h افزایش 500تومانی ارز به خاطر تحقیق و تفحص - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

افزایش 500تومانی ارز به خاطر تحقیق و تفحص,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,افزایش 500تومانی ارز به خاطر تحقیق و تفحص,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,افزایش 500تومانی ارز به خاطر تحقیق و تفحص

افزایش 500تومانی ارز به خاطر تحقیق و تفحص

افزایش 500تومانی ارز به خاطر تحقیق و تفحص

رئیس کل بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی از تحقیق و تفحص کاملاً استقبال می کند چون به حسابرسی اعتقاد دارد.

به گزارش واحد مرکزی  خبر ،‌ محمود بهمنی در پایان جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران افزود: ما در طول تاریخ شفاف‏ترین و بهترین عملکرد را در این پنج سال اخیر  داشته ایم و در این شرایط که شمشیر به دست جبهه مقابل را داریم ضربه زدن از پشت سر بی انصافی است.

وی اضافه کرد: تحقیق و تفحص از بانک مرکزی قیمت ارز را 500 تومان افزایش داد و چه کسی باید در این باره پاسخگو باشد .

بهمنی با اشاره به این که کمیسیون اصل 90 مجلس عملکرد شش ماهه بانک مرکزی را دیده است و این اشکالی ندارد گفت: به تحقیق و تفحص احترام می گذاریم و کمیته های تخصصی مجلس می توانند بیایند بنشینند و بررسی کنند اما سر و صدا نکنند و در دنیا در شیپور بدمند که بانک مرکزی ایران تخلف کرده است.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: به ملت اطمینان می دهم همه پول های بیت المال را از کسانی که آن را بردند پس می گیرم و به خزانه واریز خواهم کرد.

محمود بهمنی با اشاره به اینکه به اندازه کافی با خارج از کشور مسئله داشته ایم و داریم، افزود: پشت قضیه تحقیق و تفحص از بانک مرکزی پنجره ای است که اگر باز شود ابهاماتی در آن وجود دارد که باید نهادهای نظارتی به آن ورود کنند.

وی گفت: البته برخی از مسائل ، امنیتی است که باید درنظر گرفته شود.

بهمنی درباره مطرح شدن بازنشستگی و انفصال از خدمتش افزود: 15 سال پیش بازنشسته شدم و اکنون حدود 46 سال سابقه کار دارم ،حکم من برای حکم بازنشستگی است که ریاست جمهوری آن را صادر کرده است و در موقعیت کنونی کسی استعفا نمی دهد، اگر کسی مشکلی دارد او را از آن مقام بردارند.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: اگر بانک مرکزی تخلف داشته است باید تنبیه شود ؛ اما سوال ما این است آن تخلف چه بوده است؟

وی افزود: آنان خودشان می گویند برداشت از حساب های افراد خاطی بوده است نه از حساب های بخش خصوصی و نه اینکه پول برداشت شده به حساب شخصی ریخته شده است.

بهمنی با اشاره به اینکه یکسال است که مردم داد می زنند ارز را چه کسی برده و مابه التفاوت آن را چه کسی خورده است، افزود: در این باره 80 بازرس فرستادیم و 30 هزار میلیارد ریال را به صورت علی الحساب برداشت و به حساب خزانه واریز کردیم و بقیه را که حدود دو هزار میلیارد تومان است برداشت خواهیم کرد.

وی گفت: برخی ها ارز را که به واردات کالا اختصاص دادیم به جای وارد کردن کالا در بازار آزاد فروختند ، این پول بیت المال است که باید پس دهند، پس گرفتن پول بیت المال هزینه دارد و من این هزینه را قبول کردم و خیلی خوشحال هستم که انسانها در اینگونه موارد مورد مواخذه قرارگیرند.

بهمنی افزود: البته اقدام قضائی در مرحله بعد است و اقدامات ما نیز برای جلوگیری از اقدام قضائی است مگر اینکه حکم دهند برداشت نکنیم یا به ما بگویند بیائید پس دهید عیبی ندارد، ما به التفاوت ها را خوردند، ما هم پس می دهیم.

وی گفت : دیوان محاسبات موسسه بسیار محترمی است و مصوباتش را اجرا می کنیم اما  فکر می کردم در این 46 سال اگر موردی است که بنده را تشویق کنند حتما به خاطر برگشت 32 هزار میلیارد ریال پول بیت المال است و البته دنبال بقیه هم هستم و اگر روزنه ای پیدا کنم این پول ها را برمی گردانم.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه منتظر بودم تا نهادی به خاطر این برگشت پول به خزانه ، ما را تشویق کند، افزود: تشویق نمی خواهیم لااقل پایمان را نبندید و بگذارید حرکت کنیم.

بهمنی گفت: اطلاعات موسساتی مانند دیوان محاسبات، بیشتر و حسابرسی آنها دقیق تر است و اگر به ما بگویند پس بدهید پس می دهیم و اگر بگویند نگیرید، نمی گیریم اما وقتی اینگونه مطرح می شود مردم فکر می کنند ما پول‏ها را گرفتیم و به حساب های شخصی خود ریختیم، این پول بیت المال است که به خزانه واریز شده است.

وی افزود: می گویند بانک مرکزی تخلف و رئیس کل آن تخطی کرده است که باید تنبیه شود البته دنیا نمی داند که موضوع چه بوده است و شما رسانه ها می دانید که برداشت از حساب ها بوده و به خزانه ریخته شده اما اگر تخلفی هم شده است بگذارند تا از جبهه روبرو خلاص شویم ،بعد بگویند چکار کردید، نه اینکه در مجلس می برند و اجازه دفاع نمی‏دهند.

بهمنی گفت: اعتقاد دارم 90 درصد از کسانی که رای دادند جریانات را نمی دانند و مسایل امنیتی و مملکتی است و نمی توانند همه مسایل را بگویند و بانک مرکزی نمی تواند سیاست هایش را بگوید زیرا دشمنان بلافاصله برای آن نقشه طرح می کنند.

وی افزود: هیچ جای دنیا رئیس کل بانک مرکزی نباید این قدر حرف بزند فقط سالی یک یا دو بار، اگر می گذاشتند کار خود را می کردیم قیمت ارز اکنون زیر دو هزار تومان بود داشتیم قیمت ارز را به ثبات می رساندیم که با یک اتفاق 500 تومان به قیمت آن افزوده شد.

رئیس کل بانک مرکزی جلسات مشترک دولت و مجلس را سازنده دانست و گفت: هیچ چیز بهتر از این نیست که با تعامل کارها را حل کنیم.

بهمنی درباره مصوبه اخیر کنگره آمریکا مبنی بر ممنوعیت انتقال ارز و کالا به داخل کشور از 18 بهمن امسال افزود: آنها نفت در مقابل غذا و نه کالای صادراتی را مطرح کرده اند، صادرات کالاهای ما آزاد و امسال بیشتر از سالهای قبل است.

4 بهمن 1391