h ذخیره سازی موزیک و پی دی اف روی DNA - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

ذخیره سازی موزیک و پی دی اف روی DNA,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,ذخیره سازی موزیک و پی دی اف روی DNA,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,ذخیره سازی موزیک و پی دی اف روی DNA

ذخیره سازی موزیک و پی دی اف روی DNA

به گزارش فارس به نقل از اسلش گیر، محققان تمامی اشعار شکسپیر و همین طور بخشی از سخنرانی های مارتین لوتر کینگ، یک عکس، یک فایل پی دی اف و ... را بر مبنای الگوریتم های صفر و یک در دی ان ای انسان ذخیره کردند.

این پیشرفت تحولی شگرف در عرصه پزشکی، رایانه، آموزش، تجارت و ... به دنبال خواهد آورد.

برای این کار اطلاعات باینری یا همان صفر و یک های دیجیتال رایانه ای باید به نوع دیگری از اطلاعات باینری مبدل شود تا بتوان آن را در دی ان ای ذخیره کرد. برای جلوگیری از تداخل اطلاعات و همین طور هرگونه خطا و اشتباه در این زمینه نیز تمهیدات فنی دیگری اندیشیده شده است.

گروهی که بر روی این طرح کار می کنند می گویند توانسته اند در هر گرم از دی ان ای انسان 2.2 پتابایت اطلاعات دیجیتال را ذخیره کنند که رقم بسیار اعجاب آوری محسوب می شود. دی ان ای های انسانی حاوی این اطلاعات ارزشمند را می توان منجمد کرد تا ذخیره سازی آنها برای مدت طولانی ممکن باشد.

با استفاده از این روش می توان اطلاعات را تا 5000 سال نگهداری کرد. این در حالی است که بهترین هارددیسک ها و سخت افزارهای فعلی نگهداری اطلاعات به طور متوسط 50 سال عمر مفید دارند. اطلاعات تفصیلی در مورد این کشف علمی در تازه ترین شماره مجله نیچر منتشر شده است.

7 بهمن 1391