h نکاتی مهم برای راحت خوابیدن - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

نکاتی مهم برای راحت خوابیدن,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,نکاتی مهم برای راحت خوابیدن,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,نکاتی مهم برای راحت خوابیدن

نکاتی مهم برای راحت خوابیدن

نکاتی مهم برای راحت خوابیدن

به نوشته ظهور12 به نقل از باشگاه خبرنگاران : پیش از آنکه زمان خوابتان فرا برسد سعی کنید به اموری بپردازید که ذهنتان را آرام کند و از مسائل و مشکلات روزانه فارغ سازد.

یکی از مهمترین موضوعاتی که باید در بهداشت خواب در نظر گرفته شود توجه به محیط اتاق خواب است. خواب، فعالیتی نیست که به انتخاب و سلیقه ما باشد، بلکه طبیعت خواب را بر ما تحمیل می کند و حتی اگر پلک هم نداشتیم باز هم به خواب می رفتیم. بیشتر ما اگر حتی یک شب هم بی خوابی بکشیم دچار دشواری هایی خواهیم شد که ممکن است ما را از پای درآورند. بدون خواب، خلق ما تنگ و افسرده می شود، روابط اجتماعی مان آسیب می بیند، سلامتی مان دچار اختلال می شود و خلاصه انجام هر عملی با دشواری همراه خواهد بود.

خواب برای زنده ماندن مهم تر از غذاست. با این حال خواب حداکثر یک سوم زندگی ما را به خود اختصاص می دهد. بیشتر ما هنگام مردن بیشتر از ۲۵سال از زندگی خود را در سرزمین خواب و رویا بسر برده ایم.

نور یکی از عواملی است که می تواند باعث کاهش ترشح هورمون خواب شود و در صورتی که نور اتاق خواب در طول شب بیش از اندازه باشد ممکن است حتی باعث عدم ترشح این هورمون شود و به این ترتیب اجازه خوابی راحت را در طول شب به شما ندهد.

اولین دلیل برای خواب خوب شبانه میزان زیاد هورمون ملاتونین است. اما دلیل دیگر وجود ریتم های زیست شناختی در زندگی شبانه روزی است.

با اجرای این چند تا روش ساده میتوانیم خوابی آرامی و بدون استرس داشته باشیم.

اول از همه کارها و فعالیتهای روزانه خود را تا چند ساعت قبل از خواب به پایان برسانید و هنگام خوابیدن همه آنها را فراموش کنید.

پیش از آنکه زمان خوابتان فرا برسد سعی کنید به اموری بپردازید که ذهنتان را آرام کند و از مسائل و مشکلات روزانه فارغ سازد.

سعی کنید یک تا دوساعت قبل از خواب از ورزشهای سبک و ملایم مانند پیاده روی استفاده کنید.حتما ساعت مشخصی را برای خوابیدن خود معین نمایید.از خوابیدن های طولانی و چرت زدنهای گاه و بیگاه در بین روز خودداری کنید.روزانه حداقّل بیست دقیقه ورزش نمایید.زیرا ورزش کردن موجب آرامش اعصابتان شده و باعث میشود در زمان خواب احساس بهتری داشته باشید. از پرداختن به بحث و جدل و مشغول شدن به امور ناراحت کننده در ساعات نزدیک به زمان خوابتان به کلی پرهیز نمایید. حداقّل دو ساعت قبل از خوابیدن از کشیدن سیگار پرهیز کنید.اگر قبل از خواب کتاب میخوانید حتما به مطالعه کتابهایی بپردازید که نیاز به تجزیه و تحلیل نداشته باشد و ذهن شما را مشغول و درگیر نسازد. هنگام خواب حتما محیط خانه را کاملا ساکت و آرام کنید و تلفنهای منزل و همراه خویش را خاموش نمایید.قبل از خوابیدن از تماشای فیلمهایی که موجب ایجاد استرس و نگرانی و تشویش در شما میگردند،خودداری نمایید. تختخواب یا تشکی که برای خواب و استراحت استفاده می نمایی باید نرم و راحت باشد.تختخواب سرو صدا ایجاد نکند وخیلی کوچک وباریک نباشد وتشک گود و فرو رفته و سخت و آزار دهنده نباشد. ملحفه ها و پتوها از جنس خشن و زبر و یا بیش از حد کلفت و سنگین ویا نازک و سبک نباشند.پرهیز از نوشیدن قهوه و یا سایر نوشیدنیهای گرم و شیرین کافئین دارخوردن یک عدد سیب و یا یک فنجان چای بابونه قبل از خواب میتواند بسیار آرامبخش، مفید و موثر باشد از بالش مناسبی برای خوابیدن استفاده نمایید که متناسب با نیاز شما نرم یا سفت باشد.استراحت در اتاق کاملا تاریک آرامبخش تر است و سیستم عصبی شما میتواند بیشتر وبهتر استراحت نماید اما اگر عادت دارید تا ازچراغ خواب استفاده نمایید حتما از چراغ خوابی با نور ملایم استفاده کنید. از مصرف غذاهای سنگین و چرب و پرنمک در وعده غذایی شام خودداری نمایید.مصرف ویتامین های گروه B به داشتن خوابی عمیق و آرام کمک میکند.این ویتامین ها به طور طبیعی در جوانه گندم، موز، تخمه آفتابگردان موجود است. همچنین مصرف قرصهای ویتامین B۱ بسیار مفید و کمک کننده است.

استفاده از سبزیجاتی مانند کاهو و اسفناج و کلم و….در وعده غذایی شام بسیار مفید است.گنجاندن موادغذایی ای که حاوی کلسیم و پروتیین هستند در وعده غذایی شام توصیه می شود.

10 بهمن 1391