت این اعتبار را از منابع موجودی كه دارد تامین می‌كند، پیش از این اعلام شده بود مجلس و دولت بر سر تعیین منبع تامین این بودجه از صندوق توسعه ملی یا ما‌به‌التفاوت نرخ ارز اختلاف نظر دارند. البته گزارش‌های اخیر در رابطه با موضوع تعویق اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها به بعد از انتخابات سال ۹۲، تصمیماتی برای اصلاح نرخ ارز و تصویب بودجه در دو ماه اول سال آینده باعث شده همچنان شرایط برای تغییرات بیشتر قیمت‌ها فراهم شود.

در كنار گزارش‌هایی پیرامون مسائل اقتصادی و داخلی، پارامترهای برونزای سیاسی در روند دادوستدها بی‌تاثیر نبوده است، در شرایطی كه ایالات‌متحده در خصوص مباحث هسته‌ای كشورمان از جانب آژانس انرژی اتمی اظهارنظری نكرده كه كارشناسان بر این باورند اخبار مربوط به كنگره و سنا نشان می‌دهد دولت این كشور در سال ۲۰۱۳ میلادی در پی یافتن راهی برای مذاكره با ایران است. البته معادلات چیده شده در خصوص وضعیت اقتصادی و سیاسی تصویری را پیش روی سرمایه‌گذاران قرار داده كه هر لحظه در انتظار شرایط برای افزایش قیمت‌ها باشند و به همین خاطر در شرایط كنونی بیشتر به حالت انتظار، خواهان گرفتن موقعیت‌های خرید در سررسیدهای بلندمدت باشند. با تمام این اوصاف نباید از ریزش قیمت‌ها غافل بود زیرا تجربه نشان داده همواره به دلیل تاثیرگذاری سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های دولت به یكباره روال عادی دادوستدها مسیر دیگری پیدا می‌كند.

تغییرات قیمت طلای جهانی نیز تابع سیاست‌های كنونی دولت ایالات‌متحده و گزارش‌های مربوط به اقتصاد كشورهای نوظهور همانند چین و ژاپن در وضعیت آرامی به سر می‌برد و بیشتر در همان محدوده زیر یك هزار و ۶۷۰ دلار به ازای هر اونس تثبیت شده این در شرایطی است كه احتمال كاهش بیشتر قیمت‌ها نیز انتظار می‌رود، اما در هر صورت روند قیمت‌ها در بلندمدت سیر صعودی طی خواهد كرد. در مجموع در بازار روز دوشنبه قراردادهای آتی قیمت سكه با افت زیر دامنه یك درصدی شرایط دیگری را سپری كرد این در حالی است كه تعداد موقعیت‌های تعهدی باز در دو سررسید بهمن و اسفند كاهشی و در سررسید فروردین ماه افزایشی بود.

احتمال كاهش بهای جهانی طلا

اونس جهانی طلا روز دوشنبه با ثبات نسبی همراه شده است كه كارشناسان اقتصادی چشم‌انداز روشن اقتصاد جهانی را علت این ثبات می‌دانند. به گزارش رویترز، نشانه‌هایی از ثبات در منطقه یورو و بهبود اقتصاد آمریكا موجب روی آوردن سرمایه‌گذاران به بازار سهام شده است، به طوری كه شاخص بورس وال استریت با افزایش مواجه شد.

بر اساس این گزارش، «لی لینگ» تحلیلگر اقتصادی معاملات آتی در شانگهای اظهار كرد: با توجه به اینكه انتشار اطلاعات مثبت اقتصادی قیمت‌ها را تحت فشار قرار داده و نمودار فنی طلا روند ضعیفی را نشان می‌دهد روند ضعیف بهای این فلز زرد در كوتاه مدت ادامه خواهد یافت.

این گزارش می‌افزاید: قیمت جهانی طلا در روز دوشنبه در محدوده ۱۶۵۸ دلار و ۷۰ سنت با ثبات نسبی همراه شد. هر اونس طلای آمریكا نیز با رشد ۱/۰ درصدی در سطح ۱۶۵۸ دلار و ۳۰ سنت داد و ستد شده است. ونگ تائو تحلیلگر اقتصادی رویترز اعلام كرد: احتمال شكست اونس جهانی طلا به زیر سطح ۱۶۵۶ دلار و حتی ۱۶۴۷ دلار وجود دارد.

سرمایه‌گذاران در هفته جاری در انتظار تصمیم بانك مركزی آمریكا، انتشار نرخ بیكاری و میزان رشد اقتصاد آمریكا هستند تا میزان سرعت بهبود اقتصاد در این كشور را ارزیابی كنند. صندوق بین‌المللی پول در آخرین گزارش خود اعلام كرده است: عراق میزان ذخایر طلای خود را در نوامبر سال ۲۰۱۲میلادی كاهش داده است.

12 بهمن 1391